خوش حساب ترین استان را در بازار چک بشناسید

خوش حساب ترین استان را در بازار چک بشناسید

۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۳ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اقتصادی - همشهری :در مردادماه امسال گیلانی‌ها، ایلامی‌ها و خوزستانی‌ها به‌ترتیب خوش‌حساب‌ترین شهروندان ایران در بازار چک بوده‌اند، این در حالی است که بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به استان‌های لرستان، کردستان و چهار محال و بختیاری اختصاص داشته است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - بانک مرکزی اعلام کرد: در مرداد امسال بیش از ۶۴۲هزار فقره چک به ارزش ۳۹۵هزار میلیارد ریال برگشت خورده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۹.۵درصد و از نظر مبلغ ۱۴.۵درصد بیشتر شده است. این گزارش می افزاید: بیشترین نسبت تعداد چک های برگشتی در مرداد به استان لرستان (۱۲.۵درصد)، کردستان (۱۲.۲درصد) و چهار محال و بختیاری ۱۱.۸درصد اختصاص داشته و کمترین تعداد چک های برگشت خورده هم در استان گیلان با ۶.۳درصد، ایلام ۷.۷درصد و خوزستان ۷.۹درصد ثبت شده است.
از نظر مبلغ هم بیشترین چک های برگشتی به استان بوشهر با ۲۷.۷درصد، خراسان جنوبی با ۲۱.۷درصد و سیستان و بلوچستان با ۲۰.۱درصد اختصاص یافته و استان های گیلان با ۸.۷درصد، البرز با ۹.۲درصد و خراسان شمالی با ۹.۴درصد به ترتیب کمترین نسبت چک های برگشتی را از حیث ارزش ریالی ثبت کرده اند.
به گفته بانک مرکزی در پنجمین ماه از سال جاری بیش از ۶.۴میلیون فقره چک به ارزش ۳۰۷۴هزار میلیارد ریال وصول شده که نسبت به تیرماه از نظر تعداد ۱۲.۳درصد و از نظر ارزش ۳.۳درصد رشد داشته و از کل تعداد چک های مبادله شده، ۹۰.۹درصد و از نظر مبلغ ۸۸.۶درصد پاس شده است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط