خودروهای سنگین از این تاریخ به بورس کالا می رود

خودروهای سنگین از این تاریخ به بورس کالا می رود

۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس اقتصادی - به‌دنبال عرضه موفقیت آمیز خودروهای سواری در بورس‌کالا آن طور که مقام‌های مسئول اعلام کرده‌اند برای نخستین بار عرضه خودروهای سنگین نیز از ۱۲مهر ماه در بازار سرمایه آغاز می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از همشهری - به گزارش همشهری آنلاین، سال هاست کارشناسان به دولت ها پیشنهاد می کنند برای کشف قیمت های واقعی بهتر است از مکانیزم های بورس کالا استفاده کنند اما در دولت های گذشته به این پیشنهادها اهمیتی داده نشد و در نهایت کار به جایی رسید که قیمت گذاری دستوری و تعیین قیمت های غیرواقعی کلیت اقتصاد را با چالش های بزرگی روبه روکرد.

این قیمت گذاری دستوری که بخش بزرگی از اقتصاد را شامل می شود و مقررات مربوط به آن برای بسیاری از صنایع اجرا می شود زیان های سنگینی را به شرکت ها و صنایع وارد کرده؛ به طوری که طبق داده های موجود فقط در صنعت خودرو، قیمت گذاری دستوری به افزایش زیان انباشته شرکت های فعال این گروه به رقم بی سابقه ۱۲۵هزار میلیارد تومان منجر شده است. این شرایط فقط به صنعت خودرو مختص نیست و به صنایع دیگر نیز زیان های جبران ناپذیری وارد کرده است. 

در چنین شرایطی دولت سیزدهم تصمیم گرفته برخلاف رویه گذشته حرکت کند و مکانیزم های قدیمی بازار را اصلاح کند، یکی از صنایعی که مورد توجه قرار گرفته، صنعت خودرو است به طوری که از ابتدای سال تاکنون با موافقت دولت طی چند مرحله خودروهای سواری مختلف با هدف اصلاح نظام قیمت گذاری در بورس کالا عرضه شده است.

طبق اطلاعات موجود هم اکنون ۱۵خودرو جدید ازجمله شاهین، هایما s۷، هایما s۵، لاماری ایما، دایون y۵، وانت دو کابین کاپرا، کامیونت ۶تن فاو تایگر، کشنده تک محور CA۴۱۸۰، کامیون فورس، کامیون امپاور، جک S۵، جک J۴، وانت KMC-T۸، وانت کارا تک کابین، وانت کارا دو کابین، فیدلیتی و دیگنتی متعلق به ۹شرکت خودروسازی شامل شرکت های سایپا، ایران خودرو، آرین پارس موتور، خودروسازی ایلیا، بهمن موتور، سیبا موتور، بهمن دیزل و کرمان موتور در بورس کالا پذیرش شده اند. حالا اما در تازه ترین رویداد قرار است پای خودروهای سنگین نیز به بورس کالا باز شود و طبق اعلام بورس کالا قرار است عرضه خودروهای سنگین از ۲هفته دیگر آغاز شود.

عرضه خودروهای سنگین

بورس کالا در اطلاعیه ای اعلام کرده است: از ۱۲مهر ماه امسال شرکت سیبا موتور عرضه کامیون های کشنده ۴۱۸۰FAW CA را در بورس کالا آغاز خواهد کرد. این برای نخستین بار است که یک شرکت خودروسازی اقدام به عرضه خودروهای سنگین در بورس کالا می کند. انتظار می رود با آغاز مبادلات این خودروها در بورس کالا سایر تولید کننده ها مانند سایپا دیزل و ایران خودرو دیزل نیز محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند.

طبق اعلام بورس کالا محدودیتی از جنبه هویت خریداران وجود ندارد و حتی شرکت های حقوقی نیز می توانند سفارش های خود را برای خرید این کامیون ها در سامانه معاملاتی بورس کالا ثبت کنند با این حال هر خریدار فعلا فقط مجاز به خرید یک کامیون است. همچنین ۲۰درصد از مبلغ معامله از قبل دریافت می شود. متقاضیان می توانند سفارش های خود را تا روز دوشنبه ۱۱مهر ماه ثبت کنند.

مزیت های عرضه 

صرف نظر از آنکه عرضه خودرو در بورس کالا می تواند به اصلاح نظام بازار و تعیین قواعد رقابتی و حذف قیمت گذاری دستوری منجر شود این رویداد همچنین می تواند به افزایش شفافیت در عرضه و تقاضا و حذف رانت در بازار خودرو منجر شود.

جمشید ایمانی، رئیس هیأت مدیره گروه بهمن شفافیت و رقابت را ۲مزیت اصلی عرضه خودرو در بورس کالا می داند و می گوید: علاوه بر معاف بودن معاملات بورس کالا از الزام های قیمت گذاری دستوری و نحوه عرضه کالا به روش های غیرمعمول ازجمله قرعه کشی، شفافیت و رقابت نیز از دیگر مزیت های این بورس است؛ همچنین در تالار شیشه ای بورس، دستگاه و سازمانی غیراز خودروسازان بر معاملات نظارت می کند و به این ترتیب همه فرایندها شفاف و قابل نظارت است.به گفته او عرضه خودرو در بورس کالا باعث می شود که این محصول از یک کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل شود.

محمدرضا نجفی منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور نیز می گوید: عرضه خودرو در بورس کالا اقدام مثبتی است و اگر تمام خودروسازان خودروهای خود را در بورس کالا عرضه کنند، می توانیم به توازن تولیدی و قیمتی در صنعت خودرو برسیم.

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره مزیت های عرضه خودرو در بورس کالا می گوید: بورس کالا روش بسیار خوبی برای فروش خودرو است زیرا موجب توزیع عادلانه و تنظیم بازار خودرو شده و در تمام زمینه ها ازجمله توقف زیان انباشته خودروسازان مؤثر است. 

کیومرث سرمدی واله همچنین عرضه خودرو در بورس کالا را در تامین نقدینگی خودروسازان مؤثر می داند و تأکید می کند: اگر عرضه خودرو در بورس کالا با پرداخت یک مرحله ای قیمت خودرو از سوی خریداران همراه باشد به تامین نقدینگی خودروسازان کمک شایانی خواهد کرد.

منبع: روزنامه همشهری

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس اقتصادی