جوانان با روی خوش پیرغلام محله یوسف آباد هیئتی شدند

جوانان با روی خوش پیرغلام محله یوسف آباد هیئتی شدند

۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - کسانی که از نزدیک با هیئت قمربنی‌هاشم(ع) در محله یوسف‌آباد آشنا باشند، می‌دانند که از قدیم تا کنون حاج قاسم حصاری‌منش مداحی و مرثیه‌سرایی ایام محرم را اجرا کرده و عمرش را به خادمی امام حسین(ع) و خاندان مطهرش گذرانده است.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری - نصیبه سجادی: سابقه فعالیت این پیرغلام ۷۷ساله باعث شده تا پیش مردم احترام ویژه و اهالی از او حرف شنوی داشته باشند. او بارها تلاش کرده در بزنگاه ها گره مشکلات محله را باز کند، ضمن اینکه اگر میان شهروندان کدورتی پیش بیاید با ریش سفیدی باعث حل اختلاف و آشتی میان مردم شود. حاج قاسم حصاری منش از مدیر هیئت قمربنی هاشم(ع) خواسته تا میدان را برای حضور مداحان جوان باز بگذارند تا نوجوانان و جوانان بیشتری جذب فعالیت های هیئتی شوند و اکنون این کار عملی شده است.

خواندنی ها بیشتر را اینجا دنبال کنید

جوانان با روی خوش پیرغلام محله یوسف آباد هیئتی شدند

قدر محرم را بدانیم

در ایام محرم شاهد صحنه های جذاب و تماشایی در گوشه و کنار شهر هستیم. اهالی ایستگاه های صلواتی راه اندازی می کنند، غذای نذری می پزند و میان همسایه ها و ساکنان محله پخش می کنند. پارکینگ واحدهای مسکونی را به نوجوانان و جوانان محله می سپارند تا تکیه عزاداری برپا کنند و...

حصاری منش، پیرغلام هیئت قمربنی هاشم(ع) عقیده دارد باید قدر لحظه لحظه های محرم را دانست. در این ایام که دل ها به هم نزدیک تر می شود، مردم غرق بخشش الهی هستند. اما نکته قابل تأمل این است که این اخلاق و روحیه را در سایر اوقات نیز همراه خود داشته باشیم. وقتی از او می پرسیم چرا مردم حرف و کلام شما را قبول دارند، لبخند می زند و می گوید: «اهالی بسیار خونگرم و بامحبت هستند که حرف مرا زمین نمی گذارند وگرنه من خودم را لایق این همه محبت نمی دانم. امیدوارم که خدمتگزار خوبی برای آنها باشم.»

راه را برای ورود جوانان باز کنیم

وقتی به نوجوانان و جوانان محله می رسد، تلاش می کند با کلام محبت آمیز آنها را به سمت خود جلب کند. او که سال ها مداح هیئت قمربنی هاشم(ع) در محله یوسف آباد است، می گوید: «بچه های امروزی بیش از هر زمان دیگری به هیئت و برنامه های هیئتی نیاز دارند. باید آنها را با مهربانی، صبوری، صداقت و شنیدن حرف ها و بها دادن به نظرات شان جذب این برنامه ها کرد. آنها از سرزنش و تذکر بیزارند. نباید با توجه به ظاهر آدم ها در باره آنها قضاوت کرد. مثلاً باید نوجوانان و جوان ها را با هر تیپ و لباسی در این مجالس پذیرفت. این حضور مانند قطره هایی که بر سنگ فرود می آید، در آینده تأثیرات مثبتی در روح و روان فرد می گذارد و این یعنی ما در تبلیغ فرهنگ عاشورا موفق عمل کرده ایم. به تعبیر دیگر این روش نیز مشابه امر به معروف و نهی از منکر است، اما به زبانی دیگر.»

از چادر برزنتی تا حسینیه قمربنی هاشم(ع)

هیئت قمربنی هاشم(ع) را سال ۱۳۶۲ اهالی محله یوسف آباد، پایه گذاری کرده اند و حصاری منش می گوید: «در گذشته امکانات ناچیزی برای برپایی هیئت عزاداری در اختیار داشتیم. مثلاً در زمین خالی یوسف آباد با چادر برزنتی تکیه عزا برپا می کردیم و اهالی ایام محرم آنجا عزاداری می کردند. به مرور زمان با پیگیری افراد خیر اهالی صاحب حسینیه و مکانی ثابت برای عزاداری شدند.»

او می افزاید: «قبلا تکیه عزاداری تنها در ایام محرم برپا بود، اما اکنون حسینیه قمربنی هاشم(ع) با کمک خیران و شهروندان نیک اندیش در سال به نیازمندان خدمات متنوعی مثلاً حمایت از کودکان یتیم و بی سرپرست، ایجاد کارگاه های اشتغالزایی برای بانوان بی سرپرست و بدسرپرست، خرید ویلچر برای سالمندان بهزیستی و... ارائه می کند.»

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط