سلام علیک کردن گردشگران چفیه پوش در جام جهانی 2022 قطر

سلام علیک کردن گردشگران چفیه پوش در جام جهانی 2022 قطر

۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - قطر و هزینه‌های هنگفت جام جهانی ۲۰۲۲ در صدر اخبار این روزهاست اما خسارت یا برد این کشور گاهی محل تردید است. واکنش هواداران فوتبال به میزبانی قطر اما گاهی آنقدر هیجان‌انگیز است که قطری‌ها از آن به عنوان یک استفاده بهینه از فرصتی که جام جهانی در اختیار آنها قرار داده یاد می‌کنند.

به گزارش سرویس مجله برخط نیوز به نقل از همشهری - فاطمه عباسی: قطر با حدود دویست و بیست میلیون دلار هزینه، عنوان پرخرج ترین میزبان جام جهانی فوتبال را از آن خود کرده است. بخش عمده این هزینه مربوط به تامین زیرساخت هایی از جمله حمل و نقل و اسکان و... است که در این کشور یازده هزار کیلومتر مربعی وجود نداشته، شاید هم ضرورتی نداشته، روزنامه سوئیسی تامدیا گفت: «قطر کشوری است که خیلی کوچک است و فوتبال و جام جهانی برای آن خیلی بزرگ هستند.»

با این حال قطر در تلاش است از تمام فرصت هایی که در این فستیوال بزرگ به دست آورده استفاده کند. این کشور اگرچه با توجه به شرایط خود محدودیت های فرهنگی بی سابقه ای برای این رویداد بین المللی وضع کرد و اعتراضاتی هم مواجه شد اما با طراحی هوشمندانه عروسک بازی ها، با آن صورت دوست داشتنی اش، فرهنگ پوششی خود را به دنیا نشان داد و با دست و دلبازی ای که برای هوادارن غربی چندان آشنا نیست، اقدام به هدیه دادن به تماشاگران بازی ها کرد.

پویش ها و چالش هایی که قطری ها برای معرفی فرهنگ اسلامی و سنت های رایج در میان کشورهای این منطقه طراحی کرده اند، مورد توجه هواداران هم قرار گرفته است. ویدئوها و تصاویر زیادی از گردشگرانی که برای تماشای مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر به سر می برند منتشر می شود که آنها با پوشیدن چفیه و گذاشتن عقال در حال امتحان کردن غذاهای عربی و حتی سلام علیک هستند.

این گردشگران با وجود تمام ذهینت های اسلام هراسانه ای که تبلیغات منفی برای آنها ایجاد کرده، ذوق خود را نسبت به این فضای تعاملی ابراز می کنند. این ویدئو گزیده ای از سلام کردن گردشگران کشورهای مختلف است که سرپوش عربی گذاشته اند. پوششی که گاهی از پرچم کشورشان است با این حال یک عقال، حلقه ای که در قدیم ساربان ها در بیابان برای نگه داشتن چفیه خود و بستن پای شتران استفاده می کردند، هم روی آن گذاشته اند. اکسسوری ای عربی که این روزها شکلی لوکس و تجملی پیدا کرده و گاهی تا چند صد دلار نیز قیمت دارد.


این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط