چطور بالش ها را بشوییم؟

چطور بالش ها را بشوییم؟

۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۳ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - شستن روبالشی‌ها کاری است که اغلب افراد انجام می‌دهند، اما خود بالش‌ها هم به دست کم دوبار پاک کردن در سال نیاز دارند.

بالش در طول زمان با چربی، کثافات، بزاق، عرق، باکتری، کپک و حتی قارچ آلوده می شود

برای پاک کردن بالش به این شیوه عمل کنید:

  • بالش را هوا بدهید

 روزانه به بالش تان بتکانید تا شکلش را بازیابد و گرد و غبار از آن خارج شود. ماهی یکبار بالش را برای چند ساعتی در شرایط ایدئال در روز آفتابی با وزش نسیم روی بند رخت بگذارید. اگر این امکان را ندارید می توانید بالش هایی را که از جنس فوم و لاتکس هستند، با خشک کن ماشین لباسشویی (بدون چرخه حرارت دهی) تمیز کنید.

  • شستن ملایم

به جز درباره بالش هایی که برچسب «فقط خشکشویی شود» دارند، اغلب بالش ها را باید دو بار در سال با رعایت دستورات برچسب شان شسته شوند.

شستن بالش با ماشین لباسشویی  مشکل نیست، هر چند خشک شدن آن زمان بیشتری می برد.

اگر بالش شما لکه مرطوبی دارد که می خواهید آن را رفع کنید، فورا از مواد لکه بری که آن نوع لکه را پاک می کند، استفاده کنید و بعد آنها را بشویید.

اگر ماشین لباسشویی تان به اندازه کافی بزرگ است، دو بالش را همزمان درون آن بیندازید. این کار باعث می شود که تعادل بار برقرار شود و آب مواد شوینده به طور موثرتری درون ماشین لباسشویی به جریان درآید. بهتر از چرخه شستشوی ملایم با کمترین زمان استفاده کنید.

  • شستشوی انواع خاص بالش

- بالش پر یا کرک: این بالش ها را به مقدار کمی پودر لباسشویی ملایم با چرخه آب گرم و پارچه ظریف ماشین لباسشویی بشویید. اگر مایع لباسشویی به کار ببرید و بالش کاملا آبکشی نشود، باقیمانده های چسبناک در بالش ایجاد می کند و توده های سفت در آن به وجود می آورد. اگر از ماشین های لباسشویی که از بالا پر می شوند، استفاده می کنید (کهنه شو)، به طور متناوب ماشین را خاموش کنید و بالش را فشار دهید تا هوای درون بالش خارج شود و کاملا خیس شود.

- تشک مموری فوم یا لاتکس: این تشک ها را نمی توان شست و همچننی بخارشویی هم نباید شوند. بهترین روش است که لکه های روی آنها را در بهترین حالت به محض ایجاد شدن پاک کرد و از روبالشی برای حفظ آنها استفاده کرد.

- بالش پلی استر: این بالش ها را با چرخه ملایم لباسشویی می توان شست و بهتر است برای تعادل ماشین چند بالش را درون آن بیندازید. مقدار کمی ماده شوینده به کار ببرید (حدود یک قاشق غذاخوری مایع لباسشویی).

- بالش حصیری گندم سیاه: پوسته های گندم سیاه درون بالش را درون یک سینی بزرگ خالی کنید. این محتوا را زیر آفتاب بگذارید تا بوهای آن از بین برود. غلاف بالش را با آب سرد و ماده لباسشویی ملایم بشویید.

  • خشک کردن کامل

پس از شستن بالش باید آن را کاملا خشک کرد تا از کپک زدن احتمالی آن جلوگیری شود. خشک کن خودکار لباس ماشین لباسشویی نمی تواند بالش را به طور کامل خشک کند، چرا که حسگرهای فقط رطوبت سطحی را شناسایی می کنند و رطوبت درون بالش باقی می ماند.

بسیاری از بالش ها را می توان در طول چند ساعت در هوای نسبتا گرم در بیرون به طور کامل خشک خواهند شد.

برای تسریع خشک شدن می توان یکی دو حوله خشک یا توپ تنیس یا توپ خشک کن را همراه با بالش درون خشک کن ماشین لباسشویی انداخت.

هنگام خشک کردن بالش ها پر از خشک کن هوایی بدون حرارت با توپ تنیس یا توپ خشک کن استفاده کنید.

اگر هوا مناسب باشد، می تواند بالش ها را به بند رخت آویزان کنید تا کاملا خشک شوند.

از هر روشی که برای خشک کردن استفاده می کنید، مطمئن شوید که هیچ رطوبتی درون بالش نمانده است و بعد آن را به تختخواب برگردانید.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز