میلیون ها کودک در سراسر جهان در مقابل سرخک واکسینه نشده اند

میلیون ها کودک در سراسر جهان در مقابل سرخک واکسینه نشده اند

۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - یک گزارش مشترک سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا می‌گوید تهدید شیوع سرخک به خاطر کاهش قابل‌توجه میزان‌های واکسیناسیون در این بیماری ویروسی در سراسر جهان در حال افزایش است.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری - سی بی اس سرخک در طول چند دهه پیش به خاطر واکسیناسیون دو دوزی که ۹۷ درصد در پیشگیری از این بیماری مؤثر است، نسبتا مهار شده است. اما بر اساس این گزارش میزان های واکسیناسیون سرخک به طور مداوم از هنگام شروع پاندمی کرونا در حال کاهش بوده است و حدود ۴۰ میلیون کودک در سال ۲۰۲۱ یک یا هر دو دوز واکسن سرخکشان را نزده اند که میزانی بی سابقه است.

این گزارش می گوید در ۱۸ کشور در سال ۲۰۲۱ به علت این پاندمی تزریق ۶۱ میلیون دوز واکسن سرخک به تاخیر افتاده یا اصولا تزریق نشده است.

این دو سازمان بهداشتی می گویند: «این کاهش مانعی عمده ای در پیشرفت جهانی به سوی رسیدن به هدف حذف سرخک و حفظ این وضعیت است و میلیون ها کودک را بدون مصونیت در برابر این عفونت باقی می گذارد.»

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۲۱ حدود ۹ میلیون مورد بیماری سرخک و ۱۲۸۰۰۰ مورد مرگ ناشی از آنها در سراسر جهان رخ داده است. همچنین به گفته این گزارش، ۲۲ کشور دستخوش «شیوع های بزرگ و مختل کننده» سرخک شدند- روندی که در سال ۲۰۲۲ هم ادامه یافته است.

این گزارش نشان می دهد که بر اساس آخرین داده ها فقط ۸۱ درصد کودکان در سراسر جهان نخستین دوز واکسن سرخکشان را دریافت کرده اند و فقط ۷۱ درصدشان دوز دوم واکسن را هم زده اند. به گفته این گزارش، این میزان، «پایین ترین میزان پوشش جهانی» واکسیناسیون سرخک از سال ۲۰۰۸ است.

دکتر تدروس آدهانوم قبریسوس در بیانیه ای در این باره گفت: «تناقض این پاندمی این است که ر حالیکه واکسن های بر ضد کووید-۱۹ به سرعت در مدت زمانی بی سابقه ساخته شدند و در بزرگترین کارزار واکسیناسیون در تاریخ به کار گرفته شدند، برنامه های ایمن سازی معمول بر ضد سایر بیماری های واگیر به شدت مختل شدند.»

این دو سازمان بهداشتی از مقامات کشورها در سراسر جهان خواسته اند که سیستم های ایمن سازی شان را دوباره به حالت عادی بازگردانند تا از واکسیناسیون های بیشتری از دست نروند.

دکتر راشل پی والنسکی در بیانیه ای گفت: «شیوع های سرخک در جهان نشانگر ضعف های برنامه های ایمن سازش است. مقامات بهداشت عمومی می توانند از پاسخ شیوع برای شناسایی جوامع در معرض خطر استفاه کنند، علل کاهش میزان واکسیناسیون را بشناند و راه حل های مناسب با شرایط محلی برای تضمین دسترسی به واکسیناسیون برای همه را ارائه کنند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط