تصاویر - نخستین تلویزیون های رنگی چه شکلی بودند؟ - وقتی اروپا از فیلیپین عقب ماند
سرویس مجله - جشن گرفتن روز تلویزیون رنگی در حالی که شرکت‌های فناوری در حال عرضه تلویزیون‌های سه بعدی هستند و دیدن تصاویر رنگی جزئی جدایی ناپذیر از روزمره ما شده خنده‌دار است اما این تکنولوژی تنها حدود ۶۰ سال است که فراگیر شده و با این سرعت دنیای مردم و سرگرمی‌ها را متحول کرده است.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری - رژه رنگ ها چه پای تلویزیون نشسته باشیم، چه در حال بازی کامپیوتری و حتی وقتی در خیابان های شلوغی مرکز شهر راه می رویم یک اتفاق عادی است؛ اما همیشه اینطور نبوده! زمانی که اولین تلویزیون ها وارد بازار شدند و زندگی مردم را متحول کردند، چیزی بیشتر از یک تصویر مات سیاه و سفید وجود نداشت.

حوالی سال ۱۹۵۰ اما رویدادی رخ داد که آینده سرگرمی را برای همیشه تغییر داد. اولین تلویزیون رنگی معرفی شد و یک برنامه رنگارنگ هم برای این گیرنده پخش شد. برنامه ای که گفتگو، موسیقی، نمایش طنز و آیتم های متنوعی داشت. این تغییر آینده ساز از ۵۰ سال قبل شروع شده بود اما به مرور و با پیشرفت الکترونیک به ثمر نشسته بود.

برنامه سازان از این تحول استقبال کردند و شروع به ساخت برنامه های رنگی کردند اما مدت زیادی طول کشید تا تلویزیون های خانگی رنگی شوند. تلویزیون های جعبه ای بزرگ و رنگی که به تلویزیون مبله معروف شدند، بسیار گران بودند و ۳۰ سال دیگر هم طول کشید تا اکثر تلویزیون های موجود در آمریکا رنگی شوند.

تصاویر - نخستین تلویزیون های رنگی چه شکلی بودند؟ - وقتی اروپا از فیلیپین عقب ماند

یک فروشگاه تلویزیون های رنگی اش را تبلیغ کرده است.

از آن زمان بود که فناوری سیاه و سفید راه خود را عوض کرد و در بازارهای خاص، به ویژه سیستم های کم مصرفی مانند دوربین های امنیتی و دستگاه های کوچک قابل حمل، استفاده شد. حتی امروزه هم اکثر سیستم های امنیتی از سیستم پخش سیاه و سفید استفاده می کنند.

اروپا کمی عقب مانده بود و بعد از ژاپن و کوبا و فیلیپین، یعنی در سال ۱۹۶۷، پخش منظم رنگی پیدا کرد و پرچمدار این تحول هم آلمان صنعتی و پیشرو بود. سرعت پذیرش این پیشرفت، کم کم زیاد شد و تا دهه ۸۰ دیگر کشورهای جهان هم به تلویزیون ها و پخش های رنگی مجهز شدند، در ایران ورود اولین تلویزیون رنگی مربوط به سال ۵۲ شمسی (۱۹۷۳) است.

امروز (۲۵ ژوئن) را در تقویم به نام این تحول نامگذاری کردند و شاید جالب باشد اگر «بربادرفته» و «جادوگر شهر اوز» را که جزو اولین فیلم های ساخته شده رنگی هستند، بار دیگر ببینید؛ شاید این فیلم ها را راحت پیدا کنید اما دیگر خرید یک تلویزیون سیاه و سفید آکبند ممکن نیست و اگر به مجموعه داری و کلکسیونری علاقه دارید باید در بازارهای دست دوم فروشی به دنبال یک دستگاه پخش قدیمی بگردید. البته نه آنقدر قدیمی، بلکه تنها حدود ۶۰ سال!

تصاویر - نخستین تلویزیون های رنگی چه شکلی بودند؟ - وقتی اروپا از فیلیپین عقب ماند

نسل های اولیه تلویزیون های رنگی، مبله و بسیار بزرگ و سنگین بودند.

منبع : همشهری آنلاین