حقایقی درمورد اختلاف قیمت خودرو در بورس و بازار

حقایقی درمورد اختلاف قیمت خودرو در بورس و بازار

۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۵ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اقتصادی - ۲۰۷ اتوماتیک که دومین محصول گران‌قیمت داخلی است، در بورس کالا بین ۱۰ تا ۲۳ درصد زیر قیمت بازار معامله شده

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فرارو - عرضه خودرو در بورس اردیبهشت امسال با وانت کارا کلید خورد و حالا زمزمه های ورود مدل های پرطرفداری مثل ۲۰۶ و پژو پارس به تالار شیشه ای شنیده می شود. از آخرین عرضه خودرو در بورس که چهار مدل از محصولات ایرانخودرو روی تابلو رفتند، کمتر از یک هفته می گذرد و آمار و ارقام ارائه شده از سوی سازمان بورس نشان می دهد این مدل ها بین شش تا ۳۶ درصد زیر قیمت بازار معامله شدند.

۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه ای دومین محصول گران قیمت داخلی در بازار است. درحالی که قیمت تندر ۹۰ پلاس اتوماتیک در بازار از مرز ۷۰۰ میلیون عبور کرده، ۲۰۷ اتوماتیک در بازار ۶۵۵ میلیون تومان ارزش دارد. همین مدل هفته گذشته بین ۱۰ تا ۲۳ درصد زیر قیمت بازار معامله شد. مدل های سبز کله زغالی که متقاضیان کمتری نسبت به میزان عرضه داشتند با همان قیمت پایه یعنی ۲۸۵ میلیون تومان معامله شدند، اما نهایتا با احتساب هزینه های عوارض، مالیات و خواب پول، قیمت تمام شده این محصول به ۵۰۳ میلیون تومان رسید تا ۲۳ درصد کمتر از قیمت بازار، در بورس معامله شوند. مدل های مشکی ۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه ای بیشتر از آمار عرضه، متقاضی داشتند و میانگین قیمت تمام شده برای خریدران آن به ۵۸۹ میلیون تومان رسید. رقمی که ۶۶ میلیون تومان یعنی تقریبا ۱۰ درصد کمتر از ارقام اعلام شده در بازار است.

تارا دستی در آخرین مرحله عرضه در بورس یعنی تقریبا یک هفته پیش بین شش تا ۳۶ درصد زیر قیمت بازار فروخته شد. متقاضیان تارا دستی سبز موفق شدند این محصول را که با قیمت پایه ۲۶۸ میلیون تومان عرضه شده بود، با همین رقم خریداری کنند. البته اضافه شدن هزینه های مالیات و عوارض و خواب پول، قیمت تمام شده تارا دستی سبز را برای خریداران آن در بورس به ۳۲۵ میلیون تومان می رساند که این رقم نسبت به عدد ۵۱۰ میلیون تومانی این محصول در بازار، ۱۸۵ میلیون تومان یعنی تقریبا ۳۶ درصد کمتر است. این رقم برای خریداران تارا دستی نقره ای به شش درصد می رسد. چون تعداد متقاضیان این محصول در بورس از آمار عرضه بیشتر بود و نهایتا قیمت تمام شده آن، به ۴۷۵ میلیون تومان رسید که این عدد فاصله ۳۵ میلیونی یعنی همان شش درصدی با قیمت بازار داشت.

تارا اتوماتیک که همزمان با مدل های دستی روی تابلو بورس رفت، ۱۳ تا ۲۸ درصد کمتر از ارقام اعلامی فروشنده ها در بازار، معامله شد. مدل های مشکی تارا اتوماتیک نسبت به رنگ های سبز و نقره ای تقاضای بیشتری داشتند و همین موضوع قیمت تمام شده این محصول برای خریداران را به ۵۴۵ میلیون تومان رساند. قیمت تارا اتوماتیک در بازار آزاد آن روز ۶۳۲ میلیون تومان بود این عدد ما را به اختلاف ۸۷ میلیونی آن در بورس و بازار می رساند. نسخه های سبز رنگ تارا اتوماتیک هم که با همان قیمت پایه یعنی معامله شدند، نهایتا برای خریداران ۴۵۵ میلیون تومان هزینه داشتند که این عدد به معنی تفاوت ۲۸ درصدی در بورس و بازار آزاد است.

۲۰۷ اتوماتیک معمولی هفته گذشته فقط با رنگ سفید در بورس کالا عرضه شد. ایرانخودرو این مدل را با قیمت پایه ۲۸۰ میلیون تومان به بورس برد که تقریبا سه برابر آمار عرضه، تقاضا داشت. موضوعی که نهایتا باعث شد قیمت تمام شده این مدل ۱.۷ برابر بیشتر از قیمت پایه باشد؛ یعنی ۵۲۷ میلیون تومان. البته که این رقم میانگین معاملات انجام شده است، اما اگر همین عدد را ملاک قرار بدهیم، متوجه می شویم خریداران ۲۰۷ اتوماتیک در بورس کالا هفته قبل موفق شدند آن را ۱۳ درصد یعنی ۸۳ میلیون تومان زیر قیمت بازار بخرند.

اختلاف قیمت برخی از خودرو های عرضه شده در بورس با بازار آزاد

مدل و رنگ

قیمت تمام شده در بورس

قیمت بازار

اختلاف

تارا دستی سبز

۳۲۵ میلیون تومان

۵۱۰ میلیون تومان

۱۸۵ میلیون تومان

تارا دستی نقره ای

۴۷۵ میلیون تومان

۵۱۰ میلیون تومان

۳۵ میلیون تومان

تارا اتوماتیک سبز

۴۵۵ میلیون تومان

۶۳۲ میلیون تومان

۱۷۷ میلیون تومان

تارا اتوماتیک مشکی

۵۴۵ میلیون تومان

۶۳۲ میلیون تومان

87 میلیون تومان

207 اتوماتیک پانوراما سبز

۵۰۳ میلیون تومان

۶۵۵ میلیون تومان

۱۵۲ میلیون تومان

207 اتوماتیک پانوراما مشکی

۵۸۹ میلیون تومان

۶۵۵ میلیون تومان

۶۶ میلیون تومان

207 اتوماتیک معمولی

۵۲۷ میلیون تومان

۶۱۰ میلیون تومان

۸۳ میلیون تومان

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط