الخلیج اونلاین: امارات گاز یمن را طی معامله ای محرمانه به آلمان می فروشد
سرویس اقتصادی - پایگاه خبری الخلیج اونلاین نزدیک به قطر نوشت: امارات گاز یمن را طی معامله‌ای محرمانه به آلمان می‌فروشد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - گروه اقتصاد بین الملل در  شرایطی که آلمان انتظار دارد در سفر اولاف شولتز، صدراعظم آلمان به خلیج فارس به ویژه امارات، قراردادهایی را برای گاز طبیعی مایع منعقد کند، بحث درباره گاز یمن که صادرات آن سال ها به دلیل جنگ در این کشور به حالت تعلیق درآمده ، دوباره از سر گرفته شده است.

آلمان در شرایطی از تمهیدات خود برای واردات گاز طبیعی مایع از امارات سخن می گوید که در محافل یمنی صحبت از فروش گاز یمن به برلین از طریق یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به میان است؛ بخصوص که یک ماه و نیم پیش نیروهای طرفدار ابوظبی شهر شبوه را که منبع صادرات گاز یمن است، به تسلط خود درآوردند.

این شائبه ها زمانی تقویت شد که «رشاد العلیمی» رئیس شورای رهبری ریاستی یمن هم به تازگی به برلین سفر کرد؛ آن هم در آستانه سفر شلوتز به امارات که قرار است در این سفر توافقنامه هایی در زمینه انرژی میان آلمان و امارات به امضا برسد با این حساب احتمال فروش گاز یمن به آلمان قوی است.

رشاد العلیمی در سپتامبر ۲۰۲۲ (۱۰ روز پیش) در سفر به آلمان با صدر اعظم این کشور دیدار کرد. این نخستین سفر العلیمی به یک کشور غیر عربی بود.

الخلیج اونلاین: امارات گاز یمن را طی معامله ای محرمانه به آلمان می فروشد

رسانه های یمنی و آلمانی به تمام محتویات نشست شولتز و العلیمی اشاره نکرده اند، بلکه تنها گفته اند که آنها در مورد روند آتش بس و نقض آن و همچنین نقش مطلوب آلمان و جامعه بین المللی برای برقراری آتش بس بحث و تبادل نظر کردند.

از سوی دیگر صدر اعظم آلمان قرار است در بحبوحه بحران انرژی در کشورش و به منظور دستیابی به سوخت، فردا ۲۴ سپتامبر در یک سفر دوره ای به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سفر کرده و در نخستین ایستگاه وارد امارات خواهد شد.

آلمان، مانند همه کشورهای اتحادیه اروپا، با افزایش شدید قیمت برق و نگرانی در مورد تامین انرژی مواجه است، زیرا شرکت گازپروم روسیه تعلیق انتقال گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ را برای مدت نامحدود تمدید کرده است.

تحرکات امارات

گزارش های منتشر شده توسط رسانه های یمنی حاکی از آن است که شرکت فرانسوی «توتال» که تأسیسات بلحاف در استان شبوه (جنوب شرق این کشور) را اداره می کند، قراردادی منعقد کرده است که وظیفه بازاریابی گاز بلحاف را به یک شرکت اماراتی واگذار کرده است.

الخلیج اونلاین بر اساس داده های خود تاکید کرد، امارات متحده عربی توافقنامه ای با دولت مستعفی منصور هادی یمن برای فروش گاز طبیعی مایع بلحاف با قیمت های پایین منعقد کرده است.

«توکل کرمان» فعال یمنی و برنده جایزه صلح نوبل هم دخالت آلمان برای  دستیابی امارات به گاز یمن و صادرات آن به اروپا را محکوم کرد. او در پستی در صفحه فیس بوک خود نوشت: آلمان باید به عنوان یک کشور محترمی عمل کند، بخصوص که مقر سازمان شفافیت بین الملل هم در آنجاست. آلمان همیشه دم از مبارزه با فساد جهانی زده است؛ اما معاملات فساد بین المللی با کشوری مستبد و سرکش نظیر امارات امضا می کند.

این فعال یمنی گفت: امارات گاز یمن را می دزدد و به طور غیرقانونی آن را تحت تسلط خود گرفته است، در حالی که دخالت آلمان در این معامله محکوم است و مطمئنا ملت ما هرگز در قبال آن سکوت نخواهد کرد.

الخلیج اونلاین: امارات گاز یمن را طی معامله ای محرمانه به آلمان می فروشد

 

تعرض به حاکمیت یمن

«نجیب السماوی» پژوهشگر یمنی هم شایعات رسانه ای در خصوص چپاول نفت یمن توسط غارتگران عربی و اروپایی گفت: این اتفاق ممکن و قابل انتظار است بخصوص که شورای ریاستی یمن هم در مناطق تحت سیطره خود هیچ نقشی ندارد.

السماوی به الخلیج اونلاین گفت: شایعات درباره توافق میان آلمان و امارات برای صادرات گاز یمن به برلین جدی شده است؛ بخصوص که امارات هم به تازگی شبوه را تحت کنترل خود گرفته  و این برنامه!ها از خیلی پیش تدارک دیده شده است.

 

الخلیج اونلاین: امارات گاز یمن را طی معامله ای محرمانه به آلمان می فروشد

 

او افزود: سفر اخیر العلیمی به آلمان هم موید این موضوع است و احتمالا محموله های گاز یمن به ارزان ترین قیمت تحویل آلمانی ها می شود و در مقابل امارات مزایای دیگری را از آلمان و یا فرانسه در ازای چیزی که تقدیم می کند، دریافت خواهد کرد.

این تحلیلگر یمنی تصریح کرد: چیزی که احتمال ها را قوی می کند این است که امارات عمدتا گاز خود را از قطر وارد می کند؛ بنابراین غیرممکن است که ابوظبی گاز صادر کند در حالی که از دیگر کشورها گاز وارد می کند.

او افزود: داده ها حاکی است توتال فرانسه با یک شرکت اماراتی توافق کرده که طی آن به امارات اجازه فروش گاز یمن به هر طرفی در جهان داده شده است.

السماوی با تاکید بر اینکه فروش محرمانه گاز یمن ممکن است، گفت: امارات بندر بلحاف و مناطق جنوبی یمن را در غیاب نقش دولت مستعفی یمن تحت کنترل خود دارد.

پروژه گاز طبیعی مایع یکی از بزرگترین پروژه های اقتصادی یمن به شمار می رود که پیش بینی می شد طی ۳۰ سال آینده حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار درآمد عمومی این کشور را تامین کند، اما تجاوز ائتلاف سعودی-اماراتی مانع از تامین این بودجه شد.

بر اساس قراردادهای منعقد شده با شرکت های فعال در سایت های تولید و صادرات گاز یمن قبل از جنگ، این کشور بیش از  هفت میلیارد دلار را که می توانست در سال های گذشته از محل فروش گاز مایع به خزانه دولت وارد کند، از دست داد.

در شرایطی که یمن دستخوش یک سری بحران های شدید اقتصادی، معیشتی و انسانی است، امارات به خودداری از صدور گاز به خارج از کشور متهم شده بود، اما پس از ورود نیروهای وفادار به امارات به شبوه و به دست گرفتن کنترل آنجا، به ویژه با بحران جهانی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین، امارات اقدامات جدی خود را برای صادرات گاز آغاز کرد.

ذخایر نفت یمن حدود ۱۱.۹۵۰ میلیارد بشکه است، در حالی که کل ذخایر گاز حدود ۱۸.۲۸۳ تریلیون فوت مکعب است. یمن تولید و صادرات گاز طبیعی مایع را در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد.

یمن عمدتاً به درآمدهای نفت خام وابسته است که حدود ۷۰ درصد از منابع بودجه عمومی، ۶۳ درصد از کل صادرات کشور و ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را پوشش می دهد.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط