گزارش  -  مذاکره ایران خودرو با سازمان استاندارد برای رفع مشکل شماره گذاری سمند
سرویس اقتصادی - گروه صنعتی ایران خودرو به فارس اعلام کرد که با توجه به اعلام سازمان ملی استاندارد درباره خارج شدن خودروی سمند از مدار تولید، این گروه صنعتی در راستای اجرای تعهدات خود به مشتریان جلساتی با سازمان ملی استاندارد درباره اجرای این تعهدات برگزار کرده است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - کابران سامانه «فارس من» با ثبت پویش «پیگیر پلاک گذاری خودروی تیبا و سمند باشید» عنوان کردند که برای شماره گذاری خودروهای سمند و تیبا بعد از اینکه سازمان ملی استاندارد در ابتدای خرداد ماه سال جاری  اعلام کرد که این خودروها از فهرست تمدید اعتبار حذف شده اند با مشکل مواجهند و با وجود اینکه وجه خرید بطور کامل به خودروساز پرداخت شده و این خودروها فاکتور شده اند؛ اما پلاک نمی شوند. 

به گزارش فارس، سازمان ملی استاندارد در اوایل خردادماه سال جاری اعلام کرد که خودروهای سمند، تیبا یک و تیبا دو به دلیل عیوب پرتکرار ایمنی عملکرد، از سوی دفتر تخصصی صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران از فهرست تمدید اعتبار حذف شد. 

بعد از اعلام این خبر توسط سازمان ملی استاندارد  افرادی که از قبل از طریق طرح های فروش خودروسازان اقدام به خرید این خودرو ها کرده بودند  برای شماره گذاری این خودروها با مشکل مواجه شد ه اند و به عبارتی خودروهای آنها پلاک نمی شود. 

با توجه به پیگیری خبرنگار فارس از شرکت ایران خودرو در رابطه با موضوع فوق،  این شرکت خودروسازی به  فارس اعلام کرد که با توجه به اعلام سازمان ملی استاندارد در خصوص خارج شدن خودروی سمند از مدار تولید، گروه صنعتی ایران خودرو در راستای اجرای تعهدات خود به مشتریان و سازمان هایی چون تاکسیرانی، جلساتی با سازمان ملی استاندارد در مورد اجرای این تعهدات برگزار کرده است. 

تعداد تعهدات سمند محدود بوده و خودروها تولید شده و آماده واگذاری است که عمدتا برای نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری است. 

در حال حاضر پیگیری های مستمر در حال انجام است تا هر چه سریع تر خودروهای سمند تحویل مشتریان محترم شود. 

پس از انجام کامل تعهدات خط تولید سمند به طور کامل متوقف می شود و این محصول دیگر تولید نخواهد شد. 

در پویش ثبت شده در سامانه «فارس من» با عنوان «پیگیر شماره گذاری خودروهای سمند و تیبا باشید» کاربران این سامانه همچنین مشکل عدم شماره گذاری خودروهای تیبا را نیز مطرح کرده اند که براساس پیگیری های خبرنگار فارس قرار است این شرکت خودروساز بزودی در این رابطه پاسخی به خبرگزاری فارس ارائه دهد تا از طریق این رسانه اطلاع رسانی شود.

به گزارش فارس، پیش از این رئیس سازمان استاندارد در گفت وگو با فارس به رویکرد تحولی سازمان استاندارد در بحث خودرو که از دی ماه سال قبل کلید خورد اشاره کرده و گفته بود : در نخستین گام، سعی کرده ایم دستورالعمل های نظارتی را تصحیح کنیم و شرکت ها و آزمایشگاه های همکار استاندارد طبق آن اقدام کنند از طرفی رابطه میان خودروسازان و ناظران کیفی را قطع کردیم تا مفسده ایجاد نشود ، در همین رویکرد ، پروانه کاربرد نشان استاندارد برای خودروسازان که دو ساله بود به یک ماه کاهش یافته تا پیوسته مورد رصد قرار گیرند.

منبع : خبرگزاری فارس