رفع مشکل تامین نیروی انسانی سازمان بنادر و توجه به اقتصاد دریامحور در برنامه هفتم توسعه
سرویس اقتصادی - رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در برنامه هفتم توسعه توجه ویژه‌ای به اقتصاد دریامحور و تامین نیروی انسانی سازمان بنادر انجام خواهد شد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - رضایی کوچی جهرمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس، امشب در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی در محل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: کشور ما دارای 5600 کیلومتر نوار ساحلی است اما دریا به عنوان محور توسعه قرار نگرفته است. 

وی افزود: در دنیا شهرهای بزرگ  در کنار سواحل ایجاد شده اند در حالی که در کشور ما بسیاری از مناطق ساحلی و کنار دریا حاشیه نشینانی هستند که افراد فقیر در آنها حضور دارند؛ چه عاملی باعث شده است که ما به دریای آزاد راه داریم اما اقتصاد ما برپایه دریامحور بنا نشده است؟

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در برنامه هفتم توسعه نقش دریا در اقتصاد را پررنگ تر می بینیم و ما  انتظار داشتیم سازمان بنادر به عنوان یکی از محرک های توسعه کشور باشد اما الان می بینیم خود سازمان بنادر از نظر تأمین نیروی انسانی دچار بحران است و تلاش می کنیم در برنامه هفتم مشکل نیروی انسانی سازمان بنادر را حل کنیم.

رضایی کوچی اظهار داشت: در زمان جنگ تحمیلی و همچنین محدودیت های کرونایی دریانوردان با تلاش جهادگونه نگذاشتند کالایی در بنادر باقی بماند. همچنین ارتش و سپاه در امنیت ناوگان دریایی کشور تلاش کرد که از آنها قدردانی می کنیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: برنامه هفتم توسعه با نگاه با اقتصاد دریامحور و افزایش ارتباط و تعامل با سایر کشورها تدوین می شود.

وی همچنین خواستار ایجاد زمینه برای توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی در سواحل دریا شد و گفت: ساماندهی جوامع استانی، احداث تأسیسات در مناطق ساحلی و حفظ امینی آنها باید در دستور کار قرار گیرد.

رضایی کوچی با بیان اینکه عمر ناوگان دریایی ما بالای 24 سال است، گفت: باید ناوگان دریایی نوسازی شده و زیرساخت های لازم برای توسعه صنعت دریایی در کشور و اتصال بنادر کشور به جاده و ریل مناسب انجام شود.

در این همایش همچنین عنوان شد 85 درصد کالاهای تجاری جهان از طریق دریا جابه جا می شود.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط