آب گریپ فروت و قرص های کاهنده چربی خون

آب گریپ فروت و قرص های کاهنده چربی خون

۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس مجله - آب گریپ‌فروت ممکن است با برخی از داروهایی که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای استاتینی که برای کاهش چربی خون به کار می‌روند، تداخل کند.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری - داروهای استاتینی در روده های شما بوسیله آنزیمی به نام CYP3A تجزیه می شوند و این آنزیم میزان دارویی را که وارد خون می شود، کاهش می دهد. آب گریپ فروت حاوی ترکیباتی به نام «فورانوکومارین »ها است که این آنزیم را مهار می کنند. در نتیجه میزان کمتری از دارو در روده ها تجزیه و میزان بیشتری از آن وارد جذب و وارد خون می شود. بالا رفتن بیش از حد میزان دارو در خون ممکن است اثرات سمی ایجاد کند.

همه داروهای استاتینی به طور یکسان تحت تاثیر آب گریپ فروت قرار نمی گیرند، بنابراین اگر گریپ فروت میوه مورد علاقه تان ممکن است بتوانید با مشورت پزشک تان نوع داروی تان را تغییر دهید. اما اگر امکان تغییر دارو وجود نداشته باشد، هنوز احتمالا می توانید لیوان کوچکی آب گریپ فروت بنوشید. چرا که برای اینکه تداخل خطرناک میان آب گریپ فروت و این داروها باید میزان زیادی از آن را نوشید. از طرف دیگر خوردن یک نیمه گریپ فروت خطر کمتر از نوشیدن آب گریپ فروت دارد، چرا برای تهیه یک لیوان چند دانه میوه مصرف شده است.

به هر حال برای رعایت احتیاط در این مورد با دکترتان مشورت کنید و قرص هایتان را همراه با آب گریپ فروت مصرف نکنید.

اثر گریپ فروت:

آب گریپ فروت با برخی از داروهای استاتینی کاهنده چربی بیش از داروهای دیگر از این رده تداخل می کند

اثر شدید اثر خفیف یا بدون اثر
آتروواستاتین فلوواستاتین
لوواستاتین پیتاواستاتین
سیمواستاتین پراواستاتین
رزوواستاتین

منبع : همشهری آنلاین