بررسی خودرو هیوندای سانتافه و قیمت آن در بازار ایران

بررسی خودرو هیوندای سانتافه و قیمت آن در بازار ایران

۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اقتصادی - کراس‌اُووِرها قادر هستند در موقعیت‌های مختلف کارآمد ظاهر شوند و مانند یک وسیله نقلیه چند منظوره خدمات‌رسانی کنند. خودرو هیوندای سانتافه یکی از کراس‌اوورهای چندمنظوره واقعی است که با بسیاری از خصلت‌های خوب و چند ویژگی متوسط، توانسته در بازار ایران و حتی جهان موفق ظاهر شود.

معرفی ماشین هیوندا سانتافه

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از همشهری - کراس اُووِرها گاه ماشین خانواده هستند و هر وقت نیاز باشد در جایگاه یک پیکاپ، استیشن یا مینی ون به ایفای نقش می پردازند. به علت وجود سیستم دو دیفرانسیل و برخی امکانات جانبی، می توان با این خودروها نیم نگاهی هم به مسیرهای سبک آفرود یا خارج جاده ای داشت.

بررسی خودرو هیوندای سانتافه و قیمت آن در بازار ایران

ماشین هیوندای سانتافه با دو نوع سوخت دیزلی و بنزینی تولید شده است. نسخه وارداتی در ایران از یک موتور ۲.۴ لیتری با قدرت ۱۸۸ اسب بخار و با سیستم گیرکس ۶ سرعته اتوماتیک بهره می برد. سانتافه در نسخه فول آپشن خود، دو دیفرانسیل دارد و این آپشن به تنهایی آن را به یک خودرو چندمنظوره واقعی تبدیل کرده است.

از نظر کیفیت سواری و ارگونومی کابین وضعیت قابل قبولی دارد، از امکانات کافی و ایمنی مناسبی بهره می برد و تمامی این مزایا را با ظاهری زیبا تزئین نموده است. برخی از ویژگی های نسخۀ فول آپشن ماشین سانتافه که آن را برای آفرود سبک مناسب می کند، از این قرار است:

  • کنترل حرکت در شیب
  • تقسیم هوشمند گشتاور میان تمامی چرخ ها
  • قفل دیفرانسیل الکترونیکی در کنار ارتفاع کمی بیشتر از سطح زمین

ماشین سانتافه با توجه به نداشتن شاسی مستقل، دنده کمکی مناسب و شرایط خاص تایرها و ارتفاع سپرها برای آفرود مناسب نیست اما بر خلاف هاچ بک کراس ها یا کراس اوورهای تک دیفرانسیل می تواند در مسیرهای ساده بیرون جاده ای نیز تا حدی کارآمد شود.

در بین تمامی این مزایا، نکات متوسط یا ضعیف این خودرو شامل موارد زیر می شود:

  • نقاط کور نسبی، به خصوص برای رانندگی در شهرهای شلوغی همچون تهران
  • شتاب معمولی، در مدل های ۲.۴ لیتری عرضه شده
  • فرمان پذیری متوسط و لذت رانندگی نه چندان عالی
  • ضعیف بودن کیفیت مواد سازنده کابین و استهلاک قطعات فنی نسبت به رقبای ژاپنی خود

بررسی خودرو هیوندای سانتافه و قیمت آن در بازار ایران

خرید خودرو سانتافه

برای خرید خودرو سانتافه بهتر است ابتدا با پیشینۀ واردات این ماشین به ایران و سپس قیمت ماشین سانتافه آشنا شوید تا بتوانید مناسب ترین مدل آن را برای خود انتخاب کنید. این شاسی بلند محبوب کره ای نخستین بار در سال ۲۰۰۰ پا به عرصه گذاشت و با مدل ۲۰۰۱ به عنوان اولین شاسی بلند هیوندای به فروش رسید.

تولید نسل اول این خودرو تا سال ۲۰۰۵ ادامه یافت و از آن سال به بعد نسل دوم هیوندای سانتافه با کد شناسایی (CM) روانه بازار شد. بعد از آن نیز نسل سوم و چهارم این خودرو به ترتیب در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸ از سوی کمپانی هیوندای رونمایی شدند. در این بین تنها نسل دوم و سوم این خودرو مجوز ورود به بازار کشورمان را دریافت کردند.

سانتافه ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸

ماشین سانتافه (DM) نیوفیس هم به صورت وارداتی و هم به صورت مونتاژ داخل (توسط کرمان موتور) در اختیار مشتریان ایرانی قرار گرفت. تفاوت سانتافه کرمان موتور با مدل های فول وارداتی بیشتر در تجهیزاتی همچون رادارهای نقطه کور حرکت بین خطوط و هشدار تصادف از جلو و عقب بود که در مدل های کرمان موتور این رادارها موجود نیستند.

بررسی خودرو هیوندای سانتافه و قیمت آن در بازار ایران

قیمت سانتافه

قیمت سانتافه مانند اغلب خودروهای موجود در ایران، همواره با افزایش و کاهش های زیادی همراه بوده است. مخصوصاً زمانی که به دنبال قیمت سانتافه کار کرده و دست دوم باشید، فاکتورهای زیادی از جمله قطعات تعویض یا رنگ شده و میزان کارکرد در قیمت ماشین سانتافه تأثیرگذار هستند.  قیمت سانتافه در بازار دست دوم شرایط بسیار خوبی در قیاس با بسیاری از رقبای خود دارد و از معدود خودروهای گران قیمتی است که به راحتی به پول نقد تبدیل می شود.

برای مثال مدل های ۲۰۰۹ سانتافه در بازار دست دو از ۸۰۰ میلیون تومان آغاز شده و در مدل های ۲۰۱۵ به یک میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان می رسد. این در حالی است که مدل ۲۰۱۸ این خودرو که صفر کیلومتر باشد، با قیمتی در حدود ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان به فروش می رسد.

سانتافه یکی از موفق ترین خودروهای وارداتی در کشورمان است که توسط شرکت آسان موتور عرضه می شود. خودرو سانتافه از لحاظ امکانات در تیپ ها و نسخه های مختلفی به بازار ما راه پیدا کرده و از همین رو لازم است هنگام خرید نسبت به وجود تجهیزات مورد نظرتان در خودرو مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

منبع : همشهری آنلاین