بورس صعود می کند؟  -  ظهور علائم مثبت در بازار سرمایه

بورس صعود می کند؟ - ظهور علائم مثبت در بازار سرمایه

۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اقتصادی - بازار سرمایه در هفته پایانی خردادماه با افت ۲درصدی روبرو شد؛ اما روند بورس نشان می دهددر هفته های آینده این بازار صعودی خواهد بود.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از همشهری - بازار سرمایه در حالی هفته پایانی خردادماه را پشت سرگذاشت که توان صعود نداشت و همین مساله نیز باعث خروج سنگین پول از بورس شد همچنین بازار سهام در حالی این هفته با رکود در معاملات خرد و کل معاملات همراه شد که معامله اوراق در بازار ثانویه رونق خوبی داشت.

البته خروج پول از صندوق های با درآمد ثابت و ورود آن به بازار سهام، یک نشانه خوب برای بازار سرمایه بوده است. کاهش هر روزه خروج پول نسبت به روز گذشته نشان می داد سهامداران تمایل چندانی برای خروج ندارند؛ اما روند شاخص های بورس به گونه ای بوده است که سهامداران با ترس معامله انجام داده و بخشی از پول خود را به صورت نقد نگه داشته اند.

به عبارت دیگر، بسیاری از سرمایه گذاران که در بازار سرمایه فعال هستند در حال حاضر سرمایه زیادی برای ورود به بازار سرمایه را به صورت نقد نگه داشته اند و عمدتا منتظر ورود نقدینگی، رشد مجدد بورس و بالا رفتن ارزش معاملات هستند.

 بازار سرمایه با ورود نقدینگی رشد خواهد کرد

احمد جلالی، کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر نقدینگی کمی در بازار وجود دارد و با توجه به عرضه های اولیه ای که در صندوق های سرمایه گذاری و... صورت گرفته، در حدود ۳ الی ۴ همت نقدینگی از بازار سرمایه خارج شد که می تواند در روند ارزش معاملات تأثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: در مجموع بازار سرمایه ریزش زیادی را تجربه نمی کند و در کوتاه مدت و میان مدت با رشد همراه خواهد بود؛ اما این بی رمقی و ضعف در معاملات همچنان در بازار وجود خواهد داشت. یعنی بازار سهام برای رشد به نقدینگی نیاز دارد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: با توجه به اتفاقات در بازارهای موازی و تصمیمات دولتمردان، می توان گفت همین پول کمی که در بازار وجود دارد، در نمادهای مختلفی در حال گردش است. البته تا پایان سال، بورس رشد متناسب و متوازنی را به همراه خواهد داشت و در صورت ورود نقدینگی می توان به روند صعودی قوی آن امیدوار بود.

افت ۲ درصدی شاخص کل هموزن

شاخص کل بورس در هفته گذشته در چهار روز کاهش یافت. روز شنبه افت ۱۶ هزار و ۵۹۶ واحدی را تجربه کرد و در روز یکشنبه کاهش هزار و ۷۷۶ واحدی داشت. اما روز دوشنبه شاخص رشد هزار و ۲۸۵ واحدی یافت و در روز سه شنبه با کاهش هفت هزار و ۶۱۵ واحدی را ایجاد کرد و در روز چهارشنبه نیز ۶ هزار و ۲۳۹ واحد پایین آمد.

شاخص کل بورس در هفته گذشته با کاهش ۳۰ هزار و ۹۴۱ واحدی در سطح یک میلیون و ۵۳۳ هزار و ۳۹۳ واحدی قرار گرفت. بازدهی این شاخص بورس در هفته گذشته  منفی ۲ درصد بوده است.

پیشی گرفتن سهام کوچک از بزرگان بازار سرمایه

در هفته پایانی خردادماه شاخص کل هموزن نیز دقیقا مانند شاخص کل رفتار کرده است. این شاخص نیز در روز شنبه سه هزار و ۷۵۰ واحد کاهش یافت و در روز یکشنبه ۱۷۸ واحد رشد را برای سهامداران به همراه داشت و در روز دوشنبه نیز رشد هزار و ۲۲۴ واحدی یافت. اما روز سه شنبه باز هم این شاخص با کاهش سه هزار و ۱۲۷ واحدی یافت و در روز چهارشنبه نیز افت هزار و ۱۶۵ واحدی را تجربه کرد.

شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین ۶ هزار و ۶۴۰ واحد پائین تر ایستاد و بازدهی منفی ۱.۵۵ درصدی را ثبت کرد. این شاخص در پایان هفته در سطح ۴۲۲ هزار و ۲۹۲ واحدی قرار گرفت.

افت ارزش معاملات خرد در بازار سهام

در هفته پایانی خردادماه، میانگین ارزش معاملات کل هفته ۳۳ هزار و ۴۹۶ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین، با کاهش ۷ درصدی مواجه شده است.

در هفته گذشته میانگین ارزش معاملات خرد نیز با افت ۷ درصدی روبرو شده است. در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس سه هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان بود.

حال باید منتظر ماند و دید سهامداران خرد چه زمانی نقدینگی پارک شده خود را وارد بازار سرمایه می کنند و بازار سهام چه زمانی آهنگ صعود به خود می گیرد.

منبع: فارس

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط