فایننشال تایمز: اقتصاد های بزرگ اروپا وارد رکود می شوند

فایننشال تایمز: اقتصاد های بزرگ اروپا وارد رکود می شوند

۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - محاسبات فایننشال‌تایمز بر اساس شاخص‌های شرکت خدمات مالی اینتراکتیو دیتا نشان می‌دهد که اوراق قرضه شرکتی در پایان سال ۲۰۲۱ به میزان ۶ میلیارد یورو انباشت شده است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فرارو - روزنامه فایننشال تایمز با اشاره به تشدید سیاست های پولی بانک های مرکزی در حوزه یورو، پیش بینی کرد که این تصمیم ها می تواند اقتصاد های بزرگ اروپا را وارد رکود کند.

به گزارش ایرنا، این روزنامه امروز طی گزارشی عنوان کرد: بیش از ۴۰ میلیارد دلار اوراق مشارکت اروپایی در حال حاضر به سختی معامله می شوند که نگرانی فزاینده ای را درباره توانایی شرکت ها برای پرداخت اصل و بهره اوراق قرضه به وجود آورده است.

محاسبات فایننشال تایمز بر اساس شاخص های شرکت خدمات مالی «اینتراکتیو دیتا» نشان می دهد که اوراق قرضه شرکتی در پایان سال ۲۰۲۱ به میزان ۶ میلیارد یورو انباشت شده است.

به نوشته این روزنامه، حجم بدهی شرکت های بزرگ از تاریخ ۳۱ مه (۱۰ خرداد) تا ۳۰ ژوئن (۹ تیر) بیش از دو برابر شده و نگرانی ها در مورد اینکه تصمیمات بانک مرکزی مبنی بر تشدید سیاست های پولی که می تواند اقتصاد های بزرگ را وارد رکود کند، افزایش یافته است. سرمایه گذاران همچنین نگران هستند که سطوح بالای تورم هزینه های راه اندازی مشاغل را افزایش دهد.

کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا در ماه مه (اردیبهشت) اعلام کرد که به دلیل تورم فزاینده در منطقه یورو، بانک مرکزی اروپا احتمالا از اوایل ژوئیه (تیر ماه) افزایش نرخ بهره را آغاز می کند.

لاگارد اعلام کرد که بانک مرکزی اروپا اجرای سیاست خرید اوراق قرضه را که با هدف تزریق نقدینگی لازم برای احیای اقتصاد منطقه یورو در دوران پساکرونا اجرا می شود، متوقف خواهد کرد. او موعد توقف اجرای این سیاست را ابتدای سه ماهه سوم سال جاری میلادی اعلام کرد و گفت که «مدتی بعد» اولین افزایش نرخ بهره انجام خواهد شد.

در روز های گذشته نرخ تورم در کشور هایی که از واحد پولی یورو استفاده می کنند، به شکل چشمگیر و کم سابقه ای افزایش یافت و رکورد تازه ای را از خود به جا گذاشت. بر اساس آخرین گزارش اداره آمار اتحادیه اروپا موسوم به یورواستات، تورم سالانه در ۱۹ کشور منطقه یورو در ماه ژوئن (خرداد- تیر) به نرخ ۸.۶ درصد رسید که از میزان ۸.۱ درصد ثبت شده در ماه مه (اردیبهشت- خرداد) عبور کرده است.

تحلیل گران دلیل عمده این پدیده را افزایش شدید هزینه های انرژی می دانند که بخشی از آن به تبعات تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین مرتبط می شود.

بدین ترتیب نرخ تورم در منطقه یورو از سال ۱۹۹۷، زمان ثبت پول واحد اروپایی تاکنون در بالاترین سطح خود قرار گرفته است. بهای انرژی در منطقه یورو ۴۱.۹ درصد افزایش یافته و قیمت مواد غذایی، الکل و دخانیات نیز به تبع آن با افزایش ۸.۹ درصدی همراه بوده است.

منبع : فرارو