قانون پایانه های فروشگاهی با وجود  ابلاغ اجرا نشده

قانون پایانه های فروشگاهی با وجود ابلاغ اجرا نشده

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۸ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس اقتصادی - رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفت: قانون پایانه‌های فروشگاهی که در سال 98 تصویب شد، با وجود اینکه ابلاغ شده اما هنوز اجرا نشده است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - محمد برزگری امروز در میزگرد واکاوی مالیات بر عایدی سرمایه در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: یکی از قوانین مالیاتی قانون نصب پایانه های فروشگاهی است که در سال 98 به تصویب رسید و فرصت 15 ماهه برای اجرای آن قرار داده شد که باید از اول خرداد 1400 اجرا می شد اما با وجود اینکه قانون ابلاغ شده است اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

وی گفت: اشخاص غیرتجاری مشمول قانون پایانه فروشگاهی نمی شوند و این قانون اگر از سال 1401 اجرا شود موجب می شود که با پایانه های فروشگاهی همه فعالیت های تجاری شفاف شود و میزان فرار مالیاتی کاهش پیدا می کند.

وی این را هم گفت: در حال حاضر سرمایه گذاری در ملک، خودرو، ارز و طلا به خاطر فرار مالیاتی و همچنین بازدهی بالا زیادتر شده است اما اگر قانون پایانه فروشگاهی اجرا شود، فرار مالیاتی هم کم می شود.

برزگری همچنین در مورد اینکه گفته می شود در کشورهای همسایه مالیات بر عایدی سرمایه وجود ندارد، گفت: اما در عوض مالیات بر درآمد اشخاص در آن کشورها وجود دارد.

وی گفت: در پژوهش های اقتصادی گاهی سایر عوامل را ثابت در نظر می گیرند تا بتوانند یک نظریه را اثبات کنند در حالی که گاهی برخی از عواملی که ثابت فرض کرده ایم تأثیر بسیار زیادی دارند و وزن  آنها جزو عوامل اجرایی بسیار بالاست و این باعث می شود نتیجه تحقیقات غیرواقعی به نظر برسد مثلا اینکه گفته می شود در کشورهای دیگر مالیات بر عایدی نیست اما در عوض مالیات بر سود و عملکرد وجود دارد.

برزگری با بیان اینکه ضرورت مالیات بر عایدی سرمایه بر کسی پوشیده نیست گفت: مردم چرا دنبال سرمایه گذاری در خودرو، طلا، ارز و ملک می روند اگر سرمایه گذاری در آنها مشمول مالیات بود آیا باز هم می رفتند. در حال حاضر مالیات بر خانه های لوکس و خودروهای لوکس مدنظر است.

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفت: با قوانین حاضر افراد را به جای اینکه به سمت تولید هدایت کنیم به سمت سوداگری هدایت می کنیم و اساس مالیات بر عایدی سرمایه این است که فعالیت سوداگری هم دارای ریسک شود و کسی که سراغ کار دلالی و سوداگری می رود باید ریسک آن را هم بپذیرد.

برزگری همچنین گفت: با اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه ریسک اشخاص تجاری در فعالیت سوداگری بالا می رود در حال حاضر هر چه فاصله بین اقتصاد رسمی و دلالی بیشتر باشد پول ها به صورت هوشمند به سمت سرمایه گذاری در خودرو و ملک و یا دلار و طلا می رود اما هر چه شفافیت بیشتر شود سرمایه گذاری از فعالیت غیرتجاری و سوداگری بیشتر به سمت سرمایه گذاری سوق پیدا می کند.

به گفته برزگری با اجرای قانون پایانه فروشگاهی 50 درصد درآمد کشور شفاف می شود و 50 درصد دیگر از درآمد فعالان اقتصادی در قالب مالیات هدیه یا گیفت تکست اخذ می شود بنابراین باید حساب های تجاری و غیرتجاری شفاف شود. اگر درآمد کسی شفاف نبود باید با نرخ مالیات بر هدیه مالیات او حساب شود.

به گفته این مقام سازمان مالیاتی از طرفی اگر بگوییم خرید و فروش املاک با 5 درصد ارزش ملک مشمول مالیات شود آیا به این فکر کرده ایم که در چند سال آینده چگونه یک نفر بتواند مسکن تهیه کند، اگر با این روند پیش برویم طی 4، 5 سال آینده کسی دیگر نمی تواند وارد خرید ملک شود بنابراین قانون باید طوری طراحی شود که «آربی تراژ» صورت نگیرد یعنی سرمایه از یک بازار به بازار باصرفه دیگر حرکت نکند.

وی همچنین گفت: مالیات بر عایدی سرمایه در 13.5 درصد کشورهای گروه توسعه یافته اجرا می شود همچنین در 27 درصد از سایر کشورها نیز اجرا می شود.

برزگری گفت: باید به سراغ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص برویم و مالیات بر شرکت های تولیدی کم شود و عایدی سرمایه را به عنوان درآمد شخص در نظر بگیریم و از مجموع درآمد هر فرد مالیات بگیریم.

وی این را هم گفت: گاهی فقط فضای اقتصاد سیاسی بر تصمیمات مردم اثر ندارد به عنوان مثال به صورت سنتی مردم کار می کنند تا یک خانه برای آینده فرزند خود خریداری کنند. لذا معافیت های طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای کل خانوار دیده شده است.

برزگری این را هم گفت: امروزه 8 میلیون دستگاه کارتخوان در کشور به سامانه سازمان امور مالیاتی متصل شده است با این اقدام برخی از مشاغل مانند پزشکان به جای استفاده از کارتخوان به سمت انتقال پول از طریق کارت به کارت رفته اند اما با بانک مرکزی هماهنگ کرده ایم کسانی که تعداد تراکنش آنها که از طریق کارت به کارت یا سامانه های پایا و ساتنا بیش از حد معمول شود حساب های آنها مشکوک به حساب تجاری شناخته شده و به سازمان امور مالیاتی معرفی می شود.

وی گفت: فعال اقتصادی اگر بخواهد فرار مالیاتی داشته باشد به سمت بازارهایی مانند سکه و ارز می رود اما اگر قانون درست باشد یعنی فرد باید ریسک زیادتری بپذیرد. به خاطر ریسک دو میلیون تومان مالیات مجبور می شود ریسک حمل تعداد زیادی سکه را بپذیرد یا اگر در رمزارز سرمایه گذاری می کند باید بداند بازار به شدت ریسکی است که ممکن است 100 دلار او یک شبه به 2 دهم دلار کاهش پیدا کند آیا کسی این ریسک را می پذیرد؟

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی همچنین گفت: مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه باید با هم مرتبط باشند و ارتباط بین دستگاه های مختلف برقرار شود.

منبع : خبرگزاری فارس