بیوگرافی فریبرز عرب  نیا

بیوگرافی فریبرز عرب نیا

۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - فریبرز عرب نیا، هنرپیشه سینما، تئاتر و تلویزیون و کارگردان ایرانی است که در سال ۱۳۷۴ و با بازی در فیلم سینمایی «ضیافت» مورد توجه قرار گرفت و در ادامه با نقش آفرینی در فیلم‌های «جهان پهلوان تختی»، «شوکران» و «شیفته» به اوج شهرت در عرصه بازیگری رسید.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از فرارو - کلیات

فریبرز عرب نیا متولد ۲۵ فروردین ماه سال ۱۳۴۳ در شهر تهران، هنرپیشه سینما، تئاتر و تلویزیون و کارگردان ایرانی است که در سال ۱۳۷۴ و با بازی در فیلم سینمایی «ضیافت» مورد توجه قرار گرفت و در ادامه با نقش آفرینی در فیلم های «جهان پهلوان تختی»، «شوکران» و «شیفته» به اوج شهرت در عرصه بازیگری رسید. با این حال چهره او در ذهن مخاطبان بیشتر با بازی او در نقش مختار ثقفی و در مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» شناخته می شود که در سال ۱۳۸۹ پخش گردید. وی همچنین در اوایل دهه ۹۰ به فعالیت جدی در زمینه کارگردانی پرداخت و یک مجموعه تلویزیونی هفت قسمتی به نام «رنگ شک» را کارگردانی کرد که از شبکه سوم سیما پخش شد.

زندگی و ورود به دنیای هنر

فریبرز عرب نیا در فروردین ماه سال ۱۳۴۳ در شهر تهران چشم به جهان گشود. او تحصیلات خود را در مقطع ابتدایی و متوسطه در شهر تهران به اتمام می رساند و موفق می شود در سال ۱۳۶۰ و در رشته ریاضی مدرک دیپلم خود را اخذ کند. پس از آن تصمیم می گیرد تا برای ادامه تحصیل راهی خارج از کشور شود و به همین دلیل در ابتدا عازم خدمت سربازی می شود و پس از آن در سال ۱۳۶۴ راهی ترکیه می شود و در دانشگاه خاورمیانه آنکارا مشغول به تحصیل رشته مدیریت شد. حضور در ترکیه چندان با خواسته های عرب نیا همسان نبود برای همین پس از مدتی به ایران بازگشت و تصمیم گرفت تا در رشته گرافیک به ادامه تحصیل بپردازد. هم زمان با تحصیلات دانشگاهی، آموزش سینما را در مجتمع آموزشی سینما آغاز کرد و کلاس های بازیگری تئاتر را نیز در کانون تئاتر تجربی، زیر نظر اساتیدی همچون حمید سمندریان گذراند. عرب نیا از سال ۱۳۶۹ فعالیت های رسمی هنری خود را با کارگردانی تئاتر آغاز کرد و سپس در همان سال برای اولین بار در فیلم «آهوی وحشی» جلوی دوربین حمید خیرالدین رفت. وی در سال ۱۳۷۱ نیز دوباره با حمید خیرالدین همکاری کرد و برای اولین بار با بازی در مجموعه تلویزیونی «چشمه زندگی»، در قاب تلویزیون ظاهر شد.

بازیگری و شهرت

فریبرز عرب نیا اگرچه فعالیت در عرصه بازیگری را در سال ۱۳۶۹ آغاز کرد، اما به مدت چند سال، بازی های او در فیلم ها منحصر به نقش های غیر اصلی بود. با این حال در این مدت او با کارگردانان مشهوری همچون بهرام بیضایی، ابراهیم حاتمی کیا، رسول ملاقلی پور و تهمینه میلانی همکاری داشت و همین امر سبب شد تا تجربه های ارزشمندی را بدست بیاورد. در نهایت در سال ۱۳۷۴ توسط مسعود کیمایی برای بازی در فیلم «ضیافت» دعوت شد و در این فیلم برای اولین بار به عنوان نقش اول در جلوی دوربین ظاهر شد. بازی موفق عرب نیا در فیلم ضیافت، توجه مخاطبان و منتقدان را به خود جلب کرد و این امر سرآغاز شهرت او در عرصه بازیگری شد. عرب نیا با حضور در فیلم های «سلطان» (۱۳۷۵) ساخته مسعود کیمیایی، «جهان پهلون تختی» (۱۳۷۶) و «شوکران» (۱۳۷۷) ساخته بهروز افخمی و بازی متفاوت و بسیار دشوار در فیلم «شیفته» (۱۳۷۹) به کارگردانی محمد علی سجادی، به یکی از شاخص ترین بازیگران سینمای ایران در دهه ۷۰ بدل شد. او در سال های ۱۳۷۶ و ۱۳۷۹، به ترتیب برای بازی در فیلم های سلطان و شوکران، به عنوان دومین بازیگر برتر سال از سوی نویسندگان و منتقدان سینمایی ایران انتخاب شد. عرب نیا پس از آن نیز در فیلم های متعددی به نقش آفرینی پرداخت که از شاخص ترین آن های می توان به «خاک و آتش» ۱۳۸۹ مهدی صباغ زاده، «پرتقال خونی» (۱۳۸۹) ساخته سیروس الوند و «چ» (۱۳۹۲) به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا اشاره کرد که البته در برخی از آن ها نیز با حواشی مواجه شد.

مجموعه تلویزیونی مختارنامه

فریبرز عرب نیا اگرچه به عنوان یک بازیگر شاخص در عرصه سینما شناخته می شود، اما در سال های اخیر به واسطه ایفای نقش در مجموعه تلویزیونی «مختارنامه»، بیش از همه با نقش مختار ثقفی در ذهن مخاطبان شناخته می شود. فریبرز عرب نیا بیش از پنج سال از عمر هنری خود در دهه ۸۰ را برای بازی در سریال پربیننده «مختارنامه» به کارگردانی داوود میرباقری صرف کرد که این مجموعه در تاریخ جمعه ۹ مهر ۱۳۸۹ از شبکه اول سیما، برای اولین بار پخش شد. این سریال با اقبال زیادی از سوی مخاطبان همراه شد و به همین دلیل از آن پس هر ساله و با شروع ماه محرم از سیمای جمهوری اسلامی ایران بازپخش می شود.

منبع : فرارو