رشد 4.3 درصدی ارزش افزوده بخش کشاورزی در بهار امسال

رشد 4.3 درصدی ارزش افزوده بخش کشاورزی در بهار امسال

۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اقتصادی - مرکز آمار ایران رشد ۴.۳ واحد درصدی ارزش مرکز افزوده بخش کشاورزی در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته را اعلام کرد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در بهار ۱۴۰۱ معادل ۰.۸- درصد برآورد شده بود که نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ که رشد ارزش افزوده معادل ۵.۱- درصد برآورد شده، حاکی از بهبود رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی به میزان ۴.۳ واحد درصد است، بنابراین رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی نسبت به بهار ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است.

براساس این گزارش، باید توجه داشت که مهمترین عامل تاثیرگذار در رشد ارزش افزوده (به قیمت ثابت) میزان رشد تولیدات بخش کشاورزی است. بروز خشکسالی در سال ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ و تداوم آن در سال زراعی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ حاکی از آن است که اتخاذ سیاست های حمایتی مناسب از ابتدای پاییز ۱۴۰۰، منجر به بهبود رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی به قیمت ثابت شده است. این ادعا با بررسی روش ارزش افزوده بخش در پاییز ۱۴۰۰ به میزان ۲.۸- درصد، در زمستان ۱۴۰۰ به میزان ۲.۳- درصد و در نهایت در بهار ۱۴۰۱ با رشد ۰.۸- درصد قابل اثبات است.

در عین حال، روند بهبود ارزش افزوده بخش کشاورزی از پاییز ۱۴۰۰ که پس از یک دوره کاهش رشد در سال ۱۳۹۸ آغاز شده بود، نشان دهنده تلاش های صورت گرفته برای حمایت از پایداری تولید، افزایش بهره وری و ارتقای سطح حمایت است که امید می رود این روند طی فصول آینده ادامه یابد. 

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط