نگرانی دشمن از  عضویت ایران در سازمان شانگهای -  ریشه مشکلات اقتصادی  در سیاست   های اقتصاد لیبرالی  هاشمی است
سرویس اقتصادی - یک اقتصاددان با اشاره به اینکه اغتشاشات اخیر در ایران از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود، گفت: اجرای برخی سیاست‌های نادرست اقتصادی در دولت‌‌های گذشته امروز موجب بروز مشکلات اساسی در اقتصاد شده و همین موضوع ابزاری برای سوءاستفاده دشمنان است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - در هفته های اخیر در کشور شاهد اغتشاشاتی بودیم که به گفته کارشناسان هدف از این آشوب ها و اعتراضات خیابانی و خشونت های پس از آن،  در واقع بسیار فراتر از آن چیزی است که عده ای دنبال آن هستند؛ آشوبگران در این اغتشاشات تجزیه طلبی و تبدیل ایران بزرگ به کشورهای کوچک در راستای اهداف شوم دیرینه استکبار جهانی را دنبال می کنند.

متاسفانه در این میان نیز برخی از مردم و جوانان نادانسته و تنها به دلیل طرح برخی مطالباتشان با این افراد همراه شده اند و از عواقب این اقداماتشان نیز آگاهی ندارند، سال 88 بود که پس از آشوب های اغتشاشگران به بهانه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، تحریم های ایران به شدت افزایش یافت، درواقع یکی از اهداف آشوبگران مخابره پیام به دنیا برای تحریم بیشتر اقتصاد ایران و در نتیجه افزایش نارضایتی مردمی است.

در تحلیل اتفاقات اخیر کشور با ابراهیم رزاقی، اقتصاددان و استاد دانشگاه گفت وگو کردیم که در ادامه آمده است. 

 

نگرانی دشمن از  عضویت ایران در سازمان شانگهای -  ریشه مشکلات اقتصادی  در سیاست   های اقتصاد لیبرالی  هاشمی است

* برای ایجاد آشوب و اغتشاش در ایران از چند ماه قبل برنامه ریزی شده بود

فارس: در هفته های اخیر شاهد بروز اعتراض و سپس اغتشاشاتی در کشور بودیم، تحلیل شما از این اتفاقات اخیر چیست؟ آیا دستیابی به یک سری خواسته ها از طریق آشوب و اغتشاش امکان پذیر است؟ 

رزاقی: تحلیل این مساله نیازمند بررسی عمیق است، اتفاقاتی که اخیرا در کشور پیش آمد و بعد از فوت خانم مهسا امینی در اعتراض به حجاب اجباری رخ داد در واقع مسائل ریشه داری است که باید از چند جنبه اقتصادی و سیاسی مورد بررسی قرار گیرد؛ مخالفان جمهوری اسلامی ایران از ماه ها پیش برای به وجود آوردن چنین وضعیتی در ایران برنامه ریزی کرده بودند و به تقویت نیروهای مخالف پرداخته بودند اما برای اجرا کردن برنامه هایشان مترصد یک فرصت بودند که با فوت خانم مهسا امینی این فرصت و به عبارتی بهانه برای آنها ایجاد شد. 

این اعتراضات در ابتدا خود را با شعار علیه حجاب اجباری نشان داد اما در ادامه مسائل دیگری مطرح شد مبنی بر اینکه مخالفان و معترضان عنوان کردند که اصلا اصل نظام جمهوری اسلامی را قبول ندارند و نمی خواهند و این در حالی است که حرف هایی که اینها می زنند کاملا نشان می دهد که اینها برای این وضعیت آمادگی داشته اند و برنامه ریزی کرده اند. 

* مشکلات اقتصادی عاملی برای پیوستن برخی مردم به اعتراضات

فارس: مشکلات کلان اقتصادی طی سال های متمادی حل نشده است و با وجود اینکه بعضا اقداماتی نیز برای رفع برخی از مشکلات انجام می شود اما همچنان اقتصاد ایران در شرایطی در گرداب این مشکلات است؟ آیا چنین مواردی موجب روز چنین رفتارهایی می شود؟

رزاقی:   نکته این است که متاسفانه برخی از داخل کشور نیز با اغتشاشگران همراه می شوند که این مساله جای بحث و بررسی فراوانی دارند، زیرا پیوستن برخی در داخل کشور با این موج ایجاد شده،  تا حدودی ناشی از نارضایتی های اقتصادی، مشکلات درآمدی و مشکلات اقتصادی است البته مشکلاتی اقتصادی که ریشه ای است و طی سال های متمادی ایجاد شده است. 

متاسفانه برخی از مدیران ما درد مردم جامعه را نمی دانند. چرا نمی دانند؟ زیرا نگاه این مدیران مطابق با قانون اساسی نیست، اصل دو و سه قانون اساسی به معاد برای تعالی انسان به سوی خدا اشاره می کند و می گوید که برای تعالی انسان، باید کار و تعذیه مناسب داشته باشد وگرنه نمی توانند تعالی پیدا کند. 

* آغاز مشکلات اقتصادی کشور با اجرای سیاست های اقتصاد لیبرالی در دوران هاشمی رفسنجانی

فارس: مشکلات اقتصادی فعلی که حاصل عملکرد دولت های مختلف است، این مشکلات از چه زمانی در کشور بسط پیدا کرد؟

رزاقی:  آغاز مشکلات اقتصادی کشور با اجرای سیاست های اقتصاد لیبرالی در دوران هاشمی رفسنجانی بود، ببینید در دوره دفاع مقدس و زمانی که امام (ره) حضور داشتند این مسائل مورد توجه بود، فضا در آن زمان فضای جان نثاری بود و تعداد مسئولانی که از موقعیت شان سوء استفاده می کردند بسیار اندک بود اما بعد از دوران دفاع مقدس و رحلت امام، هاشمی رفسنجانی سیاست های سرمایه داری و سیاست تعدیل اقتصادی را اجرا کرد و لذا طبقه خاصی در جامعه مطرح شد، یعنی طبقه ای که امکان دارد و می تواند از راه های مختلف ثروت اندوزی کند و محاکمه نیز نشود، زیرا اگر محاکمه می شد نمی توانست ادامه دهد که اوج این قبیل مسائل نیز دوران ریاست جمهوری روحانی مشاهده شد و دیدم که بیماری و مشکلات اقتصادی در این دوران شدت گرفت.  

آیت الله رئیسی هم که آمد دو شعار داشت یکی کنترل کرونا و یکی هم بهبود وضعیت معیشتی مردم که البته در کنترل کرونا موفق عمل کرد اما از نظر معیشتی هنوز آنچنان که باید اهداف محقق نشده است زیرا برخی از وزرای وی همان نگاه سرمایه داری را دارند، البته فعلا یک سال از عملکرد دولت گذشته است و هنوز زمان زیاد دارد.

البته اقداماتی در دوره ریاست جمهوری آیت الله رئیسی انجام شده از جمله افزایش حقوق کارگران اما نکته آن است که با توجه به تورم  بسیار بالا هر چقدر که حقوق کارگران نیز افزایش یابد مثلا از 7 میلیون تومان به 14 میلیون تومان هم برسد پس از مدتی به علت تورم بسیار بالا اثرات این افزایش حقوق از بین می رود و کارایی لازم را ندارد.

* مسوولان قبلی ما دنبال واردات بودند/ واردات کالا آن هم با ارز دولتی خیانت بود

رزاقی: برگردیم به همان دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی که با توجه به نگاه سرمایه داری، افراد در این جامعه به دو گروه تقسیم شدند، وقتی کسی سرمایه داری فکر می کند یعنی به حداکثر سود فکر می کند،  حداکثر سود در ایران چیست؟ از زمان هاشمی رفسنجانی حداکثر سود در واردات کالا بوده است و در دوران روحانی نیز واردات به اوج خود رسید و شرایطی فراهم شد تا با ارز 4200 تومانی واردات انجام شود. 

این در حالی است که هدف از انقلاب اسلامی ایران پرداختن به درد آدم های فقیر بود و انقلاب کردیم تا کسی از فقر رنج نبرد، کسی بی خانمان نباشد، در قانون اساسی نیز به مسکن، خوراک، پوشاک و درمان توجه و تاکید شده است اما سرمایه داری، کارگر را عنصری مفیدی می داند بر اینکه ارزان تولید کند به دلیل اینکه می تواند کاری را که می خواهند با دادن حقوق کم از کارگر بگیرند. 

البته در دوران ریاست جمهوری آقای رئیسی باز هم اقداماتی انجام شد و برای اینکه بخشی از مشکلات درآمدی مردم و دهک های پایین درآمد جامعه حل شود به آنها براساس معیارها و دهک بندی های دولت، مبلغی به عنوان یارانه پرداخت می شود یعنی در واقع برحسب شرایط مبلغ یارانه از هر نفر حدود 45 هزار تومان به 300 یا 400 هزار تومان افزایش یافته است. اما مساله این است مشکلات اقتصادی بسیاری وجود دارد که با فقط با پرداخت این یارانه ها قابل حل نیست،  مشکل مسکن، گرانی، تورم بالا، نقدینگی، بهره بانکی از مشکلاتی است که در اقتصاد کشور وجود دارد.

بنابراین به طور خلاصه می خواهم بگویم که همراه شدن برخی با این اغتشاشات، نتیجه مشکلات اقتصادی است که از همان اقتصاد لیبرالی دهه 70 آغاز شد و طی سال ها به آن بی توجهی شده است و اکنون موجب فشار اقتصادی به مردم شده است. 

* قدرت ایران در منطقه به آمریکا اجازه نداد که به اهداف خود در کشورهای عراق و سوریه برسد

* فارس: همانطور که اشاره کردید بخشی از این اعتراضات ممکن است به دلیل نارضایتی مردم از مسائل اقتصادی باشد اما متاسفانه برخی مردم نادانسته از موجی پیروی می کنند که به دنبال اهداف دیگری هستند، از جمله تجزیه طلبی ایران و اهداف دشمنِ امروز هم چیزی جز تبدیل ایران به یک کشور ضعیف نیست، دشمنان ایران هیچگاه نمی خواهند ایران قدرتمند باشد و لذا از هر فرصتی برای ضربه زدن به ایران استفاده می کنند، آیا همراهی با دشمن برای ضربه به کشور موجب رفع مشکلات اقتصادی می شود؟ نظر شما در این رابطه چیست؟ 

رزاقی : ببینید بعد از انقلاب و بخصوص در دوران دفاع مقدس  آمریکایی ها دیدند که ما حرف جدیدی می زنیم، ایران یک صدا و  با دست خالی در مقابل دشمنی که از سوی چهل الی پنجاه کشور دنیا حمایت می شد ایستاد و مقاومت کرد و الگوی بی نظیری در دنیا به وجود آورد، جوانان و مردم در دوران دفاع مقدس در راه خدا شهید می شدند و همین ها استقلال اقتصادی را تامین کردند و دوره افتخارآمیزی را رقم زدند.

اما بعد از دفاع مقدس همان طور که قبلا نیز اشاره کردم به دلیل اجرای سیاست های لیبرال اقتصادی، دوره به دوره سرمایه داری تبدیل شد و آن هم سرمایه داری که نمی خواست استقلال به وجود آید. اما در همین شرایط بخشی وجود داشت که تحت تاثیر سرمایه داری قرار نگرفت و نخواست صرفا به پول فکر کند، سپاه، بسیج و نیروهای مسلح  صنایعی را بوجود آوردند و اکنون اوج موفقیت های این صنایع را می بینیم به طوری که ماهواره به فضا پرتاب می کنیم، پهپاد می سازیم و همه صنایع نظامی را با اقداماتی از جمله مهندسی معکوس تغییر دادیم و با این اقدامات قدرت و نیرویی بوجود آمد که  آمریکا با ایجاد داعش و غیره به هیچ کدام از اهداف خود در عراق، سوریه و یمن دست نیافت.

وقتی فضا اینگونه شد   آمریکا بعد از دفاع مقدس فهمید و تشخیص داد ایران چه قدرتی دارد، امروز ایران را یکی از بزرگترین دشمنان خود می داند و البته آن هم نه از لحاظ اقتصادی، زیرا می داند که هاشمی رفسنجانی با اقتصاد ما چه کرد و لذا به دنبال پیروی از آن سیاست های اقتصادی بعضا شاهد مسئولانی هستیم که بیشتر از آنچه به معیشت مردم بیاندیشند به خودشان می اندیشند و فضایی بوجود می آورد که منجر به ناامیدی در بین مردم می شود می شود. 

خوب وقتی که آمریکا ما را بزرگترین دشمن خود می داند بنابراین از هر فرصتی برای ضربه زدن به ما نیز استفاده می کند و برای رسیدن به اهدافش از هر بهانه ای استفاده می کند. به وجود آمدن اغتشاشات بعد از فوت خانم مهسا امینی یک بهانه به دست دشمنان داد و این در حالی است که در کشورهای اروپایی و البته آمریکا سالانه تعداد کثیری از مردم و بخصوص رنگین پوستان به دست پلیس که حافظ جان مردم است کشته می شوند.

* آمریکا از قدرت بزرگ ایران احساس خطر می کند/ سلطنت طلب ها دنبال تحریک مردم هستند

رزاقی: همانطور که گفتم اینها بعد از دفاع مقدس فهمیدند که ایران قدرتمند است و بنابراین نمی خواهند که ایرانی وجود داشته باشد، حال چگونه می توانند به این هدفشان دست یابند؟ با تکه تکه کردن ایران، زیرا ایران یکپارچه برای آن ها یک قدرت است و آنها از این قدرت بزرگ احساس خطر می کنند. ضمن اینکه توجه به این نکته نیز لازم است که ایران پیش از این یک کشور بزرگی بود که الان بخش های از آن مانند افغانستان و آذربایجان از ایران جدا شده است 

نمونه موضوع فروپاشی، یکی از قدرت های بزرگ شوروی بود که البته بخشی از دلایل فروپاشی این کشور نیز برمی گردد به سیاست های اقتصادی این کشور اما با فروپاشی شوروی و تبدیل آن به کشورهای کوچک، الان تسلط کشور آمریکا بر کشورهای کوچک افزایش یافته است و بعضا نیز می تواند آنها را به جدال با یکدیگر درگیر کرد.

از سوی دیگر بسیاری از افراد باقی مانده از نظام شاهنشاهی، امروز در کشورهای آمریکایی و اروپایی سکونت دارند و بعضا نیز ثروت زیادی را با خود بردند و لذا با نیرویی که در داخل تابع آنها هستند، فعالیت علیه جوانان و مردم و تحریک آنها را آغاز کرده اند و سعی می کنند به نوعی مردم را با خود  همراه کنند و به اشتباه فکر می کنند که می توانند نظام جمهوری اسلامی را سرکوب کنند. 

* دشمن در اغتشاشات امروز و فتنه 88 یک هدف را دنبال می کند

رزاقی : البته اینکه این جوانان چگونه با اینها همراه می شوند هم جای بحث دارد، زیرا متاسفانه برخی از این جوانان خوب تربیت نشده اند اغلب این جوانان از دوران کودکی موبایل در دست دارند و در فضای مجازی بوده اند و در فضای مجازی با فرهنگی بیگانه آشنا شده اند و  لذا طبیعی است که وقتی 18 ساله می شوند تابع سیاست های غلط آمریکا باشند زیرا از طریق همین موبایل و فضای مجازی فرهنگ آمریکایی در ذهنشان نهادینه شده است.

آمریکایی ها هیچ دستاورد جدیدی را به ایران ندادند اما از موبایل و مسائل مربوط به آن دریغ نکردند تا به اهداف خودشان در زمینه های مختلف دست یابند و اینها برای موفقیت نیروی کم خود را زیاد جلوه می دهند و متاسفانه جوانان ما نیز به علت عدم آگاهی کافی بسیاری از مسائلی که آنها می گویند را می پذیرند در کنار آن هم همانطور که اشاره کردم کسانی که به دلیل مشکلات اقتصادی از وضعیت فعلی اقتصاد کشور نیز رنج می برند همراه با این موج اعتراضات می شوند. 

درواقع باطن قضیه امروز و اغتشاشات اخیر با مساله فتنه سال 88 یکی است، منظورم به لحاظ بهانه است، در سال 88 بهانه اغتشاشات تقلب در انتخابات بود اما این سوال مطرح است که اگر هم تقلبی شده باشد باید آن فاجعه را بوجود می آوردند؟ امروز هم همانطور است و بهانه ای پیدا کردند که مردم را سوار بر موج خودشان کنند و به اهدافشان برسند. 

خوب در این شرایط که آمبولانس ها را آتش می زنند، بانک ها را آتش می زنند، در خیابان های بی نظمی عمومی بوجود می آوردند، پلیس باید چه کند؟ سرکوب اغتشاش گران برای پلیس و غیره کار ساده ای است اما آنها حاضر نیستند که مردم جانشان را از دست بدهند، بنابراین ملاحظه می کنند ولی در مواردی هم ه هر حال باید آرام ساختن جو و فضای جامعه در دستور کار باشد، البته ذکر این نکته نیز لازم است که با این اقدامات که آشوبگران در خصوص به وجود آوردن جو ناآرام در جامعه ایجاد می کنند مانند همان مواردی که به آن اشاره کردم از جمله آتش زدن بانک ها و غیره  یک عده از کسانی که برای رسیدن به مطالباتشان از حکومت به اینها امید بسته بودند، کنار می کشند. 

* عضویت رسمی ایران در سازمان شانگهای باعث نگرانی دشمنان نظام شده است

 فارس: آثار بین المللی این اتفاقات چیست؟ آیا ممکن است منجر به افزایش تحریم ها و فشارهای بین المللی شود؟  

رزاقی: مگر ما را بعد از برجام تحریم نکردند، آیا قرار بود این طور شود؟ اما بعد از برجام ما را تحریم کردند و دو سه برابر هم تحریم ها بیشتر شد و فشارهای اقتصادی بر ما بیشتر. بنابراین این اتفاقات آثار بین المللی دارد و ممکن است منجر به فشارهای اقتصادی و مسائلی از این قبیل بشود. 

اما نکته قابل توجه آن است که ایران الان مانند گذشته نیست، عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری های شانگهای یکی از نکات بسیار قابل توجه در اقتصاد ایران است که دشمن با ایجاد اغتشاشات اجازه نداد به این اتفاقات مثبت اقتصادی به خوبی پرداخته شود؛ این موارد می تواند نتایج مثبت اقتصادی زیادی برای ایران داشته باشد. برقراری ارتباط تجاری با کشورهای عضو این سازمان از جمله روسیه بسیاری حائز اهمیت است و اتفاقا یکی از نگرانی ها دشمنان نظام هم همین مسائل است. 

پایان پیام/ 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط