گزارش  -  ابلاغ بخشنامه سراسری جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف به اتحادیه ها
سرویس اقتصادی - دبیرکل اتاق اصناف ایران، گفت: اتاق اصناف ایران به‌زودی بخشنامه‌ای را جهت جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک مغایر با شئونات اسلامی و نامتعارف، به اتحادیه های پوشاک سراسر کشور ابلاغ می‌کند.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - کاربران سامانه «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «تشدید برخورد با تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نامتعارف» خواستار جلوگیری از عرضه و تولید پوشاک مغایر با شئونات اسلامی شده اند. 

کاربران سامانه «فارس من» در این رابطه عنوان کردند که با توجه به عرضه گسترده مانتوهای جلوباز و نازک، پیدا کردن پوشاک مناسب با شئونات اسلامی در بازار بسیار سخت شده است. 

این کاربران با توجه به عرضه گسترده پوشاک نامناسب  و نامتعارف، خواستار شده اند که مسئولان با برنامه ریزی و اقدامات لازم از تولید و عرضه این قبیل پوشاک جلوگیری کنند. 

* تهیه بخشنامه جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف و مغایر با شئونات اسلامی

در راستای بررسی و پیگیری این موضوع ثبت شده در فارسِ من، گفت وگویی با هوشیار فقیهی، دبیرکل اتاق اصناف ایران انجام دادیم.

وی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ضمن تشریح اقدامات اتاق اصناف ایران برای مبارزه با تولید و عرضه پوشاک نامتعارف، بیان کرد: سیستم های نظارتی اتحادیه ها در سراسر کشور نسبت به این مساله بسیار حساس هستند، در راستای جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف و مغایر با شئونات اسلامی نیز بخشنامه ای تهیه می شود و به زودی این بخشنامه به اتحادیه های پوشاک سراسر کشور جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

* سازمان تعزیرات حکومتی و اداره اماکن ضابط اجرایی مقابله با تولید پوشاک نامتعارف

دبیرکل اتاق اصناف ایران ادامه داد: براساس قانون، سیستم های نظارتی در اتاق های اصناف و اتحادیه های مربوط بر این موضوع نظارت دارند اما اتحادیه ها و اتاق اصناف در این رابطه ضابط اجرایی نیستند و اگر تخلفی از سوی اصناف در این زمینه مشاهده شود حکم قضایی آن توسط سازمان تعزیرات حکومتی تعیین و اعلام می شود و اداره اماکن نیز عملیات اجرایی آن را انجام می دهد یعنی اگر براساس حکم قضایی، مقرر شد به علت تخلف محرز شده یک واحد صنفی پلمب شود اداره اماکن مسئول پلمب آن واحد صنفی است. 

فقیهی بیان داشت: بنابراین برای جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف، اقدامات بازرسی و نظارت به صورت مستمر از سوی بازرسان اتحادیه ها انجام و گزارش لازم در این باره تهیه می شود، همچنین گزارش مربوطه به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال و جرایم مربوطه براساس چارچوب قانون برای واحدهای صنفی متخلف تعیین می شود و در صورت لزوم نیز ممکن است جریمه تعیین شده، پلمب واحد صنفی باشد اما پلمب واحد صنفی مربوطه بستگی به اقدام اداره اماکن دارد.

وی بیان داشت: البته ذکر این نکته نیز لازم است که اتاق های اصناف و اتحادیه فقط بر واحدهای تولید پوشاکی نظارت دارند که مجوز تولید را از اتحادیه اخذ کرده باشند و نظارت بر واحدهای صنعتی تولید پوشاک دیگر که پروانه بهره برداری آنها توسط وزارت صمت صادر شده باشد، بر عده سازمان حمایت است. 

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط