آیا دلار فرزین بورس را سرخ پوش کرد؟

آیا دلار فرزین بورس را سرخ پوش کرد؟

۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۴ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - تجارت‌نیوز :تابلوی معاملات بورس تهران امروز سرخ‌پوش شد؛ برخی از کارشناسان علت این افت شاخص را قیمت‌گذاری دستوری دلار می‌دانند.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس روند نزولی به خود گرفت و با افت بیش از ۲ درصدی روبه رو شد و در نهایت روی عدد یک میلیون و ۹۱۱ هزار واحدی ایستاد. بسیاری از کارشناسان علت این ریزش شاخص را قیمت گذاری دستوری دلار می دانند.

روز گذشته به واسطه سیاست های جدید بانک مرکزی کف دلار به ۴۲ هزار تومان رسید. امروز نیز قیمت دلار نوسان هایی برای افزایش داشت و در نهایت در همان محدوده باقی ماند و در برخی از ساعات نیز کاهش یافت.

برخی از کارشناسان عقیده دارند که نوسان قیمت دلار و پس از آن قیمت گذاری دستوری این ارز، باعث شده که بورس در روز اخیر روند اصلاحی را پشت سر بگذارد.

دلار و بورس ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و با افزایش قیمت دلار در بازار، بورس نیز بلافاصله پس از چند ساعت واکنش هیجانی نشان می دهد؛ اما در نهایت تاثیر واقعی این افزایش قیمت دلار را می توان در صورت مالی شرکت ها دید.

به واسطه همین موضوع انتظار می رود که بورس تهران نسبت به افزایش قیمت دلار واکنش مثبت نشان دهد. اما به علت نوسان شدید و دستکاری قیمت در بازار ارز، بورس تهران واکنش منفی به افزایش یا کاهش قیمت دلار نشان می دهد و تنها ثبات نسبی قیمت این ارز می تواند روی بازار سرمایه تاثیر بگذارد.

دلار بورس را ریزشی کرد؟

علی عصاری، کارشناس بازار سرمایه نیز در خصوص تاثیر قیمت دلار روی بورس به تجارت نیوز گفت: «قطعا شاخص امروز درگیر دلار فرزین بود؛ می توان گفت که شاخص امروز فرزینی بوده است! نوسانات نرخ ارز که به واسطه بانک مرکزی در بازار به وجود آمده برای بورس تبعات زیادی داشته است.»

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: «امروز قیمت دلار روی تابلوی صرافی به ۴۲،۲۰۰ هزار تومان رسید که برای بازار سرمایه خوب نیست. این بدان معناست که قیمت دلار نباید نوسان چندانی داشته باشد و در یک محدوده مشخص تثبیت شود یا حرکت آرامی داشته باشد.»

وی افزود: «به طور کلی نوسان شدید قیمت دلار باعث منفی شدن شاخص کل بورس می‎ شود و نوسان دلار برای بورس و اقتصاد کشور بد است. در شرایطی که بازار به ثبات نسبی برسد روند عادی خود را ادامه می دهد اما هر گونه تنش می تواند تاثیر منفی روی بازار بگذارد.»

همان طور که گفته شد نوسان شدید در قیمت دلار باعث شده است که بازار سرمایه نیز واکنش منفی نسبت به افزایش یا کاهش قیمت ارز نشان دهد. در حال حاضر قیمت دلار در تابلوی صرافی ها نیز افزایش یافته و احتمالا این وضع در بلندمدت روی صورت مالی شرکت ها تاثیر بگذارد.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط