1.7 میلیون تن پیله کرم ابریشم در کشور تولید شد

1.7 میلیون تن پیله کرم ابریشم در کشور تولید شد

۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۷ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اقتصادی - بازار : سروی، رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اشاره به تولید ۳۰ هزار تن جعبه تخم نوعان گفت: تولید پیله کرم ابریشم به یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن رسیده است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - عدیل سروری با بیان اینکه از سال ۹۸ شاهد رشد و احیاء صنعت نوغانداری در کشور هستیم، ادامه داد: این فعالیت از ۲۲ استان به ۳۲ استان و مرکز توسعه یافته و ۷۵ درصد خانوارهای درگیر این حرفه افزایش داشته است.

وی از پرورش مجدد کرم ابریشم در طول سال پس از ۲۳ سال خبر داد و اظهار کرد: تولید پیله کرم ابریشم از ۹۸۰ هزار تن با رشد ۸۰ درصدی به یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن رسیده است.

سروی با اشاره به وابستگی صنعت فرش کشور به صنعت نوغانداری و لزوم حمایت از تولید نخ های ابریشم باکیفیت تولید داخل، تاکید کرد: تولید نهال توت پاسخگوی نیاز این صنعت نیست هرچند که مازندران و گیلان در تولید قلمه توت نقش اساسی و اصلی را دارند.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور افزود: سال گذشته چهار هزار و ۲۰۰ جعبه و امسال ۱۰ هزار جعبه تخم نوغان در گیلان تولید شد که برنامه سال آینده تولید ۳۰ هزار جعبه است که سهم مازندران دو هزار و ۵۰۰ جعبه خواهد بود.

وی مازندران را دارای رتبه پنجم تولید پیله کرم ابریشم در کشور خواند و گفت: باغ مادری تولید نهال توت کشور در این استان وجود دارد.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط