اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی شروع می شود؟

اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی شروع می شود؟

۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس مجله - ایمنی‌زایی واکسن کرونا، دو تا سه هفته بعد از تزریق نوبت اول آغاز می‌شود و دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم نیز کامل می‌شود؛ بنابراین ریسک ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در روز‌های ابتدایی بعد از تزریق واکسن وجود دارد و نباید نادیده گرفته شود.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از فرارو - با شروع واکسیناسیون عمومی در برابر کووید-۱۹، سوالاتی از قبیل زمان شروع اثربخشی واکسن، ماندگاری ایمنی در گروه های مختلف و ... مطرح شده است که باید به صورت دقیق و علمی به آن ها پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده های سلامت سازمان غذا و دارو، یکی از پرسش های مربوط به واکسن کرونا این است که اثربخشی واکسن از چه زمانی آغاز می شود و تا چه زمانی ماندگار می ماند؟. باید توجه کرد که ایمنی زایی واکسن کرونا، دو تا سه هفته بعد از تزریق نوبت اول آغاز می شود و دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم نیز کامل می شود؛ بنابراین ریسک ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در روز های ابتدایی بعد از تزریق واکسن وجود دارد و نباید نادیده گرفته شود.

در عین حال ماندگاری ایمنی در برابر ویروس کرونا بعد از تزریق واکسن های کووید-۱۹ مشخص نیست، اما انتظار می رود دو هفته بعد از کامل شدن واکسیناسیون، فرد واکسینه شده حداقل ۶ ماه در برابر ویروس کرونا ایمنی داشته باشد.

از سوی دیگر ممکن است بپرسید که به طور کلی میزان اثربخشی واکسن های کووید-۱۹ چقدر است؟. در این زمینه باید گفت که همه واکسن های کووید-۱۹ به طور قابل توجهی ریسک تشدید بیماری و مرگ ومیر ناشی از بیماری کووید-۱۹ را در صورت ابتلا کاهش می دهند.

همچنین این واکسن ها ریسک ابتلا به صورت ناقل با علائم خفیف و یا بدون علامت به بیماری کووید۱۹ را نیز کاهش می دهند. با این وجود اطلاعات در مورد میزان اثربخشی واکسن های کووید-۱۹ در برابر سوش های نوپدید ویروس کرونا محدود است.

منبع : فرارو