شروع واکسیناسیون معلمان سراسر کشور از مرداد  -  تلاش داریم مدارس امسال باز شوند  -  زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان
سرویس مجله - وزیر آموزش و پرورش گفت: تعهدی که ایجاد شده، این است که معلمان توسط وزارت بهداشت در مردادماه واکسینه شوند و قطعاً با این کار احتمال بازگشایی مدارس در مهرماه افزایش می‌یابد.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری -  ایسنا، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره دریافت هزینه برای شبکه شاد گفت: این خبر را تکذیب می کنم. این شبکه به دستور رئیس جمهور رایگان است و قرار نیست هزینه ای در قبال آن دریافت شود.

وی درباره احتمال حضور دانش آموزان در کلاس های درس اظهار کرد: تلاش این است که کلاس های درس حضوری شود. مهمترین درسی که دنیا در این مدت گرفت، این بود که معلم و مدرسه جایگزین ندارد. باید به سمتی برویم که کلاس ها دایر شوند اما این ظرفیت مهمی که ایجاد شده است و پیوندهای لازم را بین ارکان مختلف نظام تربیت ایجاد شده، حتما حفظ خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: تعهدی که ایجاد شده این است که معلمان توسط وزارت بهداشت در مردادماه واکسینه شوند و قطعاً با این کار احتمال بازگشایی مدارس در مهرماه افزایش می یابد. برای افراد زیر ۱۸ سال در دنیا هنوز واکسن توصیه نشده است که اگر این نظر تغییر کند، برای آن هم برنامه خواهیم داشت.

وی اظهار کرد: همین الان غالب کشورها فعالیت مدارس خودشان را آغاز کرده اند. فعال شدن مدارس بسیار ضروری است و توصیه در دنیا این است که به خاطر سلامت روانی دانش آموزان و امکان بروز مشکلات عدیده دیگر، مدارس باید باز شود. البته این امر حتماً با رعایت همه مقرارت لازم از سوی مقامات بهداشتی است.

حاجی میرزایی درباره برخورد با تجمعات دانش آموزان گفت: به مدیران گفتم دانش آموزان برای شان سوال پیش آمده و باید پاسخ دهید که این کار هم انجام شد. در یکی دو مورد اشتباهی از سوی برخی عوامل انتظامی و دخالت شان صورت گرفته بود که آن هم رفع شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره درخواست های برخی مدارس از اولیا در زمان ثبت نام دانش آموزان اظهار کرد: ما سامانه ایجاد کردیم و سال گذشته با تعدادی مدارس که این تخلف را داشتند برخورد کردیم و امسال هم همین امر برقرار است. 

وضعیت استخدام  و بازنشستگان

وزیر آموزش و پرورش درباره برنامه این وزارتخانه برای ثبت نام معلمان قراردادی و حق التدریسی اظهار کرد: تمام معلمانی که تا قبل از سال ۹۲ با آموزش و پرورش همکاری داشتند، براساس قانون مجلس تعیین تکلیف شدند و تعداد کمی از آنان باقی ماندند که به زودی تعیین تکلیف می شوند.

حاجی میرزایی در پاسخ به سوالی درباره جذب ۲۰ هزار طلبه در مدارس توضیح داد: اینطور نیست. یک مصوبه مجلس بود که درباره تعدادی از طلاب که قبل از سال ۹۲ در طرحی تحت عنوان «امین» با آموزش و پرورش همکاری می کردند و در مدارس حضور تمام وقت داشتند و تعداد محدودی دارند، طبق قانون عمل کنیم.

وی درباره همکاری بازنشستگان با آموزش و پرورش اظهار کرد: کسی که بازنشسته شده، نمی تواند مدیر یا معاون شود. چون این شغل تمام وقت است و هیچ بازنشسته ای برای کار تمام وقت نمی تواند به کار گرفته شود. ما چون کمبود نیرو داشتیم، از تعدادی از بازنشسته ها که طبق قانون یک سوم وقت شان را می توانیم بگیریم، استفاده کردیم. 

وزیر آموزش و پرورش افزود: اجرای قانون رتبه بندی معلمان که کلیات آن در مجلس تصویب شد، در بودجه ۱۴۰۰ برایش اعتبار مشخص شده که بعد از تصویب قانون، آیین نامه آن را تدوین و در همین دولت اجرایش را آغاز کنیم.

نبود قابلیت های لازم در نیروی انسانی؛ نشانه عقب ماندگی فرهنگی

حاجی میرزایی همچنین در آیین افتتاحیه «طرح ملی ارتقای توانمندی های قرآنی» که به صورت ویدئوکنفرانس و به میزبانی استان البرز برگزار شد، اظهار کرد: جامعه ای پیشرفته است  و استعداد توسعه یافتگی دارد که نسل آینده آن می تواند روی پای خود بایستد و از حقوق و ارزش های خود دفاع کند و توان برقراری تعامل با محیط و تحولات را داشته باشد.

وی یکی از نشانه های عقب ماندگی فرهنگی جوامع را در عین دارا بودن تجلیات مادی، عدم وجود قابلیت های لازم در نیروی انسانی برشمرد و عنوان کرد: فاصله ای که بین توانایی های یک انسان و پیشرفت جامعه ایجاد می شود، مصداق واقعی عقب ماندگی فرهنگی است، بنابراین فرهنگ پویا و کارساز و غنی با انسان ها تعریف می شود.

منبع : همشهری آنلاین