رونمایی از نقاشی آبرنگ ونسان ونگوگ پس از 116 سال  -  تابلو 133 ساله پشته های گندم در کریستیز نیویورک حراج می شود
سرویس مجله - یکی از نقاشی‌های آبرنگ ونسان ونگوگ که در جنگ جهانی دوم به دست نازی‌ها افتاده و از ۱۹۰۵ تا امروز به نمایش عمومی درنیامده است، ماه آینده میلادی در حراجی کریستیز نیویورک چکش می‌خورد.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری - نیویورک تایمز، کارشناسان کریستیز برای «پشته های گندم» ونگوگ رقمی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار برآورد کرده اند و قرار است درآمد فروش آن بین مالک فعلی ادوین کاکس که یک تاجر نفت در تگزاس آمریکاست و خاندان مالکان اصلی که دو خانواده یهودی هستند تقسیم شود. ونگوگ تابلو آبرنگ «پشته های گندم» را سال ۱۸۸۸ کشید و نقاشی در دوران جنگ جهانی دوم در اختیار خانواده های یهودی بود. تا اینکه نازی ها آن را از آن خود کردند و سرانجام تابلو سر از آمریکا درآورد.

جووانا برتاتسونی، مدیر آثار هنری قرن های ۲۰ و ۲۱ حراج خانه کریستیز اعلام کرد انتظار می رود «پشته های گندم» در حراجی ماه آینده یک رکورد جهانی تازه در کارنامه استاد هلندی برای آثار روی کاغذ ثبت کند. گران ترین تابلو ونگوگ که مربوط به نقاشی رنگ روی بوم نبوده، سال ۱۹۹۷ با رقم ۱۴.۷ میلیون دلار رقم خورد و اگر «پشته های گندم» بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار چکش بخورد، لقب گران ترین تابلو آبرنگ را از آن خود می کند.

یک تولیدکننده ساکن برلین به نام مکس میه روفسکی این تابلو را سال ۱۹۱۳ خرید و وقتی نازی های در ۱۹۳۸ قدرت را در آلمان دست گرفتند، میه روفسکی یهودی از کشور گریخت و «پشته های گندم» را به پل گروپ سپرد؛ یک آلمانی یهودی تبار فعال در حوزه خرید و فروش آثار هنری که در پاریس کار می کرد. یکی از اعضای خاندان روتشیلد تابلو آبرنگ ونگوگ را خرید و با گریختن او به سوئیس با آغاز جنگ، نازی ها در دوران اشغال فرانسه تابلو را غنیمت گرفتند.

سرنوشت «پشته های گندم» پس از جنگ جهانی دوم چندان روشن نیست اما در ۱۹۷۸ در یک گالری در نیویورک بود و همان جا به خانواده کاکس فروخته شد. حالا حراجی کریستیز نیویورک در حالی روز ۱۱ نوامبر برگزار می شود که خاندان میه روفسکی هم وارد ماجرا شده و ادعا کرده است در ۱۹۳۸ ناچار شده «پشته های گندم» ونسان ونگوگ را بفروشد. به این ترتیب، وارثان دو خانواده میه روفسکی و روتشیلد هم از آن سهم می برند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز