دلار در بازار آزاد چند؟  -   تقلای دلال ها برای فرار از ضررهای سنگین
سرویس اقتصادی - گزارش های میدانی نشان میدهد که قیمت دلار در کف بازار با آنچه در کانال های تلگرامی پرمخاطب درج می شود، اختلاف ۵۰۰ تومانی دارد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از همشهری -   در پی ریزش قیمت ها در بازار طلا و ارز، تعدادی از دلال های اصلی بازار به دلیل فرار از ضررهای سنگین سعی دارند با بالا اعلام کردن قیمت ها در فضای مجازی، مانع از کاهش بیشتر قیمت ها در بازار شوند.

برخی از کانال های تلگرامی با اعضای چند ده هزار نفری برای سومین روز پیاپی اقدام به درج نرخ غیر واقعی از بازار طلا و ارز میکنند؛ مقایسه قیمت های درج شده در این کانال ها با کف بازار نشان میدهد که قیمت دلار در کانالهای تلگرامی حداقل ۴۰۰-۵۰۰ تومان گرانتر درج می شود.

نگاهی به وضعیت اعلام قیمت ها در این کانال ها نشان میدهد که از دو روز گذشته تا کنون، شانتاژ گسترده و هماهنگی توسط این کانال های تلگرامی با اعضای چند ده هزار نفری در حال انجام است.

البته تجربه دفعات قبل نیز گواه همین مطلب است چراکه همواره در روزهای پرنوسان بازار، برخی از کانالهای تلگرامی بصورت هماهنگ قیمت های کاذب را درج کرده و با این کار سعی دارند مانع از ادامه روند نزولی قیمت ها در بازار شوند.

تعدادی از فعالان بازار می گویند: «از آنجایی که مخاطب این کانالهای تلگرامی زیاد است، قدرت شانتاژ بالایی هم دارند؛ چون بازار سنگین ریخته یک سری متضرر شدند و با کمک شانتاژ کانال های درج نرخ تلگرام میخواهند مال بالاتر خالی کنند.»

مثلا الان که نرخ اعلامی این کانال ها برای دلار ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان است، دلار در سبزه میدان با ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می شود. ضمن اینکه دلار خرد نیز در معاملات ۳۰ هزار تومان قیمت خورده است.

یکی از صراف های بازار ارز در همین ارتباط می گوید:  کانال های نرخ دلار در تلگرام طی سه چهار روز گذشته هماهنگ کردند و نرخ ها را بالاتر اعلام می کنند. ۴-۵ کانال معروف در تلگرام، منبع چک کردن نرخ توسط حدود ۸۰-۹۰٪ کسبه و تجار و بازاری ها هستند و هرکسی بخواهد دلار بخرد یا بفروشد به نرخ های این کانال ها حتما نگاه می کند.

او می گوید: چون افراد عادی به کف سبزه میدان و افشار دسترسی لحظه ای ندارند شانتاژ این باند های تلگرامی جواب میدهد!

 طبق اعلام دبیرکل کانون صرافان، با افزایش عرضه ارز از سوی صادرکنندگان در بازار متشکل ارزی، قیمت خرید و فروش ارز توافقی از صبح امروز وارد کانال ۲۸ هزار تومان شده است.

این درحالی است که قیمت دلار در بازار آزاد نیز هم اکنون حدود ۳۰ هزار تومان، است؛ فعالان بازار ارز پیش از این بارها گفته بودند احتمال کاهش بیشتر قیمت ها در روزهای آینده وجود دارد.

صراف های عضو بازار متشکل ارزی می گویند: خرید و فروش در بازار به تعادل رسیده است؛ عرضه های ارز نیز بالاست و به تقاضاها پاسخ داده می شود. از صبح امروز میزان عرضه بیشتر از تقاضا بوده است.

فعالان بازار می گویند: اقدامات مثبت بانک مرکزی در بازار ارز و افزایش عرضه ارز از سوی صادرکنندگان در بازار موجب شد تا مدار قیمتی در این بازار نزولی شود؛ ضمن اینکه خبرهای مثبت از مذاکرات هسته ای و آغاز مجدد رفت و آمدهای سیاسی این خبر را در بازار مخابره کرده که احتمال کاهش بیشتر قیمت ها در روزهای آینده وجود دارد.

برهمین اساس نیز بر تعداد فروشنده های ارز در بازار افزوده شده است؛ صراف ها می گویند قیمت دلار در صرافی های مجاز بین ۲۹ هزار تا ۳۰ هزار تومان در نوسان است؛ نکته مهم در بازار این است که قیمت دلار در بین دلال های حاشیه خیابان فردوسی نیز در کانال ۳۰ هزار تومان قرار دارد.

گزارش های میدانی از فردوسی همچنین نشان می دهد که اکثر صراف ها فروشنده هستند و فعلاً میل به خرید ارز وجود ندارد چراکه به اعتقاد فعالان بازار ارز، قیمت ها در آینده نزدیک بازهم کاهش خواهد یافت.

منبع: تسنیم

منبع : همشهری آنلاین