وزیر بهداشت: نگران خیز جدید کرونا در کشور هستیم  -  واکسن کرونای ایرانی بهار ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار می گیرد
سرویس مجله - وزیر بهداشت با تاکید بر پرهیز از هرگونه عادی‌انگاری و ساده‌انگاری از سوی مردم و مسئولان نسبت به کاهش موارد بیماری کرونا در کشور، گفت: متاسفانه مواردی از خیز جدید بیماری در کشور به خصوص در موارد سرپایی بیماری داریم می‌بینیم که این موارد می تواند بعد از چند روز به افزایش موارد بستری و بعد از آن به افزایش موارد مرگ و میر تبدیل شود.

 دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در جریان بازدید از رصدخانه سلامت وزارت بهداشت گفت: علیرغم اینکه در نقشه کشور گسترش نقاط زرد و آبی را می بینیم، اما به شدت نگران خیز جدید بیماری هستیم. متاسفانه با آرامش خیالی که در مردم در کاهش مرگ ها و بستری ها به وجود آمده، باز دارند می روند به سمت عادی انگاری و ساده انگاری و این موضوع همکاران ما را به شدت نگران کرده است.

وی گفت: متاسفانه مواردی را از خیز جدید در کشور به خصوص در موارد سرپایی بیماری داریم می بینیم که این موارد می تواند بعد از چند روز به افزایش موارد بستری و بعد از آن به افزایش موارد مرگ و میر بدل شود.

نمکی درباره ویروس جهش یافته اروپایی با منشا انگلیسی و بریتانیایی، به جز آن ۵ موردی که قبلا گزارش کردیم، موارد جدیدی در کشور گزارش نشده است. در مجموع گزارش جدیدی از کیس مبتلا به ویروس جهش یافته در کشور دریافت نکرده ایم.

وی افزود: در استان مازندران هم بررسی مفصلی کردیم که مبادا جهش داخل کشوری از این ویروس داشته باشیم که خوشبختانه گزارشی در این زمینه نگرفتیم.

نمکی با اشاره به وضعیت تامین واکسن کرونا در کشور نیز گفت: ما برای تهیه واکسن از منابع معتبر داریم تلاش می کنیم. علی رغم برخی بحث ها در جامعه در رابطه با تهیه واکسن، ما در وزارت بهداشت با نگاه صرف کارشناسی و تهیه گزارش کارشناسی خدمت تصمیم گیران رده بالای نظام جمهوری اسلامی و بدون توجه به هر پدیده غیرکارشناسی، کار را دنبال می کنیم.

وی افزود: خوشبختانه امروز در هیات دولت موضوع را طرح کردم و رییس جمهور هم بانک مرکزی را مکلف کردند و بانک مرکزی هم برای تامین ارز با منابعی که ما دنبال می کنیم، اعلام آمادگی کرد و انشاالله به زودی واکسن را وارد می کنیم.

نمکی گفت: خوشبختانه پروتکل های تزریق واکسن را هم تدوین کردیم که چگونه واکسن را تزریق کرده و آن را به چه گروه های هدف و آسیب پذیری تلقیح کرده و از کجا شروع کنیم.

وی گفت: در زمینه واکسن داخلی هم آنچه که در مجموعه مطالعه بالینی انجام دادیم، بسیار موفق بوده است. خبر کار مشترک ایران با مجموعه واکسن سازی کوبا را شنیدید. علی رغم برخی جوسازی ها ما در کوبا قدرتمندی ساخت واکسن را سال هاست که تجربه کردیم. واکسن هپاتیت بی که سال هاست در کشور تزریق می شود، کار مشترکی است که بین انستیتو پاستور و کوبایی ها و همچنین واکسن پنوموکوک که چندین سال است که پروژه آن را با کشور کوبا شروع کردیم.

وزیر بهداشت گفت: واکسن کرونای تولید مشترک بعد از فاز مطالعات حیوانی، فاز اول و دوم بالینی را در بیرون از کشور پاس کرده و قرار است آن را در پاستور به صورت مشترک بسازیم. قراردادی را هم آماده کرده ایم و فاز سوم را با دقت و وسواس شروع خواهیم کرد و همانطور که قول دادیم، امیدواریم در بهار سال آینده واکسن داخلی را با اطمینان و خیال راحت در کشور داشته باشیم.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز