دو برداشت از دلار کاهشی

دو برداشت از دلار کاهشی

۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - دیروز چهارشنبه 19 مرداد روند قیمت دلار غیر رسمی در معاملات بازار تهران کاهشی بود. با کاهش تب و تاب دور جدید مذاکرات برجام و اتمام تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی قیمت دلار برخلاف پیش‌بینی معامله‌گران افزایشی در مسیر کاهش قیمت حرکت کرد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فرارو - پس از پایان یافتن دور جدید نشست های هسته ای وین و تعطیلات عاشورا و تاسوعای حسینی در هفته جاری قیمت دلار غیر رسمی در سراشیبی کاهشی جدیدی قرار گرفت و به سطوح قیمتی ابتدایی کانال ۳۱ هزار تومانی رسید. کارشناسان ارزی بازار تهران ۲ تعبیر متفاوت را از کاهش قیمت دلار غیر رسمی مطرح می کنند.

به گزارش دنیای اقتصاد، به عقیده عده ای از این افراد کاهش قیمت دلار در راستای چشم انداز مثبت فعالان ارزی نسبت به احیای قرارداد برجام صورت گرفته و این افراد در حال تبدیل دارایی های خود به ریال هستند تا از ضرر و زیان های ناشی از روند های کاهشی پس از قرارداد جلوگیری کنند. از سوی دیگر برخی از تحلیلگران بر این باورند که معامله گران افزایشی بازار تهران با توجه به سیگنال های منفی با روند کاهشی جدید همراه شده تا بتوانند دارایی بیشتری در سطوح قیمتی پایین تر خریداری کنند و در نهایت با عدم احیای قرارداد برجام و افزایش قیمت ارز، سود کسب کنند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در معاملات عصر روز گذشته با حدود 520 تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه شنبه به رقم 31 هزار و 80 تومان رسید.

دیروز چهارشنبه 19 مرداد روند قیمت دلار غیر رسمی در معاملات بازار تهران کاهشی بود. با کاهش تب و تاب دور جدید مذاکرات برجام و اتمام تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی قیمت دلار برخلاف پیش بینی معامله گران افزایشی در مسیر کاهش قیمت حرکت کرد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در معاملات ابتدایی روز گذشته با حدود 300 تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه شنبه در رقم 31 هزار و 300 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. با نزدیک شدن به ساعات میانی بازار روز گذشته نرخ این ارز مجددا دچار کاهش قیمت شد و در نهایت در ساعات پایانی روز گذشته به رقم 31 هزار و 80 تومان رسید. ارقام مطرح شده در معاملات فردایی دلار نیز با روند کاهشی جدید همراه شده و در بعضی موارد ارقام پیشنهادی در این گونه از معاملات در سطوح قیمتی کانال 30 هزار تومانی نیز مطرح می شد.

گفتنی است آخرین تاریخی که دلار غیر رسمی در محدوده قیمتی کانال 30هزار تومانی معامله شده بود در 8 تیر و در اثر نوسانات مذاکراتی ابتدای تابستان بود. در این میان کارشناسان ارزی با بررسی رفتار و انتظارات معامله گران بازار تهران 2 تعبیر متفاوت را از کاهش قیمت ارز در روز های اخیر مطرح می کنند. به عقیده دسته اول حجم انتظارات مثبت موجود در فضای بازار از عوامل اصلی این کاهش قیمت بوده و ایجاد شرایط فشار فروش در هسته مرکزی بازار تهران را گواهی بر عملیات تخلیه معامله گران ارزی می دانند. اما در این میان برخی دیگر از تحلیلگران بر این باورند که معامله گران با چشم انداز های افزایشی نیز در این روز ها به کاهش قیمت دلار دامن می زنند. به تعبیر این افراد فعالان افزایشی بازار با در نظر گرفتن احتمال عدم حصول توافق جدید در راستای خرید ارز در سطوح قیمتی پایین تر تلاش می کنند.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس اقتصادی