سازمان جهانی بهداشت می خواهد آبله میمونی را (آبله ام) بنامد
سرویس اقتصادی - سازمان جهانی بهداشت قصد دارد در تلاش برای انگ‌زدایی از بیماری آبله میمونی آن را آبله‌ام یا Mpox بنامد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از همشهری - وب ام دی وب سایت پولیتیکو روز سه شنبه برای نخستین بار این تغییر نام را ممکن است این هفته رسما اعلام شود، گزارش کرد.

آبله میمونی تابه حال در شیوع امسالش بیش از ۸۰۰۰۰ نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و باعث مرگ ۵۵ نفر شده است. اغلب موارد آبله میمونی در مردانی که خود را همجنسگر یا دوجنسگرا معرفی می کنند، رخ داده است.

انگ زنی به معنای رویکرد منفی درباره خصوصیات روانی، جسمی یا اجتماعی  (از جمله بیماری ) یک شخص یا گروهی از افراد است و در هنگام شیوع یک بیماری می تواند به اثرات نابه جای فراوانی بینجامد، از جمله اینکه افراد دچار آن بیماری در معرض برچسب زنی، برخوردهای قالبی و تبعیض قرار می گیرند یا به خاطر رابطه شان با بیماری منزلتشان را از دست می دهند.

ویروس آبله میمونی از این لحاظ به این نام خوانده شده است که برای نخستین بار در یک شیوع در میان گروهی از میمون های آزمایشگاهی در سال ۱۹۵۸ در آفریقا جدا شده است.اما کارشناسان بهداشت عمومی می گویند نام آبله میمونی برای بیماری کلیشه های نژادپرستانه درباره آفریقا را تقویت می کند و مانعی در مسیر پاسخ جهانی به آن است.

علامت اصلی آبله میمونی دانه های پوستی است، اما بیماران ممکن است علائم شبیه آنفلوانزا هم پیدا کنند. علائم در طول سه هفته از قرارگیری در معرض ویروس آغاز می شوند و معمولا ۲ تا ۴ هفته به طول می انجامند. این بیماری از طریق تماس مستقیم با دانه های پوستی فرد بیمار و نیز از طریق تماس با بزاق، ترشحات تنفسی فوقانی مانند خلط و نیز از طریق تماس نزدیک جنسی منتقل می شود. ویروس این بیماری همچنین ممکن است از طریق در آغوش کشیدن، بوسیدن، ماساژ و تماس طولانی مدت چهره به چهره منتقل شود.

شیوع بی سابقه فعلی آبله میمونی در خارج از کشورهای آفریقایی با شیوع بوم گیر آن به سراسر جهان گسترش یافت، اما به نظر می رسد کارزارهای واکسیناسیون در کشورهای ثروتمند در آمریکا و اروپا در ماه های اخیر باعث فروکش کردن شیوع بیماری در آنها شده است.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط