چه کسی صدای زوج های نابارور را می شنود؟/ بار روانی تامین هزینه های درمان نازایی
سرویس برخط پلاس - تا به حال برای چند مدل درمان از جمله آی وی اف هزینه‌های میلیونی کرده‌ایم و جواب هم نگرفته‌ایم. من هربار اول برای خودمان ناراحت می‌شوم و بعد برای زوجینی که واقعا نمی‌توانند این هزینه‌ها را پرداخت کنند.

گروه خانواده؛ نعیمه موحد: وقتی موضوع صحبت را می گویم از پشت تلفن مکثی طولانی می کند. وقتی دوباره شروع به صحبت می کند لرزش صدایش محسوس است. می گوید: « اسم نمی آورید؟»

اطمینان می دهم که از اسم مستعار استفاده می کنیم. می گوید: « حرف می زنم تا بلکه کسی بشنود چقدر سختی کشیدم و چقدر سختی می کشم. شاید فکری به حال ما کردند»

یکی از ضربه زننده ترین مشکلاتی که هر زوج ممکن است در زندگی خود با آن مواجه بشوند، ناباروری است. آمارها می گوید در کشور ما میزان ناباروری رو به افزایش است. به علاوه یکی از انتقادات به دولت یازدهم این است که بخش زیادی از بودجه ای که سالانه برای بیمه ناباروی در نظر گرفته می شود، صرف این کار نمی شود.

زوج های نابارور علاوه بر مشکلات روحی و بعضا جسمی باید رنج پرداخت هزینه گزاف درمان را هم تحمل کنند. در کلینیک های خصوصی گاهی هزینه درمان ناباروری آنقدر بالاست که منهای زوجینی که قید درمان را می زنند، گاهی هر زوج فقط یک بار قادر به انجام عمل پر ریسک لقاح مصنوعی است و از نیمه درمان آن را رها می کند.

در این گفت وگو پای دردل چند زن و مرد نابارور نشسته ایم. کسانی که سالهاست درگیر ضربه های روحی ناشی از ناباروی هستند و سالانه زمان زیادی از روزهای زندگی مشترک خود را در کلینیک های ناباروری و انتظارهای طولانی برای شنیدن یک خبر خوش می گذارند.

چه کسی صدای زوج های نابارور را می شنود؟/ بار روانی تامین هزینه های درمان نازایی

 

در زندگی شخصی مان دخالت می کنند

لحن صدای زن جوان مشخص است که یادآوری خاطراتی او را اذیت می کند. خانم مولایی متولد 1368 است و این روزها یکی از چندین عملی که در طول هشت سال ناباروری انجام داده، برایش جواب داده و باردار است. او می گوید: « خیلی خوشحالم. بعضی وقتها اصلا باورم نمی شود که باردار هستم. از بس که در سالهای گذشته از دیگران حرفهای نامناسب شنیدم»

خانم مولایی سر حرف را اینطور باز می کند و در پاسخ به این سوال که از کی متوجه ناباروری اش شد و از کی سراغ درمان رفت، می گوید: « همسر من خیلی بچه دوست داشت. به همین خاطر مدت کوتاهی بعد از ازدواج تصمیم گرفتیم بچه دار بشویم. ولی این اتفاق نیفتاد. من ناراحت نبودم چون اصلا فکر نمی کردم پای نابارروی در میان باشد. اما وقتی سالهای دیگری هم گذشت و بچه دار نشدیم یک دفعه انگار روزگار خوشم به پایان رسید»

از این مادر سی ساله می پرسم برخورد اطرافیان بعد از یکی دوسال بچه دار نشدن با شما چگونه بود، و او پاسخ می دهد: «خانواده همسرم خیلی ناراحت بودند و گاهی حرفهایی هم می زدند. مثل اینکه ما دوست داریم نوه داشته باشیم یا مثلا از من گلایه می کردند. نمی دانم چه توقعی از من داشتند اما هیچوقت به آنها نگفتیم مشکل از هردوی ماست و در واقع همسر من هم باید همزمان با من درمان می کرد. من اوایل چیز زیادی از درمان نمی دانستم اما خیلی ها توصیه می کردند یا دکتر معرفی می کردند که به نظرم دخالت در زندگی شخصی ما بود. خیلی ها نیت خیر داشتند و دلسوز بودند اما مثلا من دوست نداشتم بین جمع به مشکل ناباروری من اشاره بشود اما بعضی ها که اکثرشان بچه هم داشتند خیلی راحت این کار را انجام می دادند. هنوز هم خاطرات بدی از آ« سالها توی ذهنم هست که اذیتم می کند»

 

هزینه ها ما را از زندگی مان عقب انداخت

از خانم مولایی می پرسم به جز آسیب های روحی آیا درگیر مشکلات دیگری هم بودید و او با مطرح کردن مباحث مالی درمان ناباروری می گوید: « خدا را شکر ما توانستیم از پس هزینه هایش بربیاییم. من سالها درمان دارویی و سه بار آی وی اف را تجربه کردم. اما هزینه هایش بسیار زیاد بود. من الان باردار هستم و دوست ندارم این حرف را بزنم. من و همسرم خیلی بیشتر از اینها را فدای فرزندمان می کنیم اما هشت سال درمان نابارروی با هزینه های گزاف خیلی ما را از زندگی عقب انداخت.»

او ادامه می دهد:«به جز مشکل مالی، درمان ناباروری خیلی زمان بر است. استرس انتظار زمانی که یک سیکل درمان طی می شود را به اتلاف وقت های طولانی در صف سونوگرافی و جواب آزمایش و ویزیت دکتر در مراکز دولتی اضافه کنید. واقعا دوست ندارم به آن دوران برگردم»

چه کسی صدای زوج های نابارور را می شنود؟/ بار روانی تامین هزینه های درمان نازایی

 

فرهنگ ما ترجیح می دهد زن نابارور باشد

وقتی اسم درمان ناباروری می آید معمولا همه یاد زنان و رویای مادری میافتند. درحالی که خیلی از اوقات مشکل پزشکی مربوط به مردان است و البته در هر صورت مردان نیز رویای پدری و تجربه احوالات پدرانه را دارند.

آقای فتحی یکی از مردانی است که سالها در کنار همسرش درحال درمان ناباروری است. او با اشاره به اینکه مردان کمتر به مشکل خود در فرزندآوری اشاره می کنند می گوید: « فرهنگ جامعه ما ترجیح می دهد فرزندار نشدن بیشتر تقصیر زن باشد تا مرد. این چندسال درمان نابارروی اگر هیچ چیزی برای من نداشت، اما این پذیرش را داشت که من هم ممکن است مانند هر کس دیگری توانایی فرزندار شدن به صورت طبیعی را نداشته باشم و این موضع مردبودنم را زیرسوال نمی برد. اگرچه باز هم جامعه این دید را ندارد و به همین خاطر مردان اکثرا مشکلات خود را یا انکار یا پنهان می کنند»

آقای فتحی که متولد 66 است درباره مسیر درمان نابارروی اش می گوید: « ابتدا وقتی دکتر به ما گفت مشکل از من است نخواستم کسی متوجه بشود. اما بعد از مدتی دیدم این ظلم در حق همسرم هست و به خانواده ام گفتم مشکل از من است. اگرچه همسرم پیش خیلی ها فداکاری کرده و گفته مشکل از او یا هردوی ماست»

او در پاسخ به این سوال که اصلا چرا باید به اطرافیان می گفتند کدام یک مشکل دارند می گوید: « این هم فرهنگ غلط است. به هر حال دوست و آشنا مخصوصا وقتی بفهمند برای درمان پیش دکتر می رویم این سوال را می پرسند و اگر هم جواب ندهیم دلخور می شوند. اخلاق قدیمی ها را نمی شود عوض کرد. اوایل برایمان سخت بود ولی الان دیگر مهم نیست. الان بیشتر برایم این مهم است که کی می توانم فرزند خودم را داشته باشم. گاهی با خودم می گویم اگر همه هم بفهمند من مشکل ناباروری داشته ام مهم نیست فقط خدا کند یکی از درمان ها جواب بدهد و من و همسرم بتوانیم فرزنددار بشویم. من الان 34ساله هستم و وقتی می بینم خیلی از همسن و سال هایم حتی بچه دوم را هم دارند، اول دلم برای همسرم می سوزد و بعد خودم ناامید می شوم»

چه کسی صدای زوج های نابارور را می شنود؟/ بار روانی تامین هزینه های درمان نازایی

 

چرا دولت به فکر زوجین ناامید نیست؟

آقای فتحی که یکباره احساس می کند بیش از اندازه دردل کرده است صحبتش را قطع می کند و قاطعانه می خواهد صحبتهایش با اسم مستعار منتشر بشود. به او اطمینان می دهم و صحبت را به سمت هزینه درمان می برم. آقای فتحی می گوید: « من بیمه تکمیلی دارم و می توانم  بعد از چندماه بخشی از مبلغی که برای درمان هزینه می کنم را از بیمه بگیرم که خیلی هم زیاد نیست. در واقع جور کردن این مبالغ به یکی از دغدغه های زندگی مشترک ما تبدیل شده است. تقریبا هر پولی که دستمان می آید اول حساب و کتاب می کنیم که چه میزانش را باید برای دوره درمان بعدی کنار بگذاریم. این هم فشاری مضاعف علاوه بر فشاری است که از نظر روحی تحمل می کنیم.»

این مرد جوان ادامه می دهد: «تا به حال برای چند مدل درمان از جمله آی وی اف هزینه های میلیونی کرده ایم و جواب هم نگرفته ایم. من هربار اول برای خودمان ناراحت می شوم  و بعد برای زوجینی که واقعا نمی توانند این هزینه ها را پرداخت کنند. در مراکز ناباروری گاهی با این زوجین همکلام می شویم. تا به حال از چندین نفرشان شنیده ام که دار و ندارشان را فروخته اند و هزینه این دوره را جور کرده اند و اگر جواب ندهد دیگر باید دست بردارند. یک بار یکی از خانم ها پیش همسرم گریه کرده بود و گفته بود در خواب هم نمی دیده ممکن است هیچوقت بچه ای نداشته باشد. دولت باید برای این ناامیدی ها فکری کند. مگر ما سیاست افزایش جمعیت نداریم؟»

چه کسی صدای زوج های نابارور را می شنود؟/ بار روانی تامین هزینه های درمان نازایی

 

خیلی سخت گذشت

از طریق یکی از کسانی که برای مصاحبه با آنها تماس می گیرم با خانواده ای ارتباط می گیرم که به تازگی و بعد از 11سال ناباروری اکنون صاحب یک دختر 7ماهه هستند. فاطمه که همسرش حاضر به صحبت با ما درباره این موضوع نشد می گوید: « ما دیگر تصمیم گرفته بودیم کودکی را به فرزندی قبول کنیم. چون من کاملا ناامید بودم. اما همسرم موافق نبود و می گفت تا جایی که بتوانم هزینه می کنم تا فرزند خودمان را داشته باشیم. اما واقعیت این است که من خسته شده بودم.»

فاطمه ادامه می دهد: « بدن من توانایی حمل بچه را نداشت. عمل جواب می داد و من باردار می شدم اما بعد از دو یا سه ماه بچه از دست می رفت. این روند به جز مشکل روحی، هزاران مشکل جسمی برایم درست کرده بود. تزریق داروهای هورمونی، استراحت های طولانی برای جواب دادن آی وی اف و طی کردن چندباره این مسیر توانم را گرفته بود. واقعیت این است که وقتی دیگر کاملا از داشتن بچه ناامید شده بودم و زندگی بدون بچه را پذیرفته بودم بارداری اتفاق افتاد. طوری که حتی اوایل هیچکدام باور نمی کردیم و تصور می کردیم این جنین هم بعد از چندماه از دست خواهد رفت.»

فاطمه درباره هزینه های که برای درمان انجام داد می گوید: « گاهی فکر می کنم با هزینه هایی که این سالها برای درمان انجام دادیم می شد زندگی خیلی بهتری برای دخترمان بسازیم. البته خواست خدا این بود. گله ای ندارم و الان زمانی نیست که چشمم به دخترم نیفتد و خداراشکر نکنم. ولی واقعیت این است که من از نظر روحی و زندگی مشترکم از نظر مالی ضربه زیادی خورد. سالها نداشتن فرزند و دیدن فرزندار شدن بقیه، دیدن تولد و بزرگ شدن بچه ها، محبتی که همسرم به بچه های فامیل و دوستان داشت همگی روحم را خراش داده است.

بدی ماجرا این بود که درحالی که سن من و همسرم بالاتر می رفت نمی توانستیم برای زندگی مان هزینه های کلان کنیم و برای مدت نامعلومی همیشه باید هزینه های درمان را در اولویت قرار می دادیم. همیشه سر نمازهایم از خدا می خواهم این شرایط را برای هر زوجی که فرزند می خواهد به وجود نیاورد. خیلی سخت می گذرد»

*******

مشکل تامین هزینه های ناباروری از کجا آب می خورد؟

 بند3 سیاست های کلی جمعیت به طور صریح به پوشش بیمه ای هزینه های زایمان ودرمان ناباروری مردان و زنان اشاره می کند. همچنین تبصره ماده 102 قانون پنج ساله ششم توسعه در توصیف بخشی از وظایف دولت برای پیاده سازی سیاستهای کلی جمعیت به: «تمهیدات لازم از قبیل ارائه تسهیلات جهت افزایش سلامت ازدواج و درمان ناباروری در قالب بودجه سنواتی» تاکید کرده است.

چه کسی صدای زوج های نابارور را می شنود؟/ بار روانی تامین هزینه های درمان نازایی

 

در لایحه بودجه سال 1399 هم برای درمان ناباروری 2000 میلیارد ریال ذیل ردیف های وزات بهداشت در نظر گرفته شده است. در سال های گذشته وزارت بهداشت این اعتبار را در قالب دستورالعمل برنامه حمایتی مالی زوج نابارور و توسعه خدمات ناباروری هزینه کرده است و اعلام می کند که 85درصد از هزینه های عمل کمک باروری در دفعات محدود به زوجین متقاضی دارای شرایط مندرج در آیین نامه پرداخت می کند.

اما اکنون گزارش ها نشان می دهد که این طرح نتوانسته پوشش مناسب خدمات، توزیع مناسب جمعیتی و دسترسی به درمان باکیفیت را برای بیماران فراهم آورد. به طوریکه طبق گزارش دبیرخانه ستاد طرح تحول سلامت در سال 1396 از 400 میلیارد تومان اعتبار هزینه ای وزارت بهداشت برای اجرای سیاستهای جمعیتی و حمایت از درمان ناباروری، فقط حدود 20میلیارد تومان صرف تخصیص یارانه به درمان بیماران شده است.

پیمان ضیائی، پژوهشگر اجتماعی؛ درباره این موضوع به فارس گفته است: «مسئله بزرگ این روزها درباره درمان ناباروری در کشور این است که این بیماری، بیمه نیست. اما ما می بینیم که در رژیم اشغالگر قدس، هر تعداد مراجعه برای درمان ناباروری و در هر سن و وضعیتی رایگان است

بخشی از هزینه درمان ناباروری دارودرمانی است که تعدادی از اقلام آن شامل بیمه می شود و می توان اینطور در نظر گرفت که زوجین از پس آن برمی آیند. اما طبق محاسبات ما اگر کل هزینه ای که در برنامه بودجه به درمان ناباروری اختصاص پیدا کرده است صرف آن عمل پرهزینه یعنی لقاح مصنوعی بشود، 90درصد این عمل ها در طی یک سال پوشش داده می شوند. اما چرا اختصاص داده نمی شود؟ دولت پاسخگو نیست.»

چه کسی صدای زوج های نابارور را می شنود؟/ بار روانی تامین هزینه های درمان نازایی

 

همه اینها در حالی است که آمارها می گوید 25درصد زوجهای در سن باروری یعنی چیزی حدود سه و نیم میلیون نفر نابارور هستند و سالانه 88هزار زوج دیگر هم به این آمار اضافه می شود. یکی از بزرگترین مشکلات زوج های نابارور در کشور ما بحث هزینه درمان است. در کنار آن بسیاری از اوقات این زوج ها درگیر افسردگی، انزوای اجتماعی و حتی طلاق هم می شوند. نتیجه یک تحقیق می گوید میزان افسردگی در زوج های نابارور به اندازه و یا حتی بیشتر از افسردگی در کسانی است که سرطان را تجربه می کنند.

در حال حاضر به طور میانگین 3بار دوره درمانی (ای سی اس آی) برای هر زوج طی می شود تا منجر به یک تولد زنده شود؛ در حال حاضر یارانه دوره درمانی (ای سی اس آی) تنها برای 2سیکل درمانی برای هر زوج پرداخت می شود. لذا پرداخت از جیب زوجین نابارور ایرانی به ازای یک فرزند با تعرفه دولتی حدود 18میلیون تومان برآورد می شود. همین عدد برای مراکز خصوصی طرف قرارداد و بدون قرارداد با وزارت بهداشت، به ترتیب حدود 49 و 54 میلیون تومان است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس برخط پلاس