راه اندازی مرکز امنیت دریایی با تمرکز بر اقیانوس هند و مشارک ایران و پاکستان و عمان
سرویس اقتصادی - فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در همایش روز جهانی دریانوردی گفت: مرکز امنیت دریایی مشترک بین ایران، عمان و پاکستان با تمرکز بر اقیانوس هند ایجاد می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی امشب در مراسم بزرگداشت روز جهانی دریانوردی در محل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: براساس توصیه مقام معظم رهبری سواحل مکران باید آباد شود و بندر راهبردی جاسک در منطقه مکران باید راه اندازی شود و سواحل مکران از محرومیت خارج شود.

وی افزود: بحث پسکرانه در دریاها باید جدی گرفته شود و از ظرفیت پسکرانه ها باید حداکثر استفاده را داشته باشیم. 

به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی استفاده از ظرفیت دریا برای تولید محصولات شیلاتی می تواند گره گشای اقتصاد کشور باشد و اقتصاد ما باید دریامحور باشد.

شهرام ایرانی گفت: قرار است در یک همکاری مشارکتی بین ایران، عمان و پاکستان مرکز امنیت دریایی با تمرکز بر اقیانوس هند افتتاح شود.

* معاون سازمان بنادر: 3 فروند کشتی اقیانوس پیما طراحی کرده و ساخته ایم

در این مراسم همچنین مجید علی نازی معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: صنعت دریایی ما رو به جلو حرکت می کند و آوازه ناوگان کشتی های باری و نفتکش ایرانی در دنیا پیچیده است. به گونه ای در دهه هفتاد و هشتاد خورشیدی ایران جزو بهترین های دنیا در زمینه نفتکش بود و سال های 2006 و 2011 ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران در دنیا برتر شدند.

عضو هیأت عامل سازمان بنادر همچنین از طراحی و ساخت سه فروند کشتی اقیانوس پیما و غول پیکر خبر داد و گفت: حضور ایران در آب های حاکمیتی و اقیانوس ها در دهه 90 همچنین شناسایی شناورهای متخلف در قاچاق سوخت و خودکفایی در صنعت دریایی از دستاوردهای صنعت دریایی کشور به شمار می رود.

وی افزود: شعار امسال سازمان جهانی دریانوردی بهره گیری از فناوری های جدید برای کشتیرانی سبز اعلام شده است. همچنین استفاده از بنادر و کشتی های هوشمند و دارای راندمان بالا در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. کشتی هایی که میزان آلایندگی و سولفور کمتری در محیط زیست دارند.

علی نازی اظهار داشت: ساخت دستگاه های تصفیه آب توازن کشتی ها و پلاک هوشمند شناورها از اقداماتی است که توسط متخصصان داخلی انجام شده است. همچنین به روزرسانی سامانه های آموزشی، برگزاری 618 دوره آموزشی و 44 هزار سند برای دریانوردان و برگزاری 223 دوره کارورزی برای  دانشجویان در شناورهای ایرانی و حمایت مالی از استانداردسازی شناورها و همچنین احداث اسکله های گردشگری در سواحل بوشهر و کیش از جمله اقدامات سازمان دریانوردی است.

وی از تیم امنیت دریایی در مسئله بازپس گیری نفت سرقت شده ایران از کشتی های یونانی و بازپس گیری حق ملت ایران تقدیر کرد.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط