چگونه دزدها یک میلیارد دلار از نفت نیجریه را بردند

چگونه دزدها یک میلیارد دلار از نفت نیجریه را بردند

۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۴ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اقتصادی - دبیر کمیسیون سیاست‌گذاری نفتی بالادستی نیجریه گفت که در سه ماهه نخست امسال دزدها یک میلیارد دلار از نفت این کشور را به سرقت بردند.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس رویترز، گبنگا کومولاف، دبیر کمیسیون سیاست گذاری نفتی بالادستی نیجریه می گوید: در حالی که در سه ماهه نخست امسال 141 میلیون بشکه نفت در نیجریه تولید شده اما فقط 132 میلیون از این رقم به ترمینال های صادراتی رسیده است.

نیجریه بزرگ ترین تولیدکننده نفت در آفریقاست و به گفته این مقام دولتی سارقین یک میلیارد دلار از نفت این کشور را در این بازه زمانی دزدیده اند.

وی می گوید: بخشی از این سرقت از محل برداشت غیرقانونی از خطوط لوله انتقال نفت بوده که نشان می دهد امنیت ضعیف چگونه می تواند ضررهای مالی جدی به بار بیاورد.

کومولاف در بیانیه خود آورده؛ آمارها نشان می دهد 9 میلیون بشکه از نفت نیجریه دزدیده شده است که معادل درآمد یک میلیارد دلاری برای دولت بوده و این فقط در یک بازه سه ماهه اتفاق افتاده است.

وی گفته؛ دزدی نفتی در این کشور در سه ماهه نخست امسال از متوسط 103 هزار بشکه در روز در سال 2021 به 108 هزار بشکه رسیده است.

محمدو بوهاری، رئیس جمهور نیجریه خواستار اقدام در راستای توقف دزدی نفت شده و در این مسیر یک دادگاه تشکیل داده است ولی این مشکل هنوز هم پابرجاست.

منبع : خبرگزاری فارس