چهل و هفت یا چهل شش! چه فرقی می کند؟

چهل و هفت یا چهل شش! چه فرقی می کند؟

۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۶ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس مجله - فیلم سینمایی چهل و هفت به کارگردانی احمد اطراقچی و عطاالله تبریزی که در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ارکان شد، اکنون وارد شبکه نمایش خانگی شده است.

چهل و هفت یا چهل شش! چه فرقی می کند؟

فراروـ فیلم سینمایی چهل و هفت به کارگردانی احمد اطراقچی و عطاالله تبریزی و تهیه کنندگی ناهید دل آگاه وارد شبکه نمایش خانگی شد. چهل و هفت برای اولین بار در سی و ششمین جشنواره جهانی فجر به اکران در آمد و زمستان ۱۳۹۸ به اکران عموم رسید.احمد اطراقچی و علیرضا تبریزی نویسنده فیلم نامه هستند. هاشم مرادی مدیریت فیلم برداری و فرامرز هوتهم نیز تدوین این فیلم را بر عهده داشته اند.
شقایق فراهانی، حمیدرضا آذرنگ، شیدا خلیق، لادن مستوفی، مهدی احمدی، ریما رامین فر، محمدرضا غفاری و... از جمله بازیگران این فیلم هستند.

 

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «در شب یلدا اتفاقی رخ می دهد که باعث می شود سه زن ۴۷ ساله از سه طبقه اجتماعی متفاوت به طور ناخودآگاه بر زندگی یکدیگر تأثیر بگذارند و....»
فیلم با ورود سراسیمه دختری (شیدا خلیق) به خانه آغاز می شود. او که می خواهد هرچه زودتر آماده شود تا همراه خانواده به مهمانی شب یلدا برود، متوجه نبود مادرش (شقایق فراهانی) در خانه و بدخلقی های پدرش (حمیدرضا آذرنگ) می شود. پدر و مادر با هم دعوا کرده اند و مادر کتک خورده خانه را ترک کرده است.

 

مادر که حتی تلفن همراه ندارد، در خیابان با زن دیگری به نام کتی (لادن مستوفی) تصادفاً مواجه می شود که پرستار بیمارستان است. کتی که وضعیتش را می بیند، او را پنهانی به مطب شوهرش می برد و در آن جا اسکان می دهد. اما بهرام شوهر کتی (مهدی احمدی) با عمل سقط جنین غیر قانونی ای که انجام داده، خود را به درد سر انداخته است.

چهل و هفت یا چهل شش! چه فرقی می کند؟

مهری (ریما رامین فر) که برای فراهم کردن خرج خانه دست فروشی می کند، با اصرار دخترش را مجاب می کند که بچه توی شکمش را بیاندازد تا بتواند راحت تر از شوهر معتادش طلاق بگیرد.
دختر بعد از جراحی از شدت خون ریزی می میرد و برادر معتاد و بدحالش مادر و دکتر را تحت فشار می گذارد تا بتواند پولی از این ماجرا به جیب بزند و درنهایت وقتی با مقاومت و بی توجهی دکتر مواجه می شود، تصمیم می گیرد مطب او را به آتش بکشد!

 

فیلم با ورود دختر و چالش او با پدرش بر سر رفتن مادر و همچنین تلاشی که برای پیدا کردن او می کنند، شروع قابل قبول و درگیر کننده ای دارد. اضطراب دختر و کشمکشی که با پدرش دارد، به خوبی نمایش داده می شود و نگرانی های پدر و عذاب وجدان توام با غرورش در افعال او به خوبی مشهود است.
اما روایت با رسیدن کتی و زن به یکدیگر افت می کند. دو زن به سطحی ترین شکل ممکن به هم می رسند و به صورت کاملاً بی منطق با هم همراه می شوند و بی منطق تر از همه این ها کتی است که تصمیم می گیرد او را در مطب شوهرش جای دهد. شوهری که بعدتر معلوم می شود، اختلافاتی هم با کتی دارد.

چهل و هفت یا چهل شش! چه فرقی می کند؟

کتی که پرستار بیمارستان است و از مکالمات تلفنی اش پیداست افراد زیادی زیر نظر او فعالیت می کنند، باتوجه به شغل پر دردسرش و مواجه زیاد با افرادی که نیاز به کمک دارند، انتظار می رود که برخورد محتاطانه تری داشته باشد و اگر قرار است که چنین نباشد، فیلم نامه باید ما به ازا هایی منطقی برای چنین تصمیمی در نظر بگیرد.
اما فیلم نامه نه تن ها چنین نمی کند که در اقدامی عجیب تر شوهر کتی، بهرام را که به لحاظ مالی شرایط ایده آلی هم دارد، درگیر ماجرای یک سقط جنین غیرقانونی می کند. بهرام حتی راضی می شود که مبلغ جراحی را در دو قسط بگیرد؛ چراکه آن ها را سرایدار مطبش معرفی کرده است!

 

پیش از این هم فیلم های زیادی با ساختار اپیزودیک ساخته شده است که شخصیت ها یا اتفاقات هر اپیزود به نحوی آن ها را به هم متصل می کند و چنین ساختاری ابداع جدیدی نیست؛ اما آن چه در این الگو حائز اهمیت است، چگونگی ارتباط این بخش ها به هم است که در چهل و هفت به سطحی ترین و بی منطق ترین شکل ممکن اتفاق افتاده است.


منطق برخورد اپیزود اول و دوم به اندازه کافی مخدوش است که اپیزود سوم نیز با منطقی ضعیف تر به آن ها اضافه می شود. درنهایت حتی پایان بندی فیلم نیز کاری از پیش نمی برد. آیا زن اپیزود اول در آتش سوزی مطب می سوزد؟ و یا به راحتی دری که قفل نبوده را باز می کند و می گریزد؟ یا حتی پسر قبل از این که مطب را به آتش بکشد، زن را می بیند و او را از مطب بیرون می کند؟

 

اگر زن اسیر آتش شده باشد که مضحک ترین اتفاق ممکن رخ داده است، به نظر می رسد تصمیم فیلم همین بوده است. اگر زن از آتش مصون مانده باشد، باز هم ما می مانیم و پیدا کردن دلیلی برای این همه شلوغ کاری بی منطق!
گروه بازیگری چهل و هفت که همگی ازجمله بازیگران با سابقه سینمای ایران هستند، با گریم های مناسب و تجربه ای که دارند، برای نمایندگی طبقه شخصیت هایی که ایفا می کنند با مشکل مواجه نیستند. اما آن چه سبب می شود ما بازی خاصی از آن ها نبینیم که در ذهن باقی بماند، داستان کم کششی است که با وجود پتانسیلی که در کنش های دو به دوی شخصیت ها وجود دارد، فیلم را دچار لکنت می کند.

چهل و هفت یا چهل شش! چه فرقی می کند؟

اما نام فیلم در تیتراژ پایانی فیلم معنا پیدا می کند. هر سه زن در شبی که رویداد های فیلم رقم می خورد، چهل و هفت ساله هستند. همین. یک انتخاب ساده. چهل و هفت سالگی این شخصیت ها به جز عنوان شدن در انتهای فیلم هیچ نقش دیگری ندارد و هیچ باری از درام را به دوش نمی کشد و هیچ گاه در فیلم پراهمیت نمی شود. نام فیل به راحتی می توانست چهل و شش، چهل و هشت یا حتی پنجاه باشد!

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط نیوز