قانون سهام عدالت در 16 سال گذشته به درستی اجرا نشد

قانون سهام عدالت در 16 سال گذشته به درستی اجرا نشد

۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اقتصادی - سخنگوی کانون شرکت‌های سهام عدالت گفت: در 16 سال گذشته این قانون اجرا نشده، باید همگی به اجرای قانون برگردیم ، البته در دولت جدید هم متأسفانه برخی افراد هستند که تفسیر جدیدی ارائه می‌کنند و میل به بی‌قانونی دارند.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - اکبر حیدری سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت نیز در برنامه میز اقتصادی شبکه یک گفت: قانون اجرای سیاست های اصل 44 فصل ششم تکلیف را مشخص کرده و گفته است باید سهام عدالت در قالب شرکت های تعاونی شهرستانی اداره شود. از جمله افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند، زمینه مشارکت آنها در اداره سهام عدالت فراهم شود.

وی این را هم گفت: در 16 سال گذشته این قانون اجرا نشده، باید همگی به اجرای قانون برگردیم البته در دولت جدید هم متأسفانه برخی افراد هستند که تفسیر جدیدی ارائه می کنند و میل به بی قانونی دارند.

حیدری این را هم گفت: از ابتدا که سهام عدالت اجرا شد، برخلاف قانون سهام عدالت برخی از شرکت های در پرتفوی سهام عدالت گنجانده شد که بورسی نبودند. بنابراین تخصیص سهام غیربورسی به سبد سهام عدالت خلاف قانون بود.

سخنگوی کانون شرکت های سهام عدالت همچنین گفت: سود شرکت های غیربورسی برای سال 98 به میزان 800 میلیارد تومان و برای سال 99 به میزان 2800 میلیارد تومان بوده است، البته این ارقامی است که سازمان خصوصی سازی اعلام کرده، بعد از این مرحله برخی شرکت ها غیربورسی سهام عدالت افزایش سرمایه داده اند، بنابراین میزان سود شرکت ها باید تعیین تکلیف شود.

وی این را هم گفت: مطابق ماده 2 ابلاغیه 95 نباید شرکت های غیربورسی در سهام عدالت حضور داشته باشند و ما از ابتدا دچار چالش شدیم ، در فرمان 8 ماده ای آزادسازی سهام عدالت هم اعلام شد، دولت باید شرکت های بورسی اختصاص دهد، در این زمینه دولت می تواند سهام شرکت های غیربورسی را از سهام عدالت بگیرد و به جای آن سهام ارزنده بورسی و شفاف به سهامداران عدالت اختصاص دهد.

حیدری تأکید کرد: از سال 85 تا 99 و از سال 99 که سهام عدالت آزاد شد تا امروز مواد 34 تا 38 قانون سیاست های اصل 44 اجرا نشد، همچنین در سال 99 برخی مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی به صورت غیرقانونی برگزار شد.

وی گفت: بر اساس ابلاغیه 8 ماده ای اختیارات نامحدود و فراوانی نباید به هیچ دستگاهی داده شود، بنابراین سازمان بورس هم نمی تواند اختیار تام برای سهام عدالت داشته باشد.

در این نشست نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه هم گفت: یکی از معضلات سهام عدالت این است که سهامداران حس مالکیت و مدیریت پیدا نکرده اند و احساس نمی کنند که این سهام به آنها واگذار شده است.

وی گفت: قرار نیست مادام العمر سهام عدالت متوقف باشد باید شیرینی سهام عدالت به کام مردم برسد، اولویت این است که در انتخاب هیأت مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی سهامداران احساس مدیریت کنند و اگر این مشکلات رفع شود انتخابات برگزار شود، اما در عین حال مردم مشارکت چشمگیری نخواهند داشت، چون در سال های طولانی فعالیت شرکت های استانی مردم چیزی ندیده اند که احساس شیرینی مالکیت سهام عدالت داشته باشند.

میرزایی همچنین گفت: نکته اول این است که شرکت های سرمایه گذاری استانی باید در امر سرمایه گذاری فعال شوند و در طرح های استانی مشارکت کنند و زیر نظر سازمان بورس اقدام به سرمایه گذاری های زیربنایی کنند.

به گفته وی، معضل اخیر بورس که نقدشوندگی سهام بود، کم کم در حال حل شدن است و صف های فروش سهام در سال های آینده تبدیل به صف خرید خواهد شد.

منبع : خبرگزاری فارس