اعتراض وزیر گردشگری به ادامه محدودیت های سفر؛ گردشگری ایران در آستانه نابودی  -  وعده مذاکره با وزیر بهداشت
سرویس مجله - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تشکیل جلسه با وزیر بهداشت طی یک هفته آینده و برای رفع محدودیت‌های سفر خبر داد و گفت: اگر این محدودیت‌ها ادامه پیدا کند، تمام سرمایه‌گذاری‌های گردشگری کشور نابود می‌شود، فعالان گردشگری ورشکسته می‌شوند و دیگر سرپا نخواهند شد.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی کشورمان با ابراز نارضایتی از این که گردشگری با وجود سهمی که در تولید ناخالص داخلی و اشتغال دارد، مورد حمایت قرار نمی گیرد، به وضعیت موجود گردشگری در کشور اشاره کرد و گفت: گردشگری در ابتدای شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورها صفر شد؛ مرزها بسته شد، پروازها کاهش یافت و ویزای گردشگری دیگر صادر نشد اما به مرور این محدودیت ها برداشته  شد. چون گردشگری در همه کشورها علاوه بر موضوع اقتصادی، کارکرد مهم اجتماعی و فرهنگی دارد.

او ادامه داد: در ایران هم تا پایان اردیبهشت گرشگری داخلی و خارجی تعطیل شده بود. هرچند ما هتل ها را به طور کامل تعطیل نکردیم و عمده هتل ها به دلیل نبود مشتری خودجوش اقدام به تعطیلی کردند. چون هزینه نگهداری هتل بالا است. در برخی مناطق هم هتل ها به دستور استانداران بسته شد. به هر حال در خردادماه گشایش هایی ایجاد شد و حجم زیادی سفر اتفاق افتاد و تاسیسات گردشگری نفسی کشیدند اما با راه افتادن موج دوم کرونا، سفرها دوباره متوقف شد.

مونسان گفت: توقف سفرها زیادی طولانی شده است. تا الان می گفتیم گردشگری تحت فشار است اما اگر این روند ادامه یابد، تمام سرمایه گذاری ها نابود می شود و فعالان این حوزه ورشکست خواهند شد و قابلیت برگشت هم پیدا نمی کنند. خوب می دانم همه آنهایی که در این بخش فعال بودند، تا حالا ضرر زیادی را متحمل شده اند. ناراحت کننده تر این است که بسیاری از جوان ها هرچه داشتند جمع کردند، وام گرفتند تا بومگردی راه بیندازند و قرار بود از عید شروع به کسب درآمد کنند که نه تنها درآمدی به دست نیاوردند، حالا باید اقساط وام خود را هم بپردازند. اضافه بر آن مالیات و هزینه های بیمه تامین اجتماعی را هم دارند. فشار عجیبی به گردشگری وارد شده است.

  • راه نجات گردشگری ایران

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره راه حل نجات گردشگری از این وضعیت اظهار کرد: صحبت های خوبی با دکتر نمکی وزیر بهداشت داشتم. خوشبختانه وی تلاش می کند همه بخش ها را خیلی خوب ببیند. نظر به این که سلامت و جان مردم مهم است و کادر درمان خسته شده اند و ما نباید بار جدیدی به آن ها اضافه کنیم، قرار شد ظرف هفته آینده جلسه مشترکی با وزیر بهداشت داشته باشیم تا مثلا اجازه دهیم تورها و گروه های خارجی که سفرشان قابلیت کنترل دارد، با رعایت پروتکل ها برقرار شود.

مونسان درباره رفع محدودیت سفرهای داخلی نیز گفت: از وزیر بهداشت خواهش کردیم به جای توصیه های «سفر نرویم» روی «سفر هوشمند و مسئولانه» تاکید شود. ما هم مثل وزارت بهداشت با این حجم از سفر که اکنون اتفاق می افتد، مخالفیم. چون برای گردشگری منافعی ندارد. اینکه هر کسی ماشین اش را بردارد، هر جایی خواست چادر بزند و یا در خانه های مختلف اتراق کند، نه تنها به درد نمی خورد که باعث انتشار کرونا هم می شود. اما با توجه به رعایت پروتکل ها در ناوگان حمل و نقل و هتل ها که وزارت بهداشت هم آنها را قبول دارد، این سفرها می تواند در قالب تورهای گردشگری اتفاق افتد.

وی با اشاره به انبوه سفرها در مسیر شمال کشور گفت: با آن که وزارت میراث فرهنگی توزیع سفر را انجام داده و در این سال ها سعی کرده روی گردشگری عرب کشور کار کند اما همچنان با ترافیک های شمال مواجهیم. شاید در گذشته زیرساخت مناطق غربی مشکل داشت ولی الان شرایط قابل قبول است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، با اشاره به رشدی که گردشگری تا پیش از کرونا درحال تجربه بود، نسبت به بی توجهی هایی که به اثرات آن در توزیع درآمد، تامین ارز و اشتغال شده است، اظهار کرد: با توجه به حمایت های اندکی که از گردشگری می شود و هنوز به عنوان بخش مهم اقتصادی از آن حمایت جدی نمی شود، سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی ۶.۸ درصد است. درحالی که سهم گردشگری در تولید ناخالص جهانی ۱۰.۳ درصد بوده است. یا سهم گردشگری در اشتغال در بعد جهانی ۱۰ درصد است و در ایران این سهم ۷.۳ درصد بوده است. می بینید که این اعداد چقدر به سهم جهانی نزدیک است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا از گردشگری با وجود چنین تاثیری حمایت نمی شود و به آن پول نمی دهند، گفت: بالاخره تغییر همیشه سخت بوده، در همه جای دنیا اینطور بوده، اما در ایران سخت تر است. ما عادت کردیم اقتصاد را در نفت، کشاورزی و صنعت ببینیم. البته آن ها لازم اند و باید باشند، ولی باید فکری برای اقتصادهای نوظهور کنیم. در همه جای دنیا به ویژه کشورهای درحال رشد، گردشگری را راه میان بر می دانند، حتی در کشورهای ثروتمندِ دنیا، گردشگری جایگاه بالایی دارد، مگر آن ها ظرفیت صنعتی ندارند!

  • گردشگری باید از کجا حمایت شود؟

مونسان در پاسخ به این سوال که گردشگری باید از کجا حمایت شود، تاکید کرد: کل کشور و مشخصا نظام برنامه ریزی کشور باید از این بخش به عنوان اقتصاد نوظهور حمایت کند. این اقتصاد مردم پایه است. بخش گردشگری با اندک حمایت ها می تواند دستاورد بزرگی داشته باشد. مثلا با ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می توان شغل ایجاد کرد اما در صنعت با ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد اشتغال ایجاد می شود. پایداری اشتغال گردشگری به شدت بالا است. اشتغال گردشگری با تحریم و فشارهای خارجی هم به هم نمی ریزد. در همین فشارهای تحریم و با وجود همه اتفاقاتی که در سال ۹۸ رخ داد؛ مثل سیل نوروز، ماجراهای بنزین، شهادت سردار قاسم سلیمانی، درگیری های منطقه ای و سقوط هواپیمای اوکراینی که هر یک می توانست تهدید بزرگی باشد، گردشگری رشد بی نظیری را تجربه کرد.

وی درباره تاثیر گردشگری در پویایی کسب و کارهای خرد و نشاط مردم به دیداری که با نمایندگان مجلس داشت، اشاره کرد و گفت: در آن جلسه، نماینده مردم سرعین می گفت با دیدن وضعیت شهر می خواسته گریه کند. این شهر کاملا با گردشگری اداره می شد. یا کلانشهری مثل مشهد ببینید در چه وضعیتی به سر می برد. حالا مدام سد و نیروگاه بسازیم. شهر که پویا نمی شود. البته این ها نیاز است اما برای فعال شدن کسب و کار خرد که درآمد آن مستقیم روی سفره مردم می رود، موضوع گردشگری است که اهمیت زیادی دارد. وقتی شهر پویا است و گردشگر دارد همه صنوف می فروشند، ولی ما به این نکته توجه نمی کنیم. چون دنبال پروژه های بزرگ هستیم. دوست داریم بگوییم نیروگاه و پالایشگاه ساختیم. من به لحاظ رشته تحصلی ام و کارهایی که انجام دادم، همه این ها را خوب می فهمم.

مونسان گفت: در گردشگری به راحتی با حداقل های حمایتی می توان پویایی وسیعی در کشور ایجاد کرد تا اقتصاد مردمی شکل بگیرد. زنجیره گردشگری بزرگ است و اشتغال و پویایی وسیعی را ایجاد می کند. درست است که کرونا به گردشگری آسیب زده اما نشان داد چه نقشی داشته است. حالا به این نقش نشاط آفرینی را اضافه کنید. اگر گردشگری نباشد نشاط اجتماعی اتفاق نمی افتد. بابت نشاط اجتماعی چه عدد و رقمی بگذاریم که اهمیت آن را نشان دهیم؟!

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز
آخرین اخبار سرویس مجله