رژیم غذایی که 9 روزه ضریب هوشی را کاهش می دهد!

رژیم غذایی که 9 روزه ضریب هوشی را کاهش می دهد!

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - دکتر اندرو موری، محقق گفت: ما متوجه شدیم که موش‌ها، زمانی که از غذای کم‌چرب استاندارد خود به رژیم غذایی پرچرب روی آوردند، عملکرد بدنی آن‌ها به طرز شگفت‌آوری کاهش یافت. تنها پس از ۹ روز، آن‌ها فقط توانستند ۵۰ درصد نسبت به موش‌ها با رژیم غذایی استاندارد کم چرب روی تردمیل بدوند.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از فرارو - نتایج تحقیقات نشان می دهد که غذا های پرچرب می توانند هوش را تنها در ۹ روز کاهش دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث، عملکرد شناختی پس از مصرف رژیم غذایی پرچرب در مدت کمی بیش از یک هفته ۲۰ درصد کاهش می یابد. در این مطالعه که بر روی موش ها انجام شده رژیم غذایی، مشابه با غذا های ناسالم انسانی بوده است. پس از ۹ روز، نه تنها عملکرد شناختی موش ها تحت تأثیر قرار گرفت بلکه عملکرد فیزیکی آن ها نیز ۵۰ درصد کاهش یافت.

به گفته محققان، اثرات کوتاه مدت رژیم غذایی پرچرب شگفت آور است. نتایج مطالعه قبلی نشان داده است که رژیم غذایی پرچرب می تواند عملکرد شناختی انسان را نیز کاهش دهد.

دکتر اندرو موری، محقق این تحقیق گفت: ما متوجه شدیم که موش ها، زمانی که از غذای کم چرب استاندارد خود به رژیم غذایی پرچرب روی آوردند، عملکرد بدنی آن ها به طرز شگفت آوری کاهش یافت. تنها پس از ۹ روز، آن ها فقط توانستند ۵۰ درصد نسبت به موش ها با رژیم غذایی استاندارد کم چرب روی تردمیل بدوند.

نتایج حاصل از مطالعه روی موش هایی است که در ابتدا با یک رژیم غذایی استاندارد کم چرب تغذیه شده بودند سپس نیمی از آن ها به رژیم غذایی پرچرب روی آوردند.

دکتر اندرو موری توضیح داد که چگونه این رژیم ها را می توان به غذای مصرفی انسان تعمیم داد.

با غذای استاندارد، ۷.۵ درصد کالری از چربی حاصل می شود، اما با رژیم غذایی پرچرب ۵۵ درصد کالری از چربی تامین می شود، به نظر زیاد می رسد، اما در واقع از نظر استاندارد های بشری فوق العاده بالا نیست.

نتایج نشان داد که پس از ۹ روز، موش هایی که از رژیم غذایی پرچرب تغذیه می کردند، ۲۰ درصد خطا های بیشتری هنگام یادگیری مسیریابی در پیچ و خم مرتکب شدند. آن ها همچنین ۵۰ درصد کمتر در حال دویدن بودند.

محققان همچنین دریافتند که قلب موش ها با افزایش تلاش پمپاژ خون در اطراف بدنشان بزرگ شده است.

پروفسور کایران کلارک، یکی از محققان گفت: این ها نتایج شگفت انگیزی هستند که نشان می دهند تغذیه با چربی بالا حتی در دوره های زمانی کوتاه می تواند به طور قابل توجهی بر بیان ژن، متابولیسم و عملکرد فیزیکی تأثیر گذارد.

پروفسور جرمی پیرسون، دیگر محقق این تحقیق گفت: در کمتر از یک هفته، به نظر می رسد تغییر در رژیم غذایی باعث می شود که قلب موش ها کارآمدتر شود.

وی افزود: ما مشتاقانه منتظر نتایج مطالعات مشابه بر روی داوطلبان انسانی هستیم که باید در مورد اثرات کوتاه مدت غذا های پرچرب بر قلب ما اطلاعات بیشتری ارائه دهد. البته ما از قبل می دانیم که برای محافظت از سلامت قلب خود در درازمدت، باید مصرف غذا های حاوی چربی اشباع شده را کاهش دهیم.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط