یوگا و سبک زندگی آرام - مربی یوگا: کرونا برای تنبیه انسان ها نیامده است
سرویس مجله - دلارام شریفی یکی از مربیان و مدرسان موفق یوگاست. پدرش منوچهر شریفی نیز مربی سرشناس یوگا و یکی از محققان و فعالان این حوزه در ایران است. او که از همان کودکی یوگا را با پدر و مادرش آغاز کرد، در ۱۷ سالگی اولین مدرک مربیگری خود را از هند گرفت و از همان زمان هم کار مربیگری را آغاز کرد. گپ‌وگفتی با این مربی جوان و باتجربه داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

دلارام شریفی متولد ۵ آذر ۱۳۶۸ از ۹ سالگی در کلاس های مختلف کودک درون، روانشناسی، سفر به ماورا که مربوط به درک جهان متافیزیک است، کلاس های مولوی شناسی، حافظ شناسی و کلاس های آیینگریوگا شرکت کرد. 

پدر و مادرش هر دو یوگا می کردند و با یکدیگر در یک مؤسسه یوگا آشنا شدند. اولین مربی او پدرش بود که عشق به این سبک زندگی را در دل او کاشت و مادرش هم آن آموزه ها را پروراند. به گفته خودش، پدر و مادرش دو فرشته نگهبان او بودند که جوهره آدمیت را در وجودش بیدار کردند. او نیز از همان کودکی تمام فکر و ذکرش ورزش و تمرین و حرکت بود.

دلارام در ۱۶ سالگی به هند رفت و آموزش هایش را در آنجا ادامه داد. ۵ سال در هند زندگی کرد و آنجا در دوره های مختلف مربیگری یوگا شرکت کرد و آموزه هایش را در مهد یوگای جهان تکمیل کرد.

با او گفت وگویی در مورد یوگا و فلسفه آن و نیز سبک زندگی، دانش و جهان بینی یک یوگی داشتیم که در ادامه می خوانید.

 • کلمه یوگا چه معنایی دارد و اصل و منشأ پیدایش آن کجاست؟

بسیاری از مکتب هایی که یوگا را بررسی می کنند بر این نظرند که یوگا از کلمه یوج یا یوغ می آید که به معنی وحدت است، اما این درست نیست. یوگا به معنی اکنون است و ابزارها و تکنیک هایی هم برای رسیدن به اکنون دارد. ابزارهای یوگا برای این است که در زمان الان باشیم و به گذشته فکر نکنیم. همه اضطراب ها و تشویش و افسردگی ما به این خاطر است که نمی توانیم در زمان حال باشیم. یوگا از هزاران سال پیش یک سری تکنیک هایی داشته که به ما کمک می کند بتوانیم در بدنمان حضور داشته باشیم.

اولین آساناها و وضعیت های یوگا از ۵هزار سال پیش به وجود آمده است. در غارهای آفریقا، ایران و روی اهرام ثلاثه مصر تصاویری از این آساناها وجود دارد. اما آساناهایی که الان وجود دارد به ۱۸۰۰ سال پیش برمی گردد. اولین مکتوباتی که در این مورد در جهان داریم «ریگ ودا» (ودا یعنی دانش) به زبان سانسکریت است که قدیمی ترین کتاب دانش است.

 • در مورد سبک های یوگا بگویید.

سبک های زیادی در یوگا وجود دارد که بسیاری از آنها خیلی زود معروف می شدند و خیلی زود از بین می رفتند، ولی در کل پنج شش سبک اصلی در یوگا داریم که به دلیل نوع آب و هوا و وجود آدم های مختلف به وجود آمده است.

دو سبک آیینگریوگا و آشتانگایوگا جزو محبوب ترین و معروف ترین یوگاهای جهان هستند. آیینگریوگا روی تراز بدن کار می کند. آشتانگایوگا هم یک سبک کاملا فیزیکی است که روی همه ابعاد انسانی کار می کند اعم از ذهن و انعطاف پذیری. در واقع همه سبک های یوگا کاملند و فقط به این دلیل به وجود آمده اند که سلیقه و نیازهای آدم ها با هم فرق می کند. یک نکته مثبت یوگا هم همین انعطاف پذیری آن است که با هر سلیقه و نیازی همخوانی دارد. دلیل ماندگاری چندهزارساله آن هم همین است. سرشت یوگا این است که با هر مذهب و جنسیتی تطابق دارد و چیزی نیست که فقط مربوط به زنان یا مردان باشد. قدیم ترها فکر می کردند که یوگا ورزش آسانی است یا فقط به درد خانم ها می خورد ولی الان همه ورزشکاران قهرمانی دنیا فهمیده اند که یوگا کردن برایشان لازم است و این جزو برنامه های آنهاست.

اما یوگا به شکل امروزی اش ۱۰ سال است که به وجود آمده است. از ۵ سال پیش تمرینات جدیدی شروع شده به اسم یوگای هوشمند. حرکات یوگا برای پیدا کردن انعطاف فیزیکی طراحی نشده، بلکه برای این است که بدنمان را در هر موقعیت سخت و طاقت فرسایی بتوانیم راحت نگه داریم. با این کار خلق و خو و رفتار و نگرشمان به دنیا عوض می شود تا بتوانیم آدم های بهتری باشیم‎؛ بهتر درک کنیم و بهتر با جهان ارتباط برقرار کنیم. همچنین از منفعت طلبی، خودخواهی و سودجویی بیرون بیاییم و به انعطاف درونی برسیم.

 • شما چگونه یوگا را شروع کردید؟

معلم من پدرم است و از کودکی یوگا را با پدرم آغاز کردم. پدرم منوچهر شریفی از سال ۱۳۷۹ به مدت ۱۲ سال دبیر انجمن یوگا بود و برای توسعه و پیشرفت یوگا در ایران بسیار تلاش کرد از جمله فعالیت های او برگزاری کنگره های سراسری و بین المللی، ساماندهی مراکز یوگا و یکپارچه کردن روش تدریس در دوره های مربیگری، دعوت از اساتید خارجی به ایران، دعوت از پیشکسوتان یوگای ایران به فعالیت گسترده تر و برنامه ریزی برای توسعه علمی یوگا و ... است. 

من از ۱۲ سالگی به کلاس های یوگا رفتم. در ۱۶ سالگی به پیشنهاد یکی از اساتید یوگای هند که از دوستان پدرم بود به هند رفتم تا تحصیلم را در آنجا ادامه دهم، اما نتوانستم در دانشگاه بمانم. پس از آنجا بیرون آمدم و در دوره های یوگا شرکت کردم. از اول هم اینطور بود که من فقط می خواستم در زندگی ام یوگا کنم نه هیچ کار دیگری. 

در ۱۷ سالگی مدرک مربیگری ام را گرفتم. البته هدفم هیچوقت این نبود که یوگا درس بدهم؛ هرکاری که کردم برای خودم کردم، ولی خب پیش آمد. من سبک های مختلف یوگا را امتحان کردم تا بدانم خودم دوست دارم چه سبکی را کار کنم و درس بدهم.

در ۲۰ سالگی هم مدرک تیچر ترینینگ را در هند گرفتم و بعد به ایران آمدم و آموزش به مربیان یوگا را شروع کردم. مربیانی هم که به کلاس من می آیند همه راضی هستند، چون من بی دریغ هرچیزی را که بلدم به آنها یاد می دهم. 

یوگا و سبک زندگی آرام - مربی یوگا: کرونا برای تنبیه انسان ها نیامده است

 • در ایران یوگا چقدر به طور حرفه ای کار می شود؟

یوگا در ایران خیلی پیشرفته است. اساتید یوگایی که سال های پیش به ایران می آمدند از دیدن کیفیت و اهمیت دادن به یوگا در ایران تعجب می کردند. در ۴۰، ۵۰ سال پیش یوگا خیلی فیزیکی نبود و بیشتر یک فلسفه و نگرش به جهان بود، ولی الان در ایران مربیان یوگایی داریم که در سطح بین المللی و جهانی مطرح هستند. هرچند مربیان در زمینه تمرین گزاری باید بیشتر کار کنند.

 • آیا یوگا تغذیه خاصی را توصیه می کند؟

یوگا هیچ اشاره ای به این نکرده که خوردن گوشت و مرغ اشکال دارد. درواقع نیت هرکاری مهم است و یوگا از ما می خواهد که هر کاری را که انجام می دهیم از خودمان بپرسیم که آیا اصلا می دانیم چرا این کار را انجام می دهیم. هر کاری که می کنیم اگر تکلیفمان با خودمان روشن باشد از نظر تفکر یوگایی بدون اشکال است.

یوگا به ما نمی گوید چه کاری بکن چه کاری نکن؛ می گوید نیت و میل آزار رساندن را در خودت از بین ببر. چه به حیوانات چه به خودت چه به یک انسان دیگر؛ فرقی نمی کند. اگر چنین تفکری داشته باشی، هرکاری که دوست داری می توانی بکنی. مهم این است که تو به عنوان یک انسان هوشمند، به کاری که انجام می دهی بیدار و مسئول باشی، نه اینکه چون علم می گوید گوشت برای بدن لازم است بخورم یا اگر می گوید خوب نیست نخورم. هرکسی باید خودش برای خودش تصمیم بگیرد. 

حتی اگر در تمرینات یوگا حرکات را کورکورانه انجام بدهیم، هیچ اتفاقی در ما رخ نمی دهد. در حرکات یوگا معجزه ای وجود ندارد. این حرکات در ژیمناستیک و آکروبات بازی و حتی در کراسفیت هم هست. فقط انجام حرکات تأثیری ندارند، بلکه آگاهی از اینکه من چرا دارم این حرکت ها را انجام می دهم مهم است. آگاهی از بدن در وضعیت های مختلف است که یوگاست نه فقط صرف حرکات. 

در مورد تغذیه هم همینطور است. اگر گیاهخواری هیچ تاثیری در تو نداشته باشد و از تو انسان بهتری نسازد و تو را مریض کند، هیج فایده ای ندارد. گوشتخواری به عقیده برخی انسان را ترسو یا خشمگین و پرخاشگر می کند، در صورتی که اینطور نیست. یکی از آموزه های یوگا آزار نرساندن به دیگران است. تو اگر گیاهخوار باشی، ولی با کنایه با دوستت حرف بزنی یا نگاه غضبناک به مردم داشته باشی یا پرخاشگری کنی، در واقع تو داری خشونت را رواج می دهی. اگر تو گیاهخواری و از کسانی که گوشت می خورند خشمگینی، داری خشم و خشونت را رواج می دهی و این برخلاف آموزه های یوگاست. یوگا ما را به صلح و آرامش دعوت می کند و اینکه اهمیت هر سلیقه و عقیده و هرکاری را در این دنیا درک کنیم. 

بدن انسان آنقدر هوشمند است که مهم نیست چه چیزی به آن وارد می کنی، مهم جذب است و اگر به غذایی که می خوری آگاه باشی، همین موجب نشاط و شادابی تو می شود. وقتی آگاه تر و بیدارتر شوی، خودت می توانی بدانی که چه چیزی بخوری و چه چیزی نه.

 • این روزها کرونا موجب ایجاد تغییرات بسیاری در زندگی ما انسان ها شده است. این پاندمی روی شغل شما چه تاثیری گذاشته است؟ 

کرونا روی درآمد و نحوه اجرای کلاس های ما هم تأثیر گذاشته، اما اگر کسی یوگا را درست به جا بیاورد و ماهیت جهان را درک کرده باشد، با هر تغییری که در دنیا به وجود می آید یاد می گیرد که خودش را منطبق کند. برای همین انسان سال هاست که روی کره زمین باقی مانده است؛ به خاطر اینکه ما می توانیم به راحتی خودمان را با شرایط موجود تطبیق بدهیم نه اینکه عادت کنیم. خوب است که از هر اتفاقی که می افتد چیزی یاد بگیریم و از آن بهترین استفاده را بکنیم.

کرونا روی شغلم، زندگی شخصی ام و معاشرت هایم تاثیر بسیاری گذاشته است، اما نگاهی که دوست دارم آن را در دنیا ترویج بدهم این است که پدید آمدن ویروس کرونا به خاطر تنبیه کردن انسان ها نیست. ماهیت اصلی جهان تغییر است و همه چیز پیوسته در جهان در حال تغییر است. اصلا این موضوع به ما ربطی ندارد. این یک نگرش خودمحور است که انسان فکر می کند مرکز دنیاست. اگر اینطور فکر نکند، وقتی کرونا می آید افسرده و ناراحت نمی شود. 

شرایطی که کرونا ایجاد کرده شرایط بدی نیست، فقط متفاوت از آن چیزی است که ما عادت داشتیم. اگر بر اساس آموزه های یوگا بتوانیم به چیزی عادت نکنیم و شرطی نشویم، می توانیم به راحتی ظاهر قضیه را عوض کنیم. هیچ چیزی نباید هارمونی عمیق درونی و خرد انسانی را زایل کند. خرد به انسان می گوید که همه چیز در حال تغییر است و ما تا زمانی که زنده ایم باید ادامه بدهیم. تا زمانی که زنده ایم باید در آن لحظات باشیم و استفاده کنیم و لذت ببریم. 

رسیدن به این نگرش هم کار سختی نیست. فقط باید تکنیکش را یاد بگیرید و آن هم آگاهی از نفس کشیدن است.

 • بسیاری از افراد برای رسیدن به تناسب اندام و لاغر شدن در یک کلاس ورزشی ثبت نام می کنند؛ آیا یوگا آنها را به این هدف می رساند؟  

یوگا متابولیسم بدن انسان را بر اساس تناسب درونی و بیرونی و مواد معدنی و همچنین هوش بدن را بیدار می کند. بنابراین اگر کسی بخواهد وزن اضافه کند یا کم کند با انجام حرکات یوگا به این هدف می رسد. با یوگا کردن اندام زیباتری خواهیم داشت، به این دلیل که حرکات یوگا عضلات زیرین بدن را می سازد و باعث می شود که عضلات کشیده و قوی و زیبا شوند. در هر صورت مهم این است که هر کس از بدن خودش راضی باشد و این حس رضایت با یوگا کردن به وجود می آید.

یوگا و سبک زندگی آرام - مربی یوگا: کرونا برای تنبیه انسان ها نیامده است

 • اگر حرف دیگری هم هست بفرمایید. 

آدم ها هر کاری که در زندگی شان می کنند باید به هدفشان در آن کار آگاه باشند. اگر ما ورزش می کنیم و خسته می شویم حتما داریم اشتباه ورزش می کنیم، چون ما ورزش می کنیم تا در بدنمان پرنشاط تر و شاداب تر و ریلکس تر باشیم. برای همین من توصیه می کنم که حتی وقتی در ورزش کردن فشار زیادی به تو وارد می شود منتظر تمام شدن ورزش کردنت نباشی، بلکه باید در آن لحظاتی که زیر فشار ورزش هستی به نفس کشیدنت دقت کنی، در لحظه باشی و حواست باشد. آنوقت دیگر حتی کراسفیت هم یوگاست. هرکاری که در زندگی ات بکنی اگر این تکنیک را رعایت کنی و حواست به نفس کشیدنت باشد، آن کار خود یوگاست و همه فوایدی که سر کلاس یوگا می بری، با این روش از هر کار دیگری هم می بری. تنها توصیه من این است که هرجایی که هستی همانجا باشی. بودن در لحظه حال کار بسیار ساده ای است فقط کافی است که به نفسمان آگاه باشیم. 

اگر به همه حرکاتت در زندگی آگاه باشی در یوگا هم زودتر پیشرفت می کنی. اما اگر کسی به کلاس یوگا بیاید و فقط یکسری حرکات را انجام دهد و برود یا صرفا برای اینکه بتواند روی دستش یا روی سرش برود به کلاس یوگا بیاید، خیلی پیشرفت نمی کند. اما من شاگردانی هم داشتم که هیچ چیز از تمرین نمی خواستند و فقط این تمرینات را پیوسته انجام داده و این تکنیک ها را در زندگی شان هم به کار بسته اند و توانسته اند در عرض یک ماه همه حرکات سخت یوگا را انجام بدهند.    

منبع : همشهری آنلاین