مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱ زمان مطالعه : 15 دقیقه
سرویس مجله - نخستین تجربه برای بچه دار شدن برای خانم‌ها حسی آکنده از ترس و هیجان دارد و وقتی تصمیم می‌گیرند که بچه دار شود، به طور معمول دوست دارند که قبل از انجام هر معاینه‌ای خود نشانه‌های بارداری را متوجه شوند.

وقتی تصمیم به بچه دار شدن می گیرید، یکی از سوالات پرتکرار اکثر خانم ها این است که علائم بارداری به چه شکلی ظاهر می شوند و آیا بارداری علائم مخصوصی دارد؟ در واقع برای بانوانی که نخستین بار اقدام به بچه دار شدن می کنند نگرانی و استرس هایی وجود دارد که پیش از انجام معاینات اولیه بدانند که آیا اقدام آن ها برای بارداری موفقیت آمیز بوده است یا خیر؟ به همین دلیل برای این افراد شناخت نخستین علائم بارداری پیش از هر معاینه ای و بازشناخت آن از علائم دیگری همچون علائم قاعدگی بسیار اهمیت دارد. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، این مطلب مب تواند به شما کمک کند که نخستین علائم بارداری را با دقت بالایی شناسایی کنید.


بارداری چگونه صورت می پذیرد؟

در قدم اول باید بازه تخمک گذاریتان را مشخص کنید. چنانچه سیکل قاعدگی منظمی داشته باشید، معمولا روز تخمک گذاری ۱۴ روز قبل شروع دوران خونریزی قاعدگی است. این بازه حدود ۶ روز است. پس از آن که این بازه ۶ روزه را شناسایی کردید، بهتر است در این ۶ روز مدام رابطه داشته باشید. البته چنانچه جنسیت دختر یا پسر برایتان مهم است داشتن رابطه بعد یا قبل از روز تخمک گذاری، اهمیت ویژه ای پیدا می کند. معمولا وسط این بازه ۶ روزه، احتمال تخمک گذاری به بیشترین مقدار خود می رسد.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟


وقتی آمیزش جنسی انجام شد، اسپرم مرد وارد رحم زن می شود و به سمت لوله های فالوپ حرکت می کند. اگر یک از اسپرم بتواند به لوله رحم و سپس به تخمک برسد و وارد آن شود، تخمک بارور خواهد شد. در این حالت دیواره خارجی تخمک تغییر حالت می دهد و اجازه ورود اسپرم دیگری را نخواهد داد. توجه داشته باشید که معمولا اسپرم ۵ تا ۶ روز در رحم زنده می ماند، اما تخمک تنها تا ۲۴ ساعت پس از آزاد سازی در رحم زنده می ماند. ژن ها و جنسیت جنین در لحظه لقاح مشخص می شود. اگر اسپرم دارای کروموزوم Y باشد، جنسیت جنین پسر و اگر دارای کروموزوم X باشد، دختر خواهد بود.


علائم اولیه بارداری چیست؟

نشانه ها و علائم بارداری قبل از انجام آزمایش با بسیاری از تغییرات هورمونی و جسمی در خانم ها همراه است. البته این علائم اولیه بارداری به طور قطع در همه خانم‎ها شایع نیست و ممکن است نشانه‎های عادت ماهانه آن ها باشد. به عبارت دیگر ممکن است شما با علائمی که در ادامه ملاحظه خواهید کرد مواجه شوید، اما این ها به معنای قطعیت بارداری شما نیست و باید بدانید که مطمئن ترین روش برای تشخیص بارداری انجام آزمایش است. به هر حال اولین نشانه های بارداری ممکن است چند هفتۀ اول پس از بارور شدن تخمک مشاهده شود. این نشانه ها عبارتند از:

۱. تأخیر در قاعدگی

شاید یکی از واضح ترین علائم اولیه بارداری این است که شما عادت ماهانه نشده اید. این نشانه احتمالی حاملگی اغلب موجب می شود زنان به دنبال جزئیات بیشتر درباره علائم دیگر بارداری بگردند. بعضی از زنان ممکن است در مقایسه با پریود های معمول همیشگی، دوره ای بسیار سبک تر داشته باشند. اگر متوجه شدید که یک هفته پریودی تان با تأخیر مواجه شده است، بهتر است که یک بیبی چک تهیه کرده یا به آزمایشگاه مراجعه کنید تا علت آن را متوجه شوید.

 

 

۲. حساسیت و سفتی سینه ها

پس از باردار شدن، اولین نشانه ای که در بدن نمایان می شود، سینه های متورم، حساس و دردناک است. به دلیل تغییر سطح ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون، سینه ها حساس و متورم می شوند. ممکن است در چند روز باقی مانده به شروع قاعدگی نیز، چنین دردی را در سینه های خود احساس کنید. حساس شدن و درد سینه ها در هفته اول بارداری نمایان می شود و بعد از گذراندن سه ماهه اول بارداری، تا حد زیادی کاهش می یابد. تا آن زمان، از سینه بند های محکم و مناسب برای کاهش درد استفاده کنید. در بعضی موارد، نوک سینه ها بیش از حد معمول بیرون می زنند. همچنین هاله سینه نیز تیره تر و لکه لکه می شود. این حساسیت سینه ها در زمان تخمک گذاری و در زمان شروع قاعدگی نیز احساس می شود.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۳. حالت تهوع

یکی دیگر از علائم شایع و اولیه بارداری، حالت تهوع است. طبق بیانیه ای در کنگره زنان و زایمان در آمریکا، حالت تهوع و استفراغ در ۷۰ تا ۸۵ درصد از زنان باردار دیده می شود. البته داشتن حالت تهوع و استفراغ می تواند در هر ساعتی از شبانه روز رخ دهد. این مشکل ممکن است از دو هفته اول بارداری شروع شود. احساس تهوع تا ابتدای سه ماهه دوم از بین می رود. البته تغییر در سطح ترشح هورمون ها هم می تواند یکی از دلایل ایجاد تهوع باشد. کمبود اسید فولیک نیز در کنار تغییرات هورمونی، می تواند باعث ایجاد تهوع در دوران بارداری شود. در برخی از خانم ها، تهوع صبحگاهی فقط تا یکی دو ماه بعد از بارداری دیده می شود، اما برخی دیگر از خانم ها ممکن است این مشکل را در تمام طول بارداری خود تجربه کنند. برای مقابله با حالت تهوع، بهتر است در هنگام صبحانه خوردن، ابتدا از غذا های نشاسته ای استفاده کرده و غذا هایی با هضم راحت تر مصرف کنید. همچنین فراوان آب بنوشید تا بدنتان در حالت هیدراته باشد.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۴. لکه بینی یا خونریزی

شما یک هفته یا دو هفته قبل از تاریخ مورد انتظار عادت ماهیانه، گرفتگی و خونریزی قاعدگی را تجربه خواهید کرد. هر کسی علایم مشابهی را تجربه نمی کند، اما اگر این علامت را دارید می تواند نشانه های بسیار زودرس بارداری باشد لانه گزینی زمانی رخ می دهد که تخم بارور شده به آستر رحم متصل شود. این اتفاق حدود ۶ تا ۱۰ روز بعد از تخمک گذاری رخ می دهد. اگر دوره شما منظم است (چرخه ۲۸ روزه)، شما در هفته سوم (حدود روز ۲۰ تا ۲۴)، یک هفته یا بیشتر قبل از دوره تاخیر در عادت ماهیانه، خونریزی و درد شکم را تجربه خواهید کرد. خونریزی لانه گزینی ناچیز است و ممکن است چند قطره خون در لباس زیر و یا در هنگام دوش واژینال، باشد. این خونریزی ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد، اما خونریزی شدید ممکن است نشانه ای از سقط جنین یا یک دوره ماهیانه باشد.

۵. تکرر ادرار

زمانی که باردار شوید، عضلات مثانه نسبت به بارداری واکنش نشان داده و حساس تر میشود؛ بنابراین حتی اگر میزان مصرف مایعات خود را افزایش نداده باشید، باز هم ممکن است دچار تکرر ادرار شده و نیاز بیشتری به دفع ادرار در طول روز داشته باشید. در دوران بارداری حجم خون بدن بیشتر می شود و این خون توسط کلیه ها تصفیه شده و باعث افزایش حجم ادرار میشود. در نتیجه مثانه شما سریع تر پر شده و دچار تکرر ادرار خواهید شد. البته در چنین مواقعی، شما بیشتر از قبل احساس تشنگی می کنید و آب بیشتری می نوشید؛ که باعث افزایش حجم ادرار شده و نیاز مداوم به دفع ادرار پیدا می کنید. تکرر ادرار در دوران بارداری امری طبیعی است؛ زیرا ماهیچه رحم برای این که بتواند به رشد و نمو جنین کمک کند، به طور مرتب در حال گسترده تر و بزرگ تر شدن است. در نتیجه فشار بیشتری به مثانه وارد شده و باعث می شود که شما دچار تکرر ادرار شوید. اگر در هنگام دفع ادرار احساس سوزش دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

۶. خستگی

خستگی بدون دلیل ممکن است نشانه اولیه حاملگی باشد. افزایش سطح هورمون پروژسترون می تواند شما را خسته و خواب آلود کند. علاوه بر این، وقتی بدن شروع به تولید خون بیشتری برای حمایت از رشد جنین می کند، شما احساس خستگی خواهید کرد، به خصوص اگر مواد معدنی، ویتامین ها، آهن و مایعات در رژیم غذایی را دریافت نکنید. اگر باردار هستید، باید روزانه ویتامین های این دوران را مصرف کنید. کافئین و محصولات مرتبط را مصرف نکنید و استراحت کافی داشته باشید. از آنجا که خستگی نیز می تواند به دلیل دیگر مشکلات سلامتی مانند کم خونی، کم کاری تیرویید و ... باشد، پس خستگی به تنهایی نمی تواند علائم بارداری شما باشد.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۷. ویار

شما ممکن است از غذا هایی که زمانی دوست داشتید متنفر شوید، به طوری که بو و مزه آن ها شما را عصبی کند حدود ۸۵ درصد از زنان باردار در سه ماهه اول بارداری ترش کردن مواد غذایی را تجربه میکنند. بیشتر آن ها اشتهای عادی یا قبلی خود را در سه ماهه دوم یا سوم خود به دست می آورند، اما برای برخی، ممکن است در کل دوران بارداری تداوم داشته باشد. سطوح بالای پروژسترون ممکن است به خاطر بوی غذا باعث ویار به غذا شود، اگرچه هیچ مدرک محکمی برای برای اثبات این نظریه وجود ندارد.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۸. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات شکمی که خانم های باردار آن را تجربه می کنند، از علائم مشترک بارداری و قاعدگی می باشد. این اتفاق زمانی می افتد که تخمک بارور شده و به لایه داخلی رحم متصل می شود و منجر به انقباضات رحمی می شود که احساس گرفتگی در عضلات شکمی را ایجاد می کند. این نوع گرفتگی شکمی که اغلب به عنوان سندرم قبل از قاعدگی نیز شناخته می شوند، ممکن است با نشانه های بارداری اشتباه گرفته شود. اگر گرفتگی عضلات شکمی همراه با نفخ باشد، میتواند یکی از نشانه های قطعی بارداری باشد. پیاده روی، انجام حرکات کششی ملایم و ورزش در بارداری می تواند به کاهش این مشکلات کمک کند. گرفتگی عضلات شکمی از علائم مشترک قاعدگی و بارداری است؛ یعنی ممکن است در زمان شروع قاعدگی نیز این احساس را در ناحیه شکم و لگن خود داشته باشید. حتی اگر در مراحل اولیه بارداری هم باشید، با انجام سونوگرافی یا آزمایش بارداری، می توانید بفهمید که آیا باردار هستید یا خیر.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۹. تغییرات خلقی

نوسانات خلق وخو یکی از نشانه های حاملگی است که می توان طیف خفیف تا شدیدی داشته باشد. این تغییر شدید احساسات در بارداری کاملاً طبیعی است، بنابراین تلاش کنید تا در شرایط سخت و احساسی، ثبات شخصیت خود را با راهکار های موجود برای کنترل احساس خود حفظ کنید. احساس ناراحتی و بی حوصلگی از علائم مشترک حاملگی و قاعدگی می باشد، به همین دلیل معمولا بیشتر زنان این علائم را نشانه بارداری نمی دانند و از آن ها چشم پوشی می کنند. همچنین زنانی که به طور ذاتی بی حوصله و بدخلق هستند، ممکن است حتی متوجه کوچک ترین تغییری که در خلق و خویشان نشوند.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۱۰. تغییرات دمای بدن

یکی از اولین نشانه های حاملگی، دمای پایه بدن یا bbt است. تخمک گذاری معمولا با افزایش ۰.۵ تا ۱ درجه فارنهایت افزایش می یابد و بعد از اتمام دوره شما کاهش می یابد. اما در دوران بارداری، bbt همچنان بالا است. تغییرات در دمای بدن بسیار ظریف هستند و شما تنها در صورتی متوجه آن خواهید شد که هر روز برای چند ماه دما را ردیابی می کنید.

۱۱. سرگیجه

داشتن سرگیجه خفیف از نشانه های بارداری و قاعدگی می باشد. به دلیل افزایش ترشح هورمون پروژسترون، رگ های خونی گشاد شده و فشار خون پایین می آید. این امر منجر به کاهش جریان خون رسانی به مغز و سرگیجه موقتی و گذرا می شود. مقاله ای در سال ۲۰۱۰، در یک ژورنال برزیلی، گزارش کرد: «اختلالات عملکردی هورمون ها، در دوران بارداری زنان، می تواند باعث ایجاد اختلالات دهلیزی و اختلال در شبکه مویرگی شده، که خود منجر به احساس سرگیجه و وزوز گوش (زنگ زدن در گوش) می شود.» این علائم در سه ماهه اول بارداری بیشتر مشاهده می شوند، اما ممکن است در تمام طول بارداری نیز ادامه داشته باشند. احساس سرگیجه در زنانی که کم خون هستند، نسبت به دیگر زنان بیشتر است. اگر دراز کشیده اید، یا در حالت نشسته قرار دارید و احساس سرگیجه می کنید، نباید خیلی سریع از جای خود بلند شوید. همچنین تنفس عمیق نیز می تواند به بهتر شدن سرگیجه کمک کند.

۱۲. یبوست

تغییرات هورمونی، به ویژه سطوح بالای پروژسترون، میتواند بر سیستم گوارشی تاثیر بگذارد و حرکات روده را سخت تر کند. اگر به طور منظم احساس یبوست می کنید، از یک تست حاملگی استفاده کنید یبوست یکی از علائم بارداری است.

۱۳. حساسیت به بو ها

بارداری باعث می شود تا شما نسبت به بو ها حساس تر شوید. در واقع، حساس شدن به انواع بو، یکی از نشانه هایی است که زنان قبل از اینکه متوجه بارداری خود شوند، ابتدا متوجه آن می شوند. تغییرات مداوم در سطح هورمون استروژن در بدن، بر سیستم بویایی تأثیر می گذارد و باعث می شود مادران باردار نسبت به بو های محیط اطرافشان حساس تر شوند و واکنش نشان دهند. این حساسیت به بو ها یا غذا های خاص می تواند باعث شود تا نسبت به بعضی از غذا ها میل بیشتری پیدا کنید. همچنین می تواند باعث تهوع صبحگاهی و یا ایجاد یک طعم فلز مانند و گس در دهان شود. این که به طور ناگهانی نسبت به بوی غذای مورد علاقه خود احساس ناخوشایندی پیدا کنید و یا نسبت به بو های محیط اطرافتان حساس شوید، می تواند یکی از دلایل بارداری باشد.

 


عوارض شایع بارداری چیست؟

غیر از مواردی که به عنوان علائم بارداری از آن ها نام برده شد، مشکلات یا عارضه هایی نیز به دنبال بارداری وجود دارد که از آن به عنوان عوارض شایع دوران بارداری یاد می شود. این عوارض از خفیف تا شدید هستند و همه آن ها با هم در یک خانم باردار دیده نمی شوند. این عوارض عبارتند از:
ــ سردرد
ــ تهوع
ــ تکرر ادرار
ــ یبوست بارداری
ــ گرفتگی ماهیچه های پا
ــ نفخ شکم، سوزش سر دل یا سوءهاضمه
ــ اختلالات خواب در بارداری
ــ ویار
ــ کمردرد بارداری
ــ احساس خستگی
ــ تغییرات بافت و سطح پستان ها
ــ هموروئید یا بواسیر و خونریزی مقعد
ــ واریس
ــ تنگی نفس
ــ تغییرات پوستی
ــ خارش پوست
ــ کشیدگی و ترک پوست
ــ ترشح زیاد بزاق
ــ خونریزی از بینی یا خون دماغ شدن
ــ ورم مچ پا و پا ها
ــ تغییرات بینایی
ــ ترشحات واژینال

غیر از این موارد که از عوارض شایع دوران بارداری است، گاهی طی دوران بارداری عوارضی به وجود می آید که بارداری را در دسته بارداری های پرخطر قرار می دهد. برخی از این موارد مثل فشار خون بالا، دیابت بارداری، بارداری دو یا چندقلو و مواردی از این دست است که اهمیت مراقبت از شما و کودک را دوچندان خواهد کرد.


بارداری بدون علائم چیست؟

اگر فکر می‎کنید که همیشه بارداری با علامت‎هایی همراه است، در اشتباه هستید. خانم‎هایی هستند که به دلیل داشتن شرایط خاص بارداری بدون علائم را تجربه می‎کنند. دسته‏‎ اول از زنانی که دچار بارداری بدون علائم می‎شوند، زنانی هستند که به دلیل اضافه‎وزن شدید، متوجه افزایش حجم شکم خود یا حرکات کودک‎شان نمی‎شوند تا اینکه به علت دل‎درد یا مشکلات این چنینی راهی بیمارستان می‎شوند و آنجا است که بعد از بررسی‏‎های پزشک متوجه می‎شود که ماه‏‏‎ها است که حامله هستند. گروه دوم، زنانی هستند که در همه حال دچار قاعدگی نامنظم هستند و به همین علت اغلب اوقات احتمال نمی‎دهند که به دلیل تاخیر در قاعدگی باردار شده باشند.


روش های تشخیص بارداری

بعد از انجام لانه گزینی تخمک بارور شده، بدن زن باردار شروع به ترشح هورمون HCG می کند که هورمون بارداری نام دارد. بعد از ترشح این هورمون با انجام آزمایش هایی می توان فهمید که فرد باردار است یا نه؟ این آزمایش ها به شرح زیر است:

۱. آزمایش خون

اولین و بهترین روش برای اطمینان از بارداری انجام آزمایش خون است. در این روش پس از گرفتن نمونه خون با انجام آزمایش های لازم برروی آن بارداری و یا عدم آن مشخص می شود. اگر خون دارای هورمون حاملگی (HCG) باشد فرد حامله است. برای این که از صحت نتیجه آزمایش اطمینان کافی را داشته باشید بهتر است که این تست پس از گذشت ۱۰ روز از تخمک گذاری انجام شود، یعنی باید ۳ تا ۴ روز از لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم زن گذشته باشد.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۲. آزمایش ادرار

هر زنی که در انتظار حامله شدن است می تواند با انجام آزمایش ادرار از باردار بودن خود باخبر شود. برای نتیجه ی بهتر توصیه می شود این آزمایش پس از گذشت ۱۲ روز از تخمک گذاری (یا پس از ۶ تا ۷ روز از لانه گزینی تخمک بارور شده در بدن زنان) انجام بگیرد.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۳. استفاده از بیبی چک

اگر امکان دسترسی به بیمارستان و انجام آزمایش را ندارید می توانید از بی بی چک استفاده کنید. کیت های تست بارداری خانگی را می توانید از داروخانه ها تهیه کرده و با استفاده از چند قطره ادرار بر روی آن از باردار بودن خود مطلع شوید. البته ناگفته نماند که پزشکان زنان این شیوه را روش مناسبی برای اطمینان از حاملگی نمی دانند؛ پس توصیه می شود با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش از باردار بودن و یا عدم آن مطمئن شوید.

 

مهمترین علائم بارداری؛ علائم اولیه حاملگی چیست؟

۴. از بین رفتن دوره قاعدگی

از بین رفتن دور ماهانه در زن حامله یکی دیگر از راه های تشخیص بارداری می باشد و اگر فرد دسترسی به آزمایشگاه و کیت های تست بارداری ندارد با از بین رفتن دوره ماهانه می تواند حدس بزند که باردار است. همانگونه که گفته شد این روش دلیل محکمی برای بارداری به شمار نمی آید.


خود مراقبتی های دوره بارداری

بعد از اینکه مطمئن شدید باردار هستید لازم است برای ۹ ماه آینده تحت نظر یک پزشک و متخصص زنان یا مامای متبحر باشید تا هیچ کدام از سونوگرافی های بارداری، آزمایشات ضروری دورهٔ بارداری و موارد مهمی مثل سونوگرافی ان تی و اسکن آنومالی را فراموش نکنید. غیر از مواردی مثل مراقبت های دوران بارداری و شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان که در هفته های آخر بارداری شروع می شود، نیاز دارید که یک سری موارد را خودتان رعایت کنید و شاید لازم باشد شیوهٔ زندگی خود را طی این چند ماه تغییر دهید. به عنوان مثال اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید، با افرادی که دخانیات مصرف می کنند رفت وآمد نداشته باشید، الکل ننوشید، به قدر کافی و مقوی غذا بخورید و مایعات سالم مثل آب و شیر بنوشید.

 


جدا از تغذیه و غذا مناسب و پرهیز از تغذیهٔ نامناسب، در طول بارداری بهتر است شروع به ورزش کردن پس از تأیید پزشکتان کنید. بیشتر مادران باردار از زایمان طبیعی می ترسند و معتقدند که زایمان یک اتفاق ترسناک است، هرچند نظر مادر کاملاً در انتخاب روش زایمانش مهم ترین نقش را دارد، اما اگر شما ورزش کنید و تمریناتی مثل تمرین کگل، حرکت اسکات، پیاده روی، یوگا یا هر تمرین و ورزشی را که دوست دارید انجام بدهید، هم بدنتان را سالم نگه می دارید و هم از افسردگی بارداری یا افسردگی پس از زایمان تا جای ممکن دور خواهید ماند.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط