گرانی کالاها در انگلیس رکورد تازه ای ثبت کرد

گرانی کالاها در انگلیس رکورد تازه ای ثبت کرد

۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - افزایش قیمت‌ها در انگلیس، بار دیگر در 12 ماه منتهی به ماه سپتامبر سرعت گرفته و به بالاترین رقم از سال 2005 رسیده است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - رویترز، کنسرسیوم خرده فروشی (BRC) انگلیس اعلام کرد، افزایش قیمت ها توسط مغازه ها و سوپرمارکت ها در انگلیس، بار دیگر در 12 ماه منتهی به ماه سپتامبر سرعت گرفته و به بالاترین رقم از سال 2005 رسیده است.

بر اساس گزارش BRC، قیمت ها از 5.1 درصد افزایش در 12 ماهه منتهی به ماه آگوست به 5.7 درصد در 12 ماه منتهی به ماه سپتامبر رسیده است که ناشی از جهش بی سابقه 10.6 درصدی قیمت مواد غذایی به علت جنگ در اوکراین است؛ جنگ اوکراین هزینه های خوراک دام، کود و روغن نباتی را افزایش داده است.

شرکت تحقیقات بازار NielsenIQ اعلام کرد، 76 درصد مصرف کنندگان انتظار دارند که طی 3 ماه آینده تاحدی یا به شدت تاثیر تحت بحران هزینه های زندگی قرار بگیرند که این رقم در ماه تابستان 57 درصد بود.

مایک واتکینز، رئیس NielsenIQ که به بررسی خرده فروشی ها و کسب و کارها می پردازد، می گوید: از اینرو خانوارها برای مدیریت مالی شخصی خود در پاییز امسال به دنبال پس انداز خواهند بود و ما انتظار داریم خریداران در مورد مخارج اختیاری محتاط تر باشند و این امر بر فشار بر بخش خرده فروشی می افزاید.

شاخص قیمت مصرف کننده در انگلیس که محدوده وسیع تری از قیمت ها را نسبت به آماره BRC بررسی می کند، در ماه جولای به بالاترین میزان در 40 سال گذشته برابر با 10.1 درصد رسید اما در ماه آگوست به 9.9 درصد کاهش یافت.

چندی پیش، شرکت تحلیل داده «کانتار» گزارش داد، بحران هزینه های زندگی در انگلیس در حال وخیم تر شدن است به طوری که تورم مواد غذایی به بالاترین سطح از سال 2008 که بحران مالی در جهان رخ داد، رسیده است. قیمت خواروبار در سال منتهی به ماه اگوست 12.4 درصد افزایش یافته است.

در گزارش این شرکت آمده است: اگر مصرف کنندگان برای کاهش هزینه ها تغییراتی در خرید و نحوه خرید خود ایجاد نکنند، جدیدترین آمار به معنای این است که متوسط صورت حساب سالیانه خواربار از 4610 پوند (5410 دلار) به 5181 پوند (6080 دلار) خواهد رسید.

این افزایش شدید، میانگین صورت حساب های سالانه خانوار را تا ۵۷۲ پوند (۶۷۰ دلار) افزایش می دهد و این در زمانی است که خانواده ها در حال حاضر تلاش می کنند تا قبض های افزایش یافته انرژی را مدیریت کنند.

بلومبرگ نیز ماه پیش طی گزارشی نوشت، از آنجا که هزینه های انرژی در سراسر انگلیس سر به فلک گذاشته است، حدود 60 درصد کارخانه های انگلیسی در معرض تعطیلی قرار گرفته اند.

نظرسنجی توسط « MakeUK»، یک گروه لابی برای کارخانه های بریتانیا نشان داد نزدیک به نیمی از تولیدکنندگان شاهد افزایش بیش از 100 درصدی هزینه های قبوض انرژی در یک سال گذشته بوده اند.

بنا بر اعلام MakeUK، بحران کنونی کسب و کارها را با یک انتخاب جدی روبرو می کند؛ درصورتی که به زودی کمکی صورت نگیرد، یا باید تولید را کاهش داد یا کارخانه را تعطیل کرد.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط