تفال به حافظ 27 مرداد ماه 1401

تفال به حافظ 27 مرداد ماه 1401

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۶ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس مجله - در گذر زمان تنها تفال به حافظ در فرهنگ عامیانه ما باقی مانده است. در ادامه فال حافظ مخصوص روز ۲۷ مرداد ماه ۱۴۰۱ از نظر خوانندگان محترم می‌گذرد. فال به حافظ ۲۷ مرداد را بخوانید.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از فرارو - فال گرفتن از آثار ادبی، از باور های کهن این مرز و بوم است. در گذر زمان ساکنان این خاک به ادیبانی که گمان می بردند بهره ای از کلام حق دارند رجوع می شد. با این حال، اما در گذر زمان تنها تفال به حافظ در فرهنگ عامیانه ما باقی مانده است.

خیال روی تو، چون بگذرد به گلشن چشم

دل از پی نظر آید به سوی روزن چشم

سزای تکیه گهت منظری نمی بینم

منم ز عالم و این گوشه معین چشم

بیا که لعل و گهر در نثار مقدم تو

ز گنج خانه دل می کشم به روزن چشم

سحر سرشک روانم سر خرابی داشت

گرم نه خون جگر می گرفت دامن چشم

نخست روز که دیدم رخ تو دل می گفت

اگر رسد خللی خون من به گردن چشم

به بوی مژده وصل تو تا سحر شب دوش

به راه باد نهادم چراغ روشن چشم

به مردمی که دل دردمند حافظ را

مزن به ناوک دلدوز مردم افکن چشم

شرح لغت: گنج خانه ی دل: گنجینه ی ضمیر.

تفسیر عرفانی:

وقتی خیالت از گلشن چشمم بگذرد، دلم برای گریستن آن به چشم می آید. مقصود او از این شعر این است که عاشقان درگاه دوست پیوسته خیال او را در سر می پرورانند، به امید وصال او شب را تا به سحر سپری می کنند، هر آنچه در گنجینه ی اعمال نیک خود دارند نثار درگاه او می سازند و پیوسته در راه او اشک روان می سازند تا به دیدار او نایل گردند.

تعبیر غزل:

احساس تنهایی می کنی و پناهی نمی یابی. قافیه را نباید باخت. خدا را به یاد بیاور و درد دل های خود را با او در میان بگذار تا بار سنگینی از روی دلتان برداشته شود. سعی کن به خداوند نزدیک شوی تا رفع مشکلات برایتان سهل و آسان شود. انشاءالله.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط