ثبات در مدیریت به ثبات در اقتصاد و بازار می انجامد

ثبات در مدیریت به ثبات در اقتصاد و بازار می انجامد

۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران گفت: با توجه به اینکه وزارت صمت مدیریت بخش صنعت، معدن و تجارت و بازار کشور را عهده‌دار است، نیازمند ثبات در مدیریت است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - عباس آرگون در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری اظهار داشت: وزارت صمت بخش بزرگی از اقتصاد کشور را بر عهده دارد و با توجه به اینکه این وزارتخانه مدیریت بخش صنعت، معدن، تجارت و بازار کشور را عهده دار است، نیازمند ثبات است. 

وی افزود: در سال های اخیر یکی از مشکلات وزارت صمت بی ثباتی در مدیریت این وزارتخانه بوده است به طوری که در 5 سال گذشته 6 وزیر و سرپرست مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده داشته اند و همین موضوع موجب بروز مشکلاتی شده است. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: وزارتخانه ای که دارای ثبات نباشد چگونه می تواند ثبات در بازار ایجاد کند.

آرگون اظهار داشت: برای اینکه اقداماتی در یک وزارتخانه به ثمر برسد باید در بخش مدیریت آن حداقل برای مدت دو تا چهار سال ثبات وجود داشته باشد زیرا وقتی یک وزیر جابه جا می شود به دنبال آن معاونان نیز تغییر می کنند و همین موضوع موجب می شود برای مدتی در انجام برخی از کارها بی نظمی ایجاد شود. 

وی اظهار داشت: حل برخی از مشکلات ممکن است در اختیار وزارت صمت یا در اختیار وزیر صمت نیست در حالی که این توقع وجود دارد که باید وزارت صمت آن را حل کند. 

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اشاره به اصلاح ارز 4200 تومانی و تاثیر آن بر افزایش قیمت برخی از کالاها بیان داشت: بعد از حذف ارز ترجیحیِ واردات برخی از کالاهای اساسی، اعلام شد که باید جلوی افزایش قیمت ها گرفته شود در حالی که چنین چیزی ممکن نیست  زیرا عوامل اقتصادی بر روی یکدیگر اثرگذار است. وقتی ارز ترجیحی یک کالای اساسی مانند روغن حذف می شود و قیمت آن  افزایش می یابد پیرو این افزایش قیمت محصولاتی که در آن روغن نیز استفاده می شود افزایش قیمت خواهند داشت و این مساله کاملا طبیعی است بنابراین نمی توان انتظار داشت که وزیر صمت از افزایش قیمت این کالاها جلوگیری کند، افزایش یک محصول ناشی از تاثیرگذاری پارامترهای اقتصادی بوده است. 

آرگون بیان داشت: وزیر یک وزارتخانه باید با دقت کامل و براساس سابقه، تجربیات، توانایی و دانش انتخاب شود، این در حالی است که شاید به راحتی یک وزیر برای یک وزارتخانه انتخاب می شود و بعد در ادامه نمایندگان آن وزیر را به علت عملکرد نامناسب استضیاح می کنند.  

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: وزارت صمت نیازمند ثبات حداقل دو تا چهار ساله است تا مسئولان آن با سیاستگذاری شرایط را مدیریت کنند. 

وی افزود: برخی از مشکلات ناشی از تورم و مشکلات ریشه ای اقتصاد است و حل آن توسط وزارت صمت امکان پذیر نیست. 

آرگون با تاکید بر اینکه بین مسئولیت و اختیار باید تناسب وجود داشته باشد، گفت: نباید مسئولیت خارج از اختیار از کسی خواسته شود زیرا این کار از عهده هیچکس برنمی آید. 

منبع : خبرگزاری فارس