آیا آزمایشی وجود دارد که وقوع سکته مغزی را هشدار دهد؟

آیا آزمایشی وجود دارد که وقوع سکته مغزی را هشدار دهد؟

۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۹ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس مجله - سکته‌های مغزی ظاهرا به طور ناگهانی در افراد رخ می‌دهند، اما در اغلب موارد این عارضه ناشی از دهه‌ها آسیب‌دیدگی رگ‌های خونی و رشد پلاک‌های تنگ‌کننده شریان‌ها است.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری - پرسشی که پیش می آید این است که ایا آزمایشی وجود دارد که بتواند وقوع احتمالی سکته مغزی را به طور زودرس هشدار دهد.

پاسخ این است که بستگی دارد.

 آزمایشی به نام «سونوگرافی یا اولتراسوند کاروتید» وجود دارد که می تواند تجمع پلاک چربی را در شریان های کاروتید در گردن را شناسایی کند. این شریان ها در گردن خونرسانی اصلی به مغز را به عهده دارند. این آزمایش با استفاده از امواج صوتی بدون هیچ عارضه بالقوه ای می تواند به سرعت تنگ شدن احتمالی این شریان ّ ها را نشان دهد.

انجام این آزمایش به خصوص در فردی که سایر علائم هشداردهنده از جمله علائم «سکته مغزی ناقص»  مانند گیجی و منگی و اختلال حافظه یا علائم کسته مغزی را نشان می دهد، می تواند سودمند باشد.

همچنین اگر پزشک در معاینه بیمار با گذاشتن گوشی پزشکی روی شریان کاروتید در گردن صداهای غیرطبیعی یا «سوفل» بشنود، انجام سونوگرافی کاروتید توصیه می شود. انجام این آزمایش همچنین در فردی که عوامل خطرساز برای سکته مغزی مثلا سابقه «سکته مغزی ناقص»، فشار خون بالا، کلسترول بالا یا دیابت را دارد، می تواند کمک کننده باشد.

اما انجام این اسکن در فرد به طور کلی سالمی که عوامل خطرساز سکته مغزی را ندارد، لزومی ندارد.

در اغلب افراد بهترین رویکرد توجه به کنترل عوامل و بیماری هایی است که می توانند باعث تشکیل یا رشد پلاک های چربی در شریان ها و ایجاد سکته مغزی شوند، مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی، دیابت، ورزش نکردن، سیگار کشیدن و مانند اینها. کنترل این عوامل خطرساز بهترین روش درازمدت برای پیشگیری از سکته مغزی است.

منبع : همشهری آنلاین