افزایش 147 درصدی درآمد گمرک فرودگاه امام  خمینی (ره) در سال جاری
سرویس اقتصادی - مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) از افزایش 147 درصدی درآمد گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار خبرنگار اقتصادی ابوالفضل اکبرپور، مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) امروز در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از گمرک این فرودگاه اعلام کرد: درآمد گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) در سال گذشته در مجموع 5 هزار میلیارد تومان بود که امسال فقط در 4.5 ماهه این رقم به 4 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که نسبت به مشابه سال قبل از رشد 147 درصدی برخوردار شده است.

وی گفت: 95 درصد کالاهای وارداتی از طریق گمرکات کشور شامل کالاهای اساسی، مواد اولیه خط تولید، ماشین آلات و قطعات خط تولید است که شرایط را برای تولید در کشور فراهم می کند.

مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) همچنین در مورد واردات قطعه از فرودگاه امام خمینی (ره) اظهار داشت: امسال 23 هزار و 840 فقره اظهارنامه قطعی واردات داشتیم که به وزن 10 هزار تن کالا بوده که نسبت به مشابه سال قبل از نظر تعداد 10 درصد افزایش داشته و از نظر وزنی 21 درصد کاهش یافته است، ارزش کالاهای وارداتی از طریق فرودگاه حدود 2.7 میلیارد دلار بوده است که نسبت به رقم مشابه سال قبل 5 درصد کاهش یافته است.

اکبرپور همچنین درباره اظهارنامه صادراتی در سال جاری از طریق فرودگاه امام خمینی گفت: در سال جاری 2701 فقره اظهارنامه صادراتی به وزن حدود 2 هزار تن و ارزش 88 میلیون دلار بوده است که از مرز هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) به عنوان بزرگ ترین مرز هوایی کشور انجام شده که از نظر تعداد نسبت به مشابه سال قبل 6 درصد افزایش داشته و از نظر ارزش دلاری 17 درصد کاهش نشان می دهد.

به گفته وی مهمترین کالاهای صادراتی از مرز فرودگاه امام خمینی (ره) شامل مصنوعات طلا است که از محل ورود موقت شمش طلا و تبدیل آن به مصنوعات طلا صورت می گیرد بعد از آن زعفران و خشکبار در شمار مهمترین اقلام صادراتی به شمار می رود صادرات فرش دستباف بسیار کم  شده است.

وی اظهار کرد: اغلب کالاهایی که از مرز هوایی وارد می شود دارای مجوز استاندارد، سازمان غذا و دارو، سازمان انرژی اتمی، قرنطینه دامی و نباتی، مجوز مخابرات و سایر دستگاه های مختلف است و مهمترین مشکل واردکنندگان این است که دستگاه های مجوزدهنده گاهی در مدت قانونی اظهارنظر نمی کنند یا اینکه کدرهگیری بانک و اصلاحیه ثبت سفارش به کندی انجام می شود.

اکبرپور همچنین در مورد آمار تردد مسافر از فرودگاه امام خمینی (ره) گفت: در سال جاری 1.2 میلیون مسافر از فرودگاه امام وارد کشور شده که نسبت به مشابه سال قبل 183 درصد رشد نشان می دهد آمار مسافر خروجی هم در قالب 7200 فروند هواپیما به تعداد یک میلیون و 190 هزار نفر بوده است که نسبت به مشابه سال قبل 186 درصد افزایش نشان می دهد در این مدت 7400 پرواز ورودی به کشور هم صورت گرفته است.

وی در مورد بار همراه ورزشکاران و افراد سیاسی گفت: بار ورزشکاران هم مانند سایر مردم از دستگاه های ایکس ری عبور داده می شود و هر فرد می تواند یک دستگاه موبایل با خود وارد کند و بیش از آن امکان ثبت و رجیستری موبایل وجود ندارد بنابراین با دیگر مسافران فرقی ندارد.

مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) در مورد کالای همراه مسافر گفت: فرهنگ سوغاتی در میان ایرانیان رایج است و اگر بخواهیم فقط قانون را رعایت کنیم که هر کس به اندازه 80 دلار می تواند وارد کند تقریبا هیچ کالایی نمی توان وارد کرد بنابراین یک مسافر می تواند در حد دو سه عدد تی شرت وارد کند اما اگر تعداد 40 تا شد وضعیت تجاری پیدا می کند مثلا مسافری 37 کیلو پوشاک با خود وارد کرده است که این برای فروش نه برای مصرف به شمار می رود.

وی همچنین گفت: برای فعالان اقتصادی خوش نام بسته های گمرکی مانند ضمانت نامه گمرکی با طبقه بندی های مختلف طراحی شده و گاهی تا یک سال ضمانت نامه بانکی برای فعالان اقتصادی در نظر گرفته می شود و در مورد برخی از کالاهای مورد نیاز در خط تولید بدون توقف در انبارها کالاهای آنها برای حمایت از تولید سریعا ترخیص می شود در مورد واردات واکسن هم به محض ورود هواپیما به کشور واکسن های وارداتی از طریق بخش بار هواپیما به ماشین حمل و نقل منتقل و ترخیص می شد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط