افزایش 30 درصدی نرخ تعمیرات لب تاپ و تبلت

افزایش 30 درصدی نرخ تعمیرات لب تاپ و تبلت

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اقتصادی - رئیس اتحادیه فناوران رایانه گفت: قطعات لب‌تاپ و تبلت گران شده است؛ همچنین در سال جاری دستمزد کارگران افزایش پیدا کرد همه این عوامل دست به دست هم دادند و باعث افزایش ۳۰ درصدی نرخ تعمییرات لب‌تاپ و تبلت شده‌اند.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فرارو - رئیس اتحادیه فناوران رایانه گفت: افزایش نرخ لب تاپ و افت توان خرید مصرف کنندگان باعث شده است مدت زمان نگهداری از کالا های خود را افزایش بدهند و سعی می کند رم و هارد لب تاب خود را ارتقا بدهند. نرخ تعویض رم بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است.

به گزارش ایلنا، محمدرضا فرجی، با رد خبر افزایش ۱۰۰ درصدی کالا های آی تی بعد از افزایش تعرفه های گمرکی، گفت: ۶ تا ۶.۵ درصد تفاوت گمرکات بر قیمت کالا های آی تی تاثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه کالا های آی تی قابلیت احتکار ندارند، گفت: کالا های آی تی احتمال دپو شدن ندارند چراکه هفتگی کالا ها به روز می شوند و ممکن است بازار خود را از دست بدهند از این رو کالا ها در زمان مشخص عرضه می شوند.

این فعال صنفی با اشاره به افزایش نرخ کالا های آی تی در هفته های اخیر، گفت: نوسان های نرخ ارز دلیل افزایش قیمت کالا های آی تی است؛ همین مسئله باعث شده است توانایی خرید کالا های نو و برند از سوی مصرف کنندگان کاهش پیدا کند از این رو بازار روز های خوبی را پشت سر نمی گذارد.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه با بیان اینکه در سال های گذشته مصرف کنندگان هر ۵ سال ۳ مرتبه لب تاپ خود را تعویض می کردند، گفت: افزایش نرخ لب تاپ و افت توان خرید مصرف کنندگان باعث شده است مدت زمان نگهداری از کالا های خود را افزایش بدهند و سعی می کند رم و هارد لب تاپ خود را ارتقا بدهند. نرخ تعویض رم بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است.

وی با اشاره به رونق بازار تعمییرات تبلت و لب تاپ، خاطر نشان کرد: بازار فروش کالا های استوک رونق خوبی دارد. کالا های استوک به صورت قاچاق وارد کشور می شوند و یک ایراد اساسی دارد و آن این است که در میزان خرید کالا های نو تاثیر خود را می گذارد و علاوه بر این خدمات پس از فروش نیز ندارد.

این فعال اقتصادی افزایش هزینه تعمییرات را متاثر از نوسان های نرخ ارز دانست و گفت: قطعات لب تاپ و تبلت گران شده است؛ همچنین در سال جاری دستمزد کارگران افزایش پیدا کرد همه این عوامل دست به دست هم دادند و باعث افزایش ۳۰ درصدی نرخ تعمییرات لب تاپ و تبلت شده اند.

به گفته فرجی؛ برند های لنوو، ایسوس بیشترین تقاضا برای خرید لب تاپ و تبلت را دارند.

فرجی افزود: رایانه و ماشین های اداری زیرساخت آینده تمام کشورهاست و اگر رایانه نبود در شیوع بیماری کرونا، آموزش کشور با چالش جدی مواجه می شدی. مالیات بر ارزش افزوده در کالا های آی تی عدد کوچکی نیست و اگر این مالیات حذف شود مصرف کنندگان می توانند کالا ها با درجه کیفی بالاتری خریداری کنند.

کاهش تقاضا خرید موبایل

همچنین در این رابطه مهدی محبی رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به کاهش تقاضا برای خرید تلفن همراه، گفت: افت قدرت خرید مصرف کنندگان باعث شده است تقاضا برای خرید موبایل نسبت های به سال های گذشته کاهش چشمگیر قابل توجه بود، اما در حال حاضر هر ۵ سال یکبار تعویض می کنند.

وی با بیان اینکه تقاضا برای تعمییر موبایل، گفت: نرخ قطعات متناسب با نوسان های ارز تغییر می کنند از این رو هزینه های تعمییر بالا می رود.

این فعال صنفی در پایان بیان کرد: برند های سامسونگ و شیامی بیشتر تقاضا برای خرید را دارند و موبایل در رنج قیمت ۴ تا ۶ میلیون بیشتر تقاضا برای خرید را دارند.

منبع : فرارو