زعفران و زمین زعفران چند؟

زعفران و زمین زعفران چند؟

۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس اقتصادی - قیمت زعفران‌های فله‌ای کمتر است و فروشندگان در پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین پیشنهادشان برای یک گرم زعفران را از ۱۵ هزار تومان شروع می‌کنند و در حداکثر حالت به ۶۲ هزار تومان می‌رسانند. در این رابطه یک فروشنده که ساکن شهر بروجن در استان چهارمحال و بختیاری است برای یک گرم زعفران ۱۵ هزار تومان طلب کرده است. خانم مردانی می‌گوید که زعفران او از شهر بیرجند در استان خراسان جنوبی تهیه شده است و کیفیت خوبی دارد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فرارو - ۸۵ درصد زعفران جهان را ایران تولید می کند و به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان شناخته می شود. محصولی که بسته های یک گرمی اش در سال های قبل پای ثابت آشپزخانه های ایرانی بود، اما با افزایش قیمت، مصرف زعفران کاهش یافت. در نهایت نیز فروشندگان و شرکت های بسته های ۲ دهم گرمی و نیم گرمی نیز عرضه کردند، تا بخش بیشتری از جامعه بتوانند زعفران خریداری کنند.

اما بد نیست پیش از پرداختن به وضعیت بازار زعفران در ایران، سری به قیمت این محصول استراتژیک در بازار های جهانی بزنیم. در فروشگاه آزمازون به عنوان بزرگترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین جهان، زعفران یک گرمی بین ۸.۹۹ دلار تا ۱۱.۰۲ دلار قیمت خورده است. این مقدار به پول ما و با حساب دلار ۳۰ هزار تومانی بین ۲۷۰ تا ۳۳۰ هزار تومان آب می خورد. برای هزار گرم نیز این مبلغ به ۲۶۹ تا ۳۳۰ میلیون تومان می رسد.

یک برند ایرانی هم که در بازار های جهانی محصولات اش را عرضه می کند. زعفران یک گرمی را به قیمت ۵.۲۲ یورو به فروش می رساند که با حساب یورو ۳۱ هزار و ۷۶۵ تومانی، ۱۶۵ هزار تومان برای خریدار غیر ایرانی هزینه بر می دارد.

این فروشنده ایرانی، همچنین بسته های زعفران ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰، ۷۰۰ و هزار گرمی نیز برای فروش دارد که خریداران باید برای این بسته ها به ترتیب ۱۵۲ یورو، ۲۸۰ یورو، ۵۱۰ یورو، یکهزار و ۲۰۰ یورو، یکهزار و ۵۴۰ یورو و ۲ هزار و ۱۱۰ یورو هزینه کنند؛ بنابراین خرید یک کیلوگرم زعفران از فروشنده ایرانی ۶۷ میلیون هزینه دارد که حداقل ۲۰۲ میلیون تومان کمتر از آمازون است.

زعفران و زمین زعفران چند؟

قیمت زعفران در ایران چند؟

قیمت زعفران در بازار ایران ثابت نیست و فروشندگان سنتی و شرکت های بسته بندی قیمت های متفاوتی ارائه می کنند. مثلا شرکت های بسته بندی برای یک گرم زعفران از ۳۵ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۱۲۳ هزار تومان قیمت می دهند. در این رابطه زعفران یک گرمی برند مهسان، زافیرو، هیلا، راوگ، شایجان و مسما در محدوده ۳۶ هزار تومان تا ۴۰ هزار تومان است. این بازه قیمتی برای برند های عاقله، زادبوم، آقاگل، زرپاک ممتاز قائنات، زرپاش، تسنیم، سرگل، سهی، نگین، بهدامن و گلستان نیز در محدوده ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان قرار دارد.

بالاترین قیمت نیز مربوط به برند توکلی و زعیم است که یک گرم زعفران درجه یک بین ۱۰۵ تا ۱۲۳ هزار تومان به فروش می رسانند.

این شرکت ها بسته بندی های ۲ دهم گرمی را بین ۱۷ هزار و ۴۰۰ تا ۲۵ هزار و ۹۰۰ می فروشند و بازه قیمت زعفران نیم گرمی آن ها نیز از ۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان شروع می شود و به ۷۵ هزار تومان هم می رسد. ارزان ترین زعفران بسته بندی در این اندازه مربوط به شرکت های مهسان، راونگ و تسنیم با بازه قیمتی ۲۲ هزار تومان تا ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان است. بالاترین پیشنهاد نیز از سوی زعیم و گالوک ارائه شده است که عددی بین ۴۵ تا ۷۵ هزار تومان است.

قیمت هر مثقال زعفران بسته بندی شرکتی نیز از ۱۶۰ هزار تومان شروع می شود و به ۳۳۰ هزار تومان می رسد.

اما قیمت زعفران های فله ای کمتر است و فروشندگان در پلتفرم های خرید و فروش آنلاین پیشنهادشان برای یک گرم زعفران را از ۱۵ هزار تومان شروع می کنند و در حداکثر حالت به ۶۲ هزار تومان می رسانند. در این رابطه یک فروشنده که ساکن شهر بروجن در استان چهارمحال و بختیاری است برای یک گرم زعفران ۱۵ هزار تومان طلب کرده است. خانم مردانی می گوید که زعفران او از شهر بیرجند در استان خراسان جنوبی تهیه شده است و کیفیت خوبی دارد.

یک فروشنده دیگر که ساکن اهواز است، زعفران خود را در بسته بندی گرمی ۶۵ هزار تومان می فروشد، اما پیشنهاد تخیف ۵ درصدی داده است، تا راحت تر محصول خود را به فروش برساند. او گفته که زعفران اش سرگل تروند، بسیار خوش عطر و خوشرنگ و خوش بو است.

البته برخی فروشندگان نیز زعفران را به شکل عمده و در بسته بندی ۵۰۰ و هزار گرمی می فروشند که قیمت پیشنهادی آن ها برای ۵۰۰ گرم به ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان می رسد و برای هزار گرم هم حداکثر ۵۰ میلیون تومان طلب می کنند. البته در مواردی فروشندگان قیمت های بسیار بالاتری پیشنهاد می کنند که برای ۵۰۰ گرم گاه به ۷۵ میلیون تومان هم می رسد.

زمین زعفران چقدر قیمت دارد؟

جالب است بدانید که علاوه بر خرید و فروش زعفران، در پلتفرم ها آگهی فروش زمین زعفران هم دیده می شود. شاید این سوال برای تان پیش بیاید که در هر زمین کشاورزی می شود زعفران کاشت، حالا چه اهمیتی دارد. در واقع پیاز زعفران ۷ سال ثمر می دهد و پس از آن نیاز به تعویض دارد. طبق گفته فروشندگان و کارشناسان در هر هکتار زمین زعفران در سال اول می شود ۱۰ کیلوگرم زعفران برداشت کرد. به عبارتی درآمد این محصول در همان سال اول و در صورت ایجاد شرایط لازم به ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان می رسد؛ بنابراین خریدار بدون زحمت خرید و کشت پیاز زعفران به سود خوبی می رسد.  

در سال دوم برداشت زعفران در همان یک هکتار زمین به ۱۵ تا ۲۰ کیلوگر می رسد و در سال سوم تا پنجم این میزان به بالای ۲۰ کیلوگرم می رسد. در سال ششم و هفتم میزان برداشت کمتر می شود و در آخرین سال کشاورز باید پیاز تازه زعفران بکارد.

با این وجود عمده فروشندگان زمین زعفران در سه استان خراسان شمالی، رضوی، خراسان جنوبی برای هر یک متر زمین شان بین ۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان قیمت می دهند. در این رابطه یک آگهی دهنده که ساکن نیشابور است، دو هزار متر زمین زعفران خود را متری ۳۰۰ هزار تومان و در مجموع ۶۰۰ میلیون تومان به فروش می رساند. او گفته که سال چهارم زمین است و رسیدگی به آن زیاد بوده است.

منبع : فرارو