احیای 460 واحد اقتصادی در 4 ماه گذشته

احیای 460 واحد اقتصادی در 4 ماه گذشته

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۴ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اقتصادی - نماینده معاون رییس جمهور در نهضت احیای واحدهای اقتصادی از احیای 460 واحد اقتصادی در طول 4 ماه گذشته خبر داد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - سید امیر حسین مدنی نماینده ویژه معاون اول ریاست جمهوری در نهضت احیا با حضور در برنامه صبح به خیر ایران، به تشریح دستاوردهای این نهضت در مدت کوتاه فعالیت خود تاکنون پرداخت.

او در این برنامه با اشاره به مشکل عدم تجمیع آمار قابل اتکا از واحدهای اقتصادی تعطیل و نیمه تعطیل گفت: اصلی ترین مشکل کار ما بحث آمارو اطلاعات در حوزه اقتصادی بود که اساسا این مشکل خیلی از کشورهای دیگر نیز هست . مثلا بحرانی در کشورها رخ می دهد و این بحرانها باعث تعطیلی بنگاههای اقتصادی می شوند یا سیاستهای غلط اقتصادی دولتها باعث تعطیلی واحد ها می شوند. ما از همان 4 ماه پیش توانستیم  آمار و اطلاعاتی را از دستگاههای مختلف بدست آوردیم و برای صحت سنجی این آمار را با کمک خود فرمانداریها و فعالان حوزه اقتصادی تکمیل کردیم.

مدنی افزود: ما یک اطلاعات خوبی را در حوزه صنعت به دست آوردیم که نشان دهنده 12 هزار واحد تعطیل شده در حوزه صنعت کل کشور بود که بخشی از آنها به صورت نیمه فعال بودند. البته برای آنها هم بحث احیا مطرح است.

امیر حسین مدنی در مورد دو بخش کشاورزی و خدمات نیز به بیان آمار مجموعه های تعطیل و نیمه تعطیل پرداخت و گفت: در حوزه کشاورزی و خدمات تاکنون نزدیک به 49 هزار واحد داریم که باید احیا شوند. اینها واحدهایی هستند که پروانه گرفتند و بنا بر  دلایلی به تعطیلی کشیده شدند.

نماینده ویژه معاون اول رییس جمهور در نهضت احیا واحدهای اقتصادی با اشاره به سرمایه های عظیم معطل مانده در این واحدها گفت: یک عدد بالایی هم در واحدهایی داریم که هنوز به مرحله پروانه نرسیدند در حالی که واحد اقتصادی 70 یا 80 درصد پیشرفت برای راه اندازی داشته و بنا به دلایلی رها شده و عملیاتی نشده است.

سید امیر حسین مدنی در ادامه با اشاره به برگزاری تورهای ویژه نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: اساسا کاری که در نهضت احیا اتفاق می افتد چون یک ساختار موازی بقیه دستگاهها و وزراتخانه ها نیست و قرار است از همه ظرفیتها و هم افزایی هم دستگاهها استفاده کند تا احیا اتفاق بیفتد. برای این موضوع یکی از جبهه های کاری که سنتی ترین جبهه کاری ما هست حوزه تورهای احیای واحدهای اقتصادی است که متشکل ازنمایندگان تام الاختیار استاداری، نمایندگان تام الاختیاردستگاههای مرتبط مثل وزارت صمت، شرکت شهرکها، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی ،نماینده بانکها و نماینده دادستان هستند که در تورهای یکروزه یا دوروزه در یک استان یا یک شهرک صنعتی یا مجموعه واحدهای اقتصادی حضور پیدا می کنند و از نزدیک به بررسی و حل مشکلات واحدهای اقتصادی می پردازند. این تورها تاکنون در دو استان قزوین و گیلان برگزار شده است و این ترکیب ترکیب ارزشمندی است و دورهم جمع شدنش می تواند مشکلاتی که واحد ها دارند حل و فصل شوند.

وی ادامه داد: یک جبهه کاری نیز با نهاد های انقلابی کار می کند که مجموعه بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی  و  مجموعه نیروی مقاومت بسیج در این دسته هستند و با شرایطی که دولت مهیا می کند این جبهه کاری شکل گرفته است.

مدنی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه نظارت بعد از احیا برای تداوم فعالیت این واحدهای اقتصادی چگونه است گفت: اساسا کاری که در نهضت احیا در حال اجراست این است که تمام این اقدامات در بستر سامانه ها باشد که کاملا قابل ردگیری  و با شفافیت کامل وجود داشته باشد تا وقتی مردم می بینند واحدی احیا شده این واحد را ردگیری کنند و ببینند چه اقداماتی انجام شده و در بتوانند به راحتی پیگیری کنند.

وی افزود: متاسفانه کاری که قبلا در کشور زیاد انجام شده مصوبات و مجوزهای متعدد داده شده منتهی بعدا پیگیری نمی شده و دستگاه ها خودشان را ملزم نمی دانستند که از دستگاه دیگر تبعیت کند و همین طورکار رها می شده است.

مدنی در مورد میزان واحدهای احیا شده گفت: تا کنون460 واحد احیا داشتیم که بخشی با مشارکت نهاد ها بوده و یک بخشی در خود نهضت مستقیما به احیا رسیده و یک بخشی نیز در شهرک های صنعتی به احیا رسیدند.

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اقتصادی