دلیل رشد نقدینگی افسار گسیخته شهریور ماه چه بود؟

دلیل رشد نقدینگی افسار گسیخته شهریور ماه چه بود؟

۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - گزیده آمارهای اقتصادی شهریور ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که حجم نقدینگی به ۵۵۹۴۹.۳ هزار میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - گزیده آمارهای اقتصادی شهریورماه در حالی از سوی بانک مرکزی منتشر شد که نشان می دهد حجم نقدینگی در پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱(معادل ۵۵۹۴۹.۳ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ معادل ۱۵.۸ درصد افزایش یافته که در مقایسه با رشد متغیر مذکور در دوره مشابه سال قبل (۱۷.۰ درصد) به میزان ۱.۲ واحد درصد کاهش نشان می دهد. همچنین، نرخ رشد دوازده ماهه نقدینگی در شهریورماه ۱۴۰۱ معادل ۳۷.۵ درصد بوده است.

سهم پول از نقدینگی شهریورماه، ۱۲۷۴۲.۵ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به شهریور سال ۱۴۰۰ رشد ۵۶.۱ درصدی و نسبت به اسفند ۱۴۰۰ رشد ۲۹.۲ درصدی را نشان میدهد.

۹۱۸.۲ هزار میلیارد ریال از آمار مربوط به سهم پول از نقدینگی شهریورماه سال جاری آمار مربوط به اسکناس و مسکوک در دست اشخاص است که نسبت به شهریور و اسفند سال قبل به ترتیب ۲۶.۳ درصد و ۶.۲ درصد افزایش یافته است.

شبه پول نیز در شهریورماه ۱۴۰۱ به ۴۳۲۰۶.۸ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به شهریورماه سال قبل ۳۲.۹ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۱۲.۳ درصد رشد داشته است.

بانک مرکزی در توضیح وضعیت نقدینگی شهریورماه اعلام کرده: حدود ۲.۵ واحد درصد از رشد نقدینگی در دوازده ماهه منتهی به پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱ مربوط به اضافه شدن اطلاعات خلاصه دفترکل داراییها و بدهیهای بانک مهر اقتصاد به اطلاعات خلاصه دفترکل داراییها و بدهی های بانک سپه (به واسطه ادغام بانک های متعلق به نیروهای مسلح در بانک سپه) می باشد و فاقد آثار پولی است. به عبارت دیگر در صورت تعدیل اثرات پوشش آماری مذکور، رشد نقدینگی در پایان شهریورماه سال۱۴۰۱ نسبت به پایان شهریورماه سال ۱۴۰۰ معادل ۳۵.۰ درصد خواهد بود.

طبق گزیده امارهای اقتصادی شهریورماه، رشد پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به شهریورماه سال ۱۴۰۱ به ۳۳.۱ درصد رسید.

پایه پولی در پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱ (معادل ۶۹۰۷.۳ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۴۰۰، رشدی معادل ۱۴.۴ درصد داشته که در مقایسه با رشد متغیر مذکور در دوره مشابه سال قبل (۱۳.۱ درصد) به میزان ۱.۳ واحد درصد افزایش یافته است.

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط