مشکلات صادراتی صنعت و سیم و کابل - بازسازی شکبه 2 هزار مگاوات به برق کشور اضافه می کند
سرویس اقتصادی - عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید‌کنندگان سیم و کابل ایران با اشاره به مشکلات صادراتی صنعت و سیم و کابل کشور گفت: حدود 15 تا 20 درصد تولیدات سیم و کابل در کشور غیراستاندارد است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - حسین پیوندی امروز در نشست خبری انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل ایران، اظهار داشت: در کنار صنایعی مانند خودروسازی که ابعاد مختلف آن زیر ذره بین است، صنعت سیم و کابل کشور اصلا مورد توجه قرار نمی گیرد، در حالی این صنعت بسیار حائز اهمیت است. 

عضو هیت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل ایران با اشاره به مشکلاتی که برای تامین برق صنایع مختلف وجود دارد، افزود: واحدهای صنعتی مانند فولاد، سیمان و مس به دلیل آنچه که کمبود انرژی یا برق نامیده می شود، مجبور به تعطیلی یک روز در هفته هستند، در حالی که بخشی از برق مورد نیاز در صنعت از راه جلوگیری از اتلاف انرژی را می توان تامین کرد. 

وی با اشاره به لزوم بازسازی شبکه تامین برق اظهار داشت: بین 8 تا 16 درصد در شبکه با اتلاف انرژی مواجه هستیم، در حالی که بازسازی شبکه می توان جلوی بخشی از قطعی های برق را گرفت. 

پیوندی بیان داشت: در سال 98 توانیر اعلام کرد که با مدیریت از قطعی صنایع جلوگیری شده است، در حالی که مدیریتی در کار نبود و با توجه به سیل و بارش های متعدد سدها پرآب شد و برق آبی تولید شد و اکنون که کم آب هستیم با مشکل تامین برق مواجه هستیم. 

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل ایران اظهار داشت: حدود 9 تا 10 هزار مگاوات با کمبود برق مواجه هستیم در حالی که اگر بتوان به بازسازی و نوسازی شبکه فرسوده و قدیمی برق پرداخت می توان بیش از 2 هزار مگاوات از این کسری را تامین کرد. 

پیوندی با بیان اینکه علاوه بر صنعت ساختمان، سیم و کابل در صنایعی مانند خودروسازی نیز نقش بسیار مهمی دارد گفت: با حرکت به سوی تولید خودروهای برق این سهم و نقش بیشتر آشکار می شود. 

وی افزود: مصرف سالانه مس در صنعت سیم و کابل 120 هزار تن است. 

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل با اشاره به مشکلات صادراتی در این حوزه گفت: در حالی دلالان به خرید شمش از بورس کالا و صادرات آن اقدام می کنند که تولیدکنندگان صنعت سیم و کابل به ناچار از بازار آزاد و با پرداخت 9 درصد ارزش افزوده تامین می کنند و در این شرایط صادرکنندگان ایرانی در مقایسه با صادرکنندگان ترکیه هیچ شانسی در بازار عراق نخواهند داشت. 

وی با اشاره به تعرفه های صادراتی گفت: تعرفه های صادراتی محصولات ایران به انداز ه ای است که در مقایسه با صادرکنندگان کشورهای دیگر از جمله اردن با تعرفه صادرات صفر، کالاهایمان قادر به رقابت در بازار عراق نیست. 

پیوندی اظهار داشت: این مسائل باعث مشکلاتی در زمینه صادرات شده و لذا از دولت انتظار می رود که با انجام اصلاحاتی در سیاست های داخلی مانع از صادرات مواد اولیه شود. 

پیوندی تاکید کرد: همین مسائل به مشکلات زیادی در صادرات این محصولات انجامیده و انتظار می رود دولت با انجام اصلاحاتی در سیاست های داخلی، مانع از صادرات مواد اولیه شود.

در ادامه این نشست، احمدرضا شاهمرادی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل ایران گفت: صنعت سیم و  کابل یک صنعت استراتژیک در کشور است که  تولید کنندگان در این صنعت در زمینه های مختلف از جمله برق، الکترونیک، مخابرات و ... تولید دارند. 

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل ایران افزود: بیشترین حجم صادرات در این بخش به کشورهای اطراف ایران از جمله عراق، افغانستان است البته صادراتی به کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه انجام می شود. 

وی با بیان اینکه مختصر صادراتی به کشور ترکیه نیز انجام می شود، بیان داشت: به علت محدودیت تحریم ها فعالیت کمتری در کشورهای اروپایی در این زمینه داریم. 

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل ایران اظهار داشت: در  منطقه خاورمیانه شرکت های بزرگ تولید کننده  آسیایی و غیرآسیایی سیم و کابل وجود دارد و کشورهای ترکیه، اردن ، عمان و امارات نیز از رقبای ایران در این صنعت به شمار می روند. 

وی با اشاره به تولید و توزیع سیم و کابل های غیر استاندارد گفت: علاوه بر مشکلاتی که تولید سیم و کابل غیراستاندارد برای عرضه در بازار دارد متاسفانه صادرات سیم و کابل غیر استاندارد از کشور می تواند صادرات این بخش از محصولات تولیدی کشورمان را تحت تاثیر منفی قرار دهد. 

شاهمرادی بیان داشت: حدود 15 تا 20 درصد محصولاتی تولیدی سیم و کابل در کشور از کیفیت و استاندارد لازم برخوردار نیست. 

به گزارش فارس: نخستین کنگره سالیانه صنعت سیم و کابل ایران و صنایع وابسته ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه ۱۴ تیرماه در هتل المپیک تهران آغاز و تا روز چهارشنبه 15 تیرماه ادامه دارد. 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار سلبریتی ها