راز پر کشیدن دوباره تخم مرغ

راز پر کشیدن دوباره تخم مرغ

۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اقتصادی - قیمت تخم‌مرغ در بازار افزایش یافته و عرضه آن در مغازه‌های سطح شهر محدودتر شده است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - قیمت تخم مرغ در بازار تهران به شانه ای ۸۵ هزار تومان رسیده و همین عاملی شده است تا بخشی از مغازه های سطح شهر این محصول را در سبد عرضه خود نداشته باشند، آنها می گویند افزایش قیمت تقاضا را کم کرده و فروش کمتری دارند.

این قیمت حدود ۱۰ هزار تومان بالاتر از نرخ مصوبی است که پس از اجرای طرح اصلاح مردمی سازی یارانه ها برای تخم مرغ مصوب شد.

به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی سالانه بیش از یک میلیون تن تخم مرغ د ر کشور تولید می شود که بیش از نیاز کشور است و بخشی از آن صادر می شود.

راز پر کشیدن دوباره تخم مرغ

قیمت تخم مرغ پس از اصلاح یارانه ها حتی به شانه ای زیر ۵۰ هزار تومان هم رسیده بود و وزارت جهاد کشاورزی تحت فشار تولیدکنندگان، صادرات تخم مرغ را آزاد کرد و پس از آن قیمت صعودی شد.

مدیر کل دفتر طیور وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تا هفته گذشته نزدیک به ۲۱۰۰ تن تخم مرغ خوراکی، بیش از ۷ میلیون قطعه تخم مرغ نطفه دار و ۲ هزار تن گوشت مرغ صادر شده است.

از سوی دیگر درفصل گرما تقاضا کم است و اصولا نباید قیمت چنین افزایش می یافت به نطر می رسد صادرات عاملی برای گرانی تخم مرغ شده است.

عامل دومی که برای افزایش قیمت تخم مرغ وجود دارد، افزایش هزینه های تولید پس از اصلاح یارانه ها است که تولید کنندگان و مسئولان وزارت جهاد روی آن تاکید دارند.

مدیر کل دفتر طیور وزارت جهاد کشاورزی در این باره می گوید: اگر در این روزها افزایش قیمت نسبت به ابتدای سال در بازار دیده می شود ناشی از افزایش هزینه تولید بر اثر حذف ارز ترجیحی نهاده ها، اجرای طرح مردمی سازی و اصلاح یارانه ها و پرداخت مستقیم یارانه به مردم است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط