کیهان: پنج تدبیر دولت که باعث موفقیت در شروع طرح ساماندهی یارانه ها شد
سرویس اقتصادی - روزنامه کیهان : دولت در اجرای تصمیم مهم حذف ارز ترجیحی و تخصیص یارانه‌ها به مردم، از 5 اشتباه دولت‌های سابق پرهیز کرد و مرتکب آنها نشد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - روزنامه همشهری در این باره نوشت: اصلاح شیوه پرداخت یارانه ها یکی از شعارهای دولت سیزدهم بود که در دوره تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی در میان برنامه نامزدها نمود چشمگیری داشت. او در همین نخستین سال ریاست جمهوری خود تصمیم به تحقق این وعده انتخاباتی خود گرفت. رئیس دولت سیزدهم و اعضای کابینه در ۹ ماه نخست فعالیت دولت جوانب چنین مسئله ای را با افکار عمومی مطرح کردند و در نشست های متعدد اقتصادی و نخبگانی رئیس جمهور و اعضای کابینه به تدریج اذهان عمومی برای نهایی شدن حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی آماده می شد. این در حالی است که در دولت قبل تصمیم به افزایش قیمت بنزین در سال ۱۳۹۸ از سیاست مسکوت گذاری و تکذیب مکرر چنین اتفاقی در طرح اظهارات دولتمردان وقت مواجه می شـد.

در نهایت نیز به شیوه غافلگیرانه و دفعی افزایش قیمت بنزین در آبان ماه ۱۳۹۸ همراه با حواشـی متعدد اعتراضی پس از آن رخ داد. تشــریح همزمان مکانیسم های حذف ارز به اصطلاح دولتی کالاهای اساسی و ارائه کارت های الکترونیک برخی اقلام اساسی بخشی از توضیحات دولت به مردم در ایــن فرآیند بود. رد پای پذیرفتن مسئولیت و قطعیت تصمیم دومین گام صحیح دولت رئیسی در این مسیر بود. پرهیز رفتارهایی کجدار و مریز از امنیتی شـدن یک بحث اقتصادی در کشور جلوگیری می کرد و نقش اول در بروز چنین تصمیمی را رفتارهای دولتمردان ایجاد می کرد. آگاهی به جزئیات این تصمیم همراه با تبعاتش حداقل برای دولتمردان رئیسی آشکار بوده و با وقوف به جوانب آن هیچ گاه به دنبال پیاده سازی مرموز، پشت پرده و همراه با غافلگیری مردم در چنین تصمیمی نیفتادند. مشابه این تصمیم ۳ سال قبل و در جریان گران کردن قیمت بنزین فضای عمومی کشور را امنیتی می کرد و گویی ذهن کابینه روحانی نه مطمئن به درستی تصمیم افزایش قیمت بنزین بود و نه اراده مصمم و قطعی به اجرای درست چنین تصمیمی داشت. ضمیر ناخودآگاه دولتمردان روحانی خود قبل از گرانی بنزین، نگران و متزلزل در پیاده سازی چنین تصمیمی بود!

نهایی سازی اجرای کالابرگ های یارانه ای سومین اقدام نزدیک به عقل و خرد دولت سیزدهم برای آماده شـدن مردم و دولت به صورت همزمان بود. تدبیر چنین زمانی تیغ برنده ای بود که می توانست درصورت تمهیدات نامناسب دقیقاً عکس خودش عمل کند و جـای ۲ ماه آرامش، باعـث ۲ ماه بلوا و آشوب در سطح جامعه شود. تدارک زیرساخت های فناوری و الکترونیک صدور کارت هـای یارانه امر ساده ای نبود و نمی توانست یک شبه در اختیار مردم قرار گیرد. کافی بود تا دولت از تخصیص این کارت ها بدون زمینه سازی مناسب خبر دهد تا هجوم مردم به فروشگاه ها برای خرید اقلام اساسی را چندین برابر کند.

چهارمین گام مثبت و همراه با جســارت دولت در این تصمیم تخصیص وجه اعتباری و معادل حساب و کتاب های معادل حذف ارز ترجیحی برای یک مدت موقت تا پیاده سازی گام نهایی اختصاص کالابرگ های یارانه ای بود. بیشترین ضریب نفوذ امنیت روانی و حس اطمینــان عمومی در همین مرحله ایجاد شد تا افکار عمومی قبل از حذف ارز دولتی کالاهای اساسی نسبت به پیش بینی دولت مطمئن باشند. در حالی که گمان می رفت زمان برداشت مبالغ از حساب های مردم به مدت زمان طولانی تری تا ۲ ماه آینده که کالابرگ هـا در راه خواهند بود، موکول می شـود، دولت چندان مردم را منتظر نگذاشت. همه زمینه ها و مقدمات برای قدم بعدی مهیا بود. پنجمین گام مؤثر دولت صدور مجوز برداشـت بلافاصله ۲ روز پس از اعتبار حساب ها و محاسبه اقلام یارانه ای بـه قیمت های جدید بـود. مردم همزمان می توانند با مبالغ تخصیص یافته وقتی در فروشگاه ها با قیمت های جدید مواجه می شوند، مابه التفاوت آن را از یارانه پرداختی بدهند. پرهیز دولت سیزدهم از اشتباهات افزایش قیمت بنزین در دوره گذشته به یک تجربه با موفقیت بالا در «دولت مردمی» انجامید و اگر گام های باقیمانده تا اجرای نهایی طرح و تخصیص کالابرگ ها طبق برنامه پیش برود، احتمال بیشتری در اصلاحات اقتصادی اساسی تر در کشور خواهد داشت.

منبع : خبرآنلاین